Антимонопольний комітет почав дослідження порушень у тендері на будівництво «Запорізького мосту» за 12 мільярдів
02.06.2020   //  

АМКУ почав досліджувати порушення у тендері на будівництво автомагістралі через річку Дніпро у Запоріжжі за 12 млрд грн, який у лютому розіграли турецькі фірми «Onur» і «Gocay».

Про це АМКУ повідомив засновників «Ліги Антитрасту» з ГО «Рада захисту конкуренції та споживачів» у відповідь на заяву громадської організації від 16 квітня.

У лютому 2020, Служба автомобільних доріг у Запорізькій області обрала за результатами тендеру підрядником будівництва першої черги автомагістралі через Дніпро фірму «Onur». Заявки на торги подавали загалом шість компаній, але єдиними допущеними конкурентами були «Onur» та «Gocay».

Експерти «Ліги антитрасту» з’ясували, що ці фірми мають зв’язок через Ольгу Красовську. Вона є керівницею компанії «Gocay» та довіреної особою голови правління «Onur». Компанії також мали однакові метадані та характерну структурну схожість у оформленні своїх довідок. Одночасно отримували банківські довідки в одному відділенні банку та нотаріально посвідчували документи в одній конторі у Києві, хоча офіси «Onur» та «Gocay» знаходяться у різних містах України на відстані 600 км.

Ці факти свідчать, що компанії спільно готувались до тендеру.

Раніше, моніторинг цієї закупівлі також розпочала Держаудитслужба.

Голова Укравтодору Олександр Кубраков вважає, що розслідування АМКУ не вплине на будівництво мостів:

«Якщо коротко – то ні, на будівництво це ніякого впливу не матиме. Йдеться виключно про конкуренцію і про можливе порушення антимонопольного законодавства. Тобто, якщо розслідування встановить факт порушення, компанія заплатить штраф і, можливо, їй буде обмежений доступ до участь в інших тендерних процедурах. Однак, будівництво триватиме. Процес будівництва і виконання укладеного договору розслідування порушень антимонопольного законодавства жодним чином не стосується, це абсолютно різні речі. Гучні заяви про зрив робіт не мають підстав», – резюмував Олександр Кубраков.

Тендер на будівництво Запорізького мосту провела Служба автомобільних доріг Запорізької області (https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-11-26-001184-a). 3 березня торги завершились підписанням угоди з «Онуром» вартістю 11,92 млрд грн. Це найбільший тендер 2020 року в системі «Прозорро».

На участь в тендері подавали заявки ще чотири українських та іноземних компаній – китайські корпорації «China Road and Bridge Corporation» та «Сіногідро Корпорейшн Лімітед», турецька компанія «Лімак» та київське ТОВ «Еко-буд-трейд». Однак представники «Укравтодору» в усіх випадках знайшли приводи для відхилення конкурентів. «Сіногідро» і «Лімак» оскаржували своє відхилення в АМКУ, але з різних причин відкликали свої скарги.

Відтак до участі в торгах були допущені лише турецькі компанії «Онур» та «Гочай». В результаті вони провели між собою торги, знизивши свої пропозиції лише на 3% від очікуваної вартості торгів. При цьому різниця між їхніми пропозиціями становила лише 0,26%, що є ще однією ознакою антиконкурнетних узгоджених дій.