Хто наварює на борщі
01.06.2020   //  

Різниця в цінах на овочі «борщового набору» між регіонами України сягає 20-30%.

48 гривень і 5 копійок.  Це цифра середньої вартості овочів «борщового набору» після аналізу понад 12 тисяч закупівель, що були оприлюднені в системі «Прозорро» в грудні-квітні. Це набір, до якого по кілограму покладено моркву, картоплю, цибулю, буряк та капусту. П’ять основних овочів, які закуповували для шкіл, дитсадків, лікарень, інтернатів. Рідше – для різноманітних установ, що фінансуються з бюджету, а бо підприємств, які можуть заробити власною діяльністю.

Найдорожче овочі закуповують на Черкащині. В підсумку – на 13% дорожче від середньої ціни по Україні. Ще більшою різниця буде, якщо порівняти ціну з сусідніми областями – на 15% дорожче від Кіровоградської та на 17% дорожче Полтавської.

Різниця з Києвом – понад 21%.

Більшість закупівель на Черкащині неконкурентні, укладені на допорогові суми без торгів.

На другому місці по дорожнечі – Одеська область. І тільки на третьому – Донецька, для якої раніше традиційно овочі закуповували в інших регіонах України.

В Черкаській області закупили по найвищим цінам більшу частину набору – цибулю, моркву та буряк. Донецька область взяла перше місце по ціні закупівлі картоплі, в Закарпатській найдорожче купували капусту.

ТОП-10 регіонів за ціною «борщового набору» овочів (грн./кг)

картопля цибуля морква капуста буряк набір
1 Черкаси 13,46 12 10,64 9,52 9,7 55,32
2 Одеса 14,53 11,57 9,72 9,03 9,46 54,31
3 Донецьк 15,45 11,05 9,82 8,57 9,18 54,07
4 Харків 14,5 11,55 9,43 8,18 8,71 52,37
5 Ужгород 12,28 10,98 9,37 10 9,52 52,15
6 Луганськ 15,18 10,5 9,08 7,76 8,02 50,54
7 Київщина 12,78 10,86 9,08 9,03 8,52 50,27
8 Львів 11,54 11,2 9,1 8,67 8,75 49,26
9 Суми 13,56 10,64 8,99 8,17 7,81 49,17
10 Чернівці 12,79 10,2 9,01 8,28 8,5 48,78
Середня ціна 48,05
   

 

Найдевше «борщовий набір» коштує в Києві – 43,25 грн. Це може пояснити той факт, що в столиці найбільший відсоток відкритих торгів в загальній кількості закупівель – 49%. Навіть в наступній в рейтингу Вінницькі області цей показник майже вдвічі нижчій – 28%.

Найменше тендери з закупівлі овочів проводили в Сумській області – 3%. Показник в Київській, Тернопільській та Кіровоградській області -5%, Полтавській та Закарпатській областях – 6%.

Згадана вище Черкаська область замикає рейтинг регіонів з найнижчим відсотком відкритих торів, у неї він становить 7% від загальної кількості закупівель. І це вдвічі гірше від середнього показника по Україні.

Картопля

Картоплю в зазначений період в середньому закуповували по 12,95 грн./кг. Найдорожче закуповували дві донбаські області, а також Харків з Одесою. П’ятірку з найвищими цінами замкнула Полтавська область.

Лідер по дорожнечі «борщового набору» – Черкаська область, тут вкінці топ-десятки і купували по схожій з сусідніми областями ціні. Картопля – єдиний випадок, коли до переліку найдорожчих закупівель потрапила Херсонщина.

Якщо говорити про конкретні закупівлі, то найдорожчу угоду уклали саме в Полтаві. Напередодні новорічних свят – 26 грудня, Комунальний заклад «Центр соціально – психологічної реабілітації дітей» Полтавської облради повідомив в «Прозорро» про закупівлю півтори тони картоплі за 57 тис грн. Саму угоду комунальники приховали, але розрахунки показують, що картопля обійшлася їм по 38 грн. кг. Продавцем стала ФОП Ніна Дмитренко, яка почала з минулого року укладати угоди з Центром і за цей час їх сума склала 2,56 млн грн., що зробило комунальний медзаклад найбільшим замовником ФОП Дмитренко.

До рейтингу найдорожчих покупців картоплі увійшла закупівля Південної філії ДП «Адміністрація морських портів України» (Одеська область), яка уклала угоду з ТОВ «Оптіфуд» на постачання картоплі за 30 грн./кг. При цьому, в угоді картопля минулого врожаю в ціні не сильно поступалася вартості молодої картоплі, яку Філія замовила по 38,40 грн./кг.

По 26,80 грн./кг закупив тону картоплю Комунальний заклад «Апостолівський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)» Дніпропетровської області. Угоду уклали з ФОП Іван Векленко, який  постачає харчі, в основному, до закладів Апостолового.

Всі згадані найдорожчі закупівлі картоплі здійснені без проведення тендерів.

Найдешевше картоплю закупляли в Волинській та чернігівській області – менше 11 грн./кг. Загалом різниця між найдешевшою Волинською та найдорожчою Донецькою областями склала 33%.

Буряк

Середня ціна закупівлі буряка в кінці минулого року-на початку поточного – 8,01 грн. за кілограм. Найдорожче закуповували в Черкаська, Закарпатська та Донецькі області. Найнижчі ціни були в Дніпропетровській та Херсонській областях та Києві.

Різниця в вартості буряка для установ та закладів Дніпропетровської області та Черкаської – 26%.

Найдорожчу закупівлю буряка здійснили в Сумській області – Відділ освіти Конотопської районної державної адміністрації купив у ФОП Валентини Хорсун по 30 грн./кг. Ця підприємниця ексклюзивний підрядник освітян Конотопської РДА. З початку 2017 року вона отримала замовлень на 3,90 млн грн., і всі виключно від Відділу освіти Конотопської РДА. Жодна угода не була укладена через відкриті торги.

В рейтингу найдорожчих закупівлі двох дошкільних навчальних закладів Житомира – ДНЗ№70 та ДНЗ №43, які уклали допорогові угоди з приватними підприємцями про постачання буряка по 25 грн/кг. По 24 грн./кг скупився Відділ освіти, молоді та спорту Яготинської районної державної адміністрації Київської області. Угоду уклали з ФОП Олена Сліпченко, яка постачає харчі виключно по договорам з Відділом освіти.

Морква

Середня ціна кілограму моркви на закупівлях в «Прозорро» – 8,68 грн. Перше місце зі значним відривом у Черкаської області. Далі – Донецька, Одеська та Харківська області. В пятірці – Закарпатська.

Найдешевша область – Херсонська, де в середньому кілограм моркви купували по 7,36 грн. Це на 31% дешевше від закупівель Черкаської області.

Дешевше 8 грн./кг здійснили закупівлі заклади та установи Києва, Дніпропетровської та Івано-Франківської області.

На межі середньоукраїнської ціни закуповували моркву Чернівецька та Сумська обалсті. Два регіона, які знаходяться в різних частинах країни.

ТОП-5 найдорожчих закупівель моркви (грн./кг)

Південна філія ДП «Адміністрація морських портів україни” ( ТОВ «Оптіфуд»  34,50
Комунальне некомерційне підприємство “Обласний госпіталь для ветеранів війни м.Святогірська” ФОП Шестопалова Наталія Юріївна 30,00
Світлодарський ДНЗ №11 «Берізка» Світлодарської міської ради Донецької області ФОП Мелащенко О.В. 30,00
КЗ Путивльської районної ради Сумської області-районний центр позашкільної роботи ФОП Литвинова Валентина Василівна 27,00
ДП «Готельний комплекс «Національний” Управління справами Апарату Верховної Ради України» ТОВ «Сван12» 26,28

 

Цибуля

Регіони з найвищими цінами закупівлі цибулі дуже схожі до попереднього рейтингу з закупівлі моркви. В першій п’ятірці тільки Львівська область замінила Закарпатську.

Середня цін закупівель – 8,68 грн/кг. Дорожче дев’яти гривень за кілограм цибулі в Черкаській, Одеській, Харківській областях, а Також у Львівській та Донецькій областях.

Найдешевші закупівлі – в Рівненській області. Різниця з Черкаською – 24%, з Одеською (другою по дорожнечі) – 16%.

Найдорожчу закупівлю цибулі зробила комунальна Орининська гімназія Хмельницької обласної ради, яка в січні замовила ФОП Світлані Чемерега по 40 грн./кг. Загалом, в цій угоді закупівля великого переліку к овочів та фруктів, а допорогова сума дозволила не проводити тендер. А дял ФОП Чемерега Орининська гімназія головний замовник, з якою вона уклала майже чотири десятка угод на 3,25 млн грн. Всі за процедурою звітування.

По 30 грн./кг замовив цибулю Відділ освіти, культури, туризму, молоді та спорту Cлобідсько-Кульчієвецької сільської ради, що в Хмельницькій області. Угоду на допорогову суму уклали з ФОП Ірина Кожан. Вона улюблений підрядник цього Відділу освіти сільради з яким уклала угод на 2,83 млн грн.

Державний заклад «Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення Міністерства охорони здоров’я України» замовив цибулю по 27 грн./кг. Угоду уклали по класичному сценарію – на допорогову суму, поставщиком вибрали ФОП Михайло Олійника, з яким вже укладено біля півсотні угод.

КЗ Путивльської районної ради Сумської області-районний центр позашкільної роботи купив цибулю по 26 грн./кг. В лютому угоду уклали з ФОП Валентина Литвинова, яка працює виключно з закладами Путивля.

На п’ятому місці по дорожнечі – низка закупівель по 25 грн./кг,

Капуста

Найдорожча капуста на Закарпатті – 10 грн./кг. Це на 20% вище ціни, по якій в середньому закуповували в Україні. Дорожче 9 грн./кг середня вартість закупівель в Черкаській, Одеській та Київській областях.

Найдешевша – Херсонська область з ціною 6,45 грн./кг. Дешевше 7 грн. закупівлі в Дніпропетровській, Полтавській та Запорізькій областях.

Хоча Сумська область по середньому показнику ( 8,14 грн./кг) ціни на капусту на загальноукраїнському рівні, найдорожчу закупівлю зроблено саме тут. Перед новорічними святами Відділ освіти Краснопільської селищної ради замовив ФОП Вадиму Тарасенку капусту по 37,40 грн./кг. Сам договір в «Прозорро» замовник не оприлюднив, вказавши тільки кількість та суму заволеного.

По 31,30 білокачанну капусту закупило КЗ «Одеська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат №34 I-II ступенів». Через сходу процедуру – допорогова закупівляу ФОПа, капусту по КЗ «Середня загальноосвітня школа №7» Кам’янської міськради на Дніпропетровщині. Ціна – 30 грн.

По 29,90 грн./кг  скупивсяВідділ освіти, молоді та спорту Яготинської РДА, який потрапив вище до рейтингу переплат на закупівлі буряка. Підрядником виступила улюблений ФОП Олена Сліпченко. Так само повторно до найдорожчого топу увійшло на капусту КЗ «Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення Міністерства охорони здоров’я України», яка замовила ФОП Олійник коштовну цибулю. В тій ж угоді були і висока ціна на капусту – 29 грн./кг. На гривню дешевше замовив собі капусту 59 будинок офіцерів (Одеса), угоду уклали з ТОВ «ВНФ «Орбіта», що по держзамовленнях постачає харчі виключно по Одеській області.

Всі інші змовники купували капусту вже значно дешевше.

І наостанок.

Аналіз закупівель овочів «борщового набору» з грудня 2019 по середину квітня 2020 року показав, що різниця в ціні на одну і ту ж саму продукцію в середньому по регіонах може досягати чверті вартості, а інколи і третини. В першу чергу, це зумовлено тим, що частка відкритих торгів з закупівлі овочем в цей період склала по Україні лише 14%. Переважна ж кількість угод укладена за неконкуретними процедурами. Укладені з підрядниками, які  є традиційними партнерами замовників. На без конкурентних умовах.

Регіон картопля цибуля морква капуста буряк Разом «борщовий набір»
Черкаська 13,46 12,00 10,64 9,52 9,70 55,32
Одеська 14,53 11,57 9,72 9,03 9,46 54,31
Донецька 15,45 11,05 9,82 8,57 9,18 54,07
Харківська 14,50 11,55 9,43 8,18 8,71 52,37
Закарпатська 12,28 10,98 9,37 10,00 9,52 52,15
Луганська 15,18 10,50 9,08 7,76 8,02 50,54
Київська 12,78 10,86 9,08 9,03 8,52 50,27
Львівська 11,54 11,20 9,10 8,67 8,75 49,26
Сумська 13,56 10,64 8,99 8,17 7,81 49,17
Чернівецька 12,79 10,20 9,01 8,28 8,50 48,78
Тернопільська 11,87 10,81 8,76 8,53 8,13 48,10
В середньому по Україні 14,23 11,28 9,68 8,84 9,10 48,05
Житомирська 12,41 10,76 8,32 8,22 8,30 48,01
Хмельницька 12,61 9,34 8,72 8,08 8,47 47,22
Кіровоградська 14,02 9,54 8,55 7,42 7,53 47,06
Волинська 10,40 11,03 8,84 8,11 7,97 46,35
Полтавська 14,25 9,53 7,96 6,89 7,37 46,00
Вінницька 12,12 9,31 8,61 7,55 8,06 45,65
Миколаївська 13,36 9,36 8,22 7,14 7,56 45,64
Запорізька 12,65 9,78 8,17 6,96 7,76 45,32
Чернігівська 10,97 10,42 8,48 7,92 7,35 45,14
Херсонська 13,45 10,13 7,35 6,45 7,10 44,48
Рівненська 12,56 8,08 8,12 7,32 8,25 44,33
Дніпропетровська 13,38 9,69 7,58 6,65 6,97 44,27
І-Франківська 11,69 9,51 7,59 7,81 7,55 44,15
Київ 11,94 9,32 7,37 7,63 6,99 43,25

 

Всі закупівлі овочів «борщового набору» в грудні –квітні можна переглянути тут у форматі ексель.

 

Юрій Школяренко, «Наші гроші»