Фактчекінг маніпуляцій Кубракова: як насправді зносять оскаржені тендери Укравтодору
11.05.2020   //  

Днями голова Укравтодору Олександр Кубраков заявив, що група Араіка Амірханяна оскаржила тендери на 6,9 млрд грн. І натякнув, що саме ці оскарження можуть зірвати програму «Велике будівництво».

«Наші гроші» перевірили всі тендери, оголошені Укравтодором у 2020 році, і виявили, що насправді будувати дороги заважають абсолютно інші обставини.

До аналізу ми взяли 344 тендери регіональних Служб автодоріг розміром від 10 млн грн. на загальну суму:

58,79 млрд грн. значних тендерів Укравтодору

Скарги подавались на 111 тендерів ціною:

27,85 млрд грн. оскаржили всі учасники ринку.

З них перемогами різних фірм вже завершились 19 процедур:

4,14 млрд грн. завершились успішно.

В різних активних стадіях перебувають оскаржені закупівлі на:

21,51 млрд грн. продовжуються

Віднімемо від цієї суми закупівлі, які за підрахунками Кубракова оскаржені групою Амірханяна на суму:

6,90 млрд грн. оскаржив Амірханян

І отримаємо голий факт – дві третини оскаржених тендерів припадають на інших різних учасників ринку:

14,61 млрд грн. оскаржували різні гравці

І як вже повідомляли «Наші гроші», у лютому-квітні АМКУ задовольнив 90% скарг на дискримінаційні вимоги Укравтодору 100х85 – це саме та заточка щодо наявності у учасників тендерів 100% аналогічного досвіду по виконаним на 85% угодам, яку Укравтодор почав пхати в свої тендери у цьому будівельному сезоні і яку на великих тендерах можуть подолати тільки кілька фірм з Національної асоціації дорожників України. Тобто причина оскаржень зрозуміла – це спровоковано впертістю самого Укравтодору, який діє в інтересах вузького кола фірм картелю.

А тепер давайте розглянем 20 процедур на., що єдині з усієї суми оскаржених тендерів на 27,85 млрд грн вже втрачені незворотно, тобто відмінені самим замовником.

2,20 млрд грн – тендери вже відмінено

З цих тендерів Укравтодор відмінив сам пачку процедур на:

1,40 млрд грн – відмінено у Кіровоградській області після скарги “Автостради”

Кіровогравдська САД у березні оголосила 15 тендерів на 1,40 млрд грн на ремонт траси Н-23 окремими ділянками по 5 кілометрів в довжину. Учасник ринку направив замовнику вимогу, мовляв у вас занадто жорсткі вимоги до аналогічного досвіду. Замовник у відповідь прийняв логічне рішення – добровільно пом’якшити вимоги, щоб не доводити справу до оскарження в АМКУ. І тут тиць-беркиць – заявляється один з новоявлених активістів картелю – фірма «Автострада» Максима Шкіля. І 31 березня закидує вимогу щодо наявності інших дискримінаційних вимог. Мовляв, не так прописані вимоги до банківської гарантії, інженера з охорони праці та техніки безпеки та маси будівельної техніки.

Тендерна колегія тільки но зібралась розглядати скарги «Автостради», як Укравтодор 7 квітня сам взяв і відмінив всю пачку 5-кілометрових тендерів розміром від 80 до 109 млн грн кожен.

А 10 квітня Олександр Кубраков звільнив керівника Кіровоградської САД Олексія Царенка, який осмілився не захищати «картелівські» заточки. І вже новий в.о. керівника САД Ігор Вишневський замість 15 п’ятикілометрових тендерів оголосив три 25-кілометрових закупівлі на ту ж загальну суму 1,40 млрд грн. і додавши заточки 100х85.  Сенс – простий. Укрупнивши ділянки до очікуваної вартості в півмільярда гривень в одній закупівлі, Укравтодор відразу відсіяв майже весь ринок. Оскільки пред’явити аналогічний досвід у розмірі півмільярда по певним видам на державних трасах робіт через картелізацію ринку останніх років може мало хто.

І ось тепер маємо – на три тендери, оголошені новим призначенцем Кубракова Вишневським замовнику вже висунуті вимоги щодо усунення заточок 100х85. Інакше фірма обіцяє скаржитись в АМКУ. Але новий керівник, що бажає позбавитись позначки в.о., визнав «вимогу такою, що не підлягає задоволенню». От і вирішуйте самі – хто терорист у даних переговорах: Укравтодор, що вперто тягне свої заточки, чи учасники ринку, які відстоюють своє право на конкурентну боротьбу за можливість працювати.

 

Юрій Ніколов, «Наші гроші»