Розкол в картелі: на улюбленців Зеленського «Онур» «наїхали» через ДАСУ
28.04.2020   //  

Текст: журналістка Валерія Іванова

Вже давно не новина, що «Онур» є улюбленцем Укравтодору і президента України Володимира Зеленського, який на повному серйозі пропонував віддавати турецькій фірмі підряди без тендерів. Однак таке відверте виділення однієї дитини завжди викликає ревнощі у братів та сестер, і призводить до чвар у родині з намаганням потопити улюбленця у погоні за  ̶м̶і̶л̶ь̶я̶р̶д̶н̶и̶м̶и̶ ̶п̶і̶д̶р̶я̶д̶а̶м̶и̶ батьківською любов’ю.

В останні роки серед учасників Національної Асоціації дорожників України спостерігалась неймовірна злагода. У більшості випадків при зустрічі на аукціонах вони не торгувались між собою, поділивши між собою області України.

Все змінилось у квітні 2020 року. У «Онуру» вперше при Зеленському почались проблеми.

17 квітня Державна аудиторська служба зобов’язала Службу автомобільних доріг у Луганській області розірвати тільки но укладений договір з ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» на ремонт дороги Р-22 за 405,67 млн гривень.

Здавалося б, все яка завжди. Укравдотор вигнав з тендеру п’ять фірм, залишивши тільки лідерів картелю «Онур», «Автомагістраль-Південь» і «Ростдорстрой», які полюбовно і розіграли на користь турків підряд з 3-відсотковою знижкою.

І тут, раптом,  ДАСУ оголосила моніторинг закупівлі на підставі «даних автоматичних індикаторів ризиків», і виявила що «Онур» у тендерній пропозиції не подав потрібних документів щодо окремих працівників, які мають бути залучені до виконання робіт. Проте замовник не відхилив пропозицію «Онуру» та уклав з ним договір. Тож аудитори зобов’язали Луганську САД розірвати угоду з турецькою компанією, і почали перевірку ще чотирьох тендерів, де переміг «Онур» (інших учасників НАДУ державні аудитори не зачепили):

Об’єкт Вартість підряду «Онуру»
Луганська область Т-13-09 473,99  млн гривень
Запорізька область Н-08 11,918 млрд гривень
Запорізька область М-18 465,49 млн гривень
Запорізька область М-18 346,99 млн гривень

Звісно, Укравтодор став на захист свої улюбленців, і направив аудиторам заперечення. Мовляв, трапилася технічна помилка, і файл з трудовими книжками робітників «Онуру» просто не завантажився в «Прозорро». І взагалі це не суттєва помилка.

Але! ДАСУ 25 квітня після заперечень САДу таки постановили розірвати угоду з «Онуром». І тепер це рішення треба або виконувати, або оскаржувати в суді, або… Новий голова ДАСУ розбереться. Для багатьох пройшло непоміченим, але 24 квітня в один день з керівниками митниці Максимом Нефьодовим і податкової Сергієм Верлановим було також звільнено і голову ДАСУ Ігоря Буграка.

І це не єдина ознака чорної кішки між «Онуром» і рештою картелю. Дрібним прикладом є нещодавня реклама Асоціації благодійних внесків її членів на підтримку боротьби з коронавірусом. «Автомагістраль-Південь», «Ростдорстрой», «Автострада», «ЄДБ» – є. А «Онур» навіть не згадали, хоча фірма за інформацією з власних рекламних дописів, теж віддала на підтримку лікарень чималу суму.

Та більш потужною лінією розколу стала ініціатива, висловлена президентом НАДУ Тарасом Сиротинським, який нещодавно став радником прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Він заявив, що уряд  вимагає «збільшити частку вітчизняних матеріалів при будівництві доріг, адже таким чином кошти залишатимуться в економіці країни». Всі члени Асоціації, крім «Онуру», вітчизняні фірми. А турки використовують для ремонтних робіт техніку, яку привозять з Туреччини по схемі тимчасового ввозу, тобто не платять повну ставку розмитнення. А отже економлять на своїх видатках, чим зменшують прибутки державного бюджету України. Тож у разі прийняття обмежувальних заходів для іноземних компаній, які будуть стосуватись не просто поставок бітуму, а й вимог по локалізації техніки, в першу чергу вдарять по одному єдиному члену НАДУ – «Онуру». І якщо турки покинуть авансцену, то їх місце в держпідрядах швидко займуть колеги по картелю, які вперлись в монументальну постать «друзів Зеленського». А в картелі, як і у будь-якій іншій замкненій чи мафіозній структурі, головною проблемою є стеля «стариків», через яких тупцяє зростаюча молодь. Варіантів вирішення проблеми зазвичай два – старі дають по зубам знахабнілим підліткам, або молода шпана прибирає їх.

«Ліга антитрасту» пропонує третій, цивілізований, варіант:

«Ми спостерігаємо ознаки розколу в картелі шляхом витіснення чи виходу з нього «Онура». Причини можуть бути різні: починаючи від спроби одного з учасників підсилити позиції призначенням свого керівника Укравтодору, закінчуючи суперечками на ринку праці, де на відміну від тендерів «картелісти» не припиняли конкурувати.

Такий час є найвдалішим для компаній, щоб скористатись програмою «Ліненсі» та отримати від цього суттєві переваги порівняно з іншими учасниками картелю.

Так, компанія, що хоча б в рамках однієї закупівлі вимушено чи за власним бажанням приймала участь в змові, може оперативно заявити про це в АМКУ. Якщо ця компанія стане першою, хто заявить про таку змову, то вона буде повністю звільнена від відповідальності. В той час як її конкуренти отримають штраф та трирічний бан на участь в торгах.

Думаємо, саме час компанії «Онур» поквапитись, та звернутись до АМКУ із заявою, бо іноземні компанії (китайські, азербайджанські тощо), що вимушено були посвячені в укравтодорівські шахматки по розподілу перемог, можуть їх випередити.

Крім цього, врятувати себе та покарати картелістів має шанс «головний троль» за версією Укравтодору, Полтавабудцентр. Думаємо, їм є що розповісти про розподіл лотів на трасі Одеса-Рені.

І на додаток: звернення по програмі Ліненсі є конфіденційним. В АМКУ визначена окрема посадова особа, що за це відповідальна. Вся отримана інформація «грифується», та під загрозою в тому числі кримінальної відповідальності, суворо охороняється».

Блог від: Валерія Іванова