Представник дорожнього картелю Сиротинський став радником Шмигаля
10.04.2020   //  

Президент «Національної асоціації дорожників України» Тарас Сиротинський є одним з семи позаштатних радників нещодавно призначеного Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. Про це повідомляє видання «Українські новини».

В НАДУ входить дев’ять компаній – «Автомагістраль-Південь», «Онур конструкціон інтернешнл», «Ростдорстрой», «Техно-Буд-центр», «Транс лайн груп», «Шляхове будівництво «Альтком», «Автодор», «Дрог-Буд Україна».

В середині 2000-х років Сиротинський і Шмигаль працювали в одній фірмі “Комфор-інвест”.

Згідно поданої декларації Тарас Сиротинський вказав одну з фірм, яка входить в асоціацію своїм основним місцем роботи – ТОВ «Дрог-Буд Україна», і задекларував прибуток отриманий від компанії за минулий рік у розмірі 757 тис гривень. Ця фірма була заснована кількома українськими та польськими бізнесменами у 2016 році, коли Укравтодор очолив поляк Славомір Новак. При цьому серед власників «Дрог-буду» виявився поляк Здзіслав Ян Новак. Ця фірма відразу виграла в системі Укравтодору тендери на 297,07 млн гривень, більшість з цієї суми компанія отримала від Служби автомобільних доріг у Львівській області, яку у 2010-2012 роках очолював Тарас Сиротинський.

Сім інших компаній, які входять в асоціацію дорожників очолювану Сиротинським, є фаворитами серед підрядників Укравтодору. За 2018-2019 роки ці компанії зібрали майже половину підрядів з 112 мільярдів, які Укравтодор протендерив на будівництво/ремонт/утримання доріг.

Фірма «Дрог-Буд Україна», в якій працює Сиротинський, зараз не  бере участі у державних тендерах, натомість виступає субпідрядником при виконанні робіт на дорогах, за що отримує від партнерів бюджетні гроші.

Зокрема, наприкінці 2019 року компанія  фігурувала у кримінальному провадженні разом з ще одним учасником асоціації –  «Техно-буд-центр». Остання  уклала договір на виконання ремонтних робіт з «Дрог-Буд Україна» на 28 ділянках автодоріг в Тернопільській області. На думку слідства,  посадові особи служби автомобільних доріг в Тернопільській області зловживаючи своїм службовим становищем, у змові з посадовими особами фірм, навмисно завищували вартість робіт, що спричинило втрату бюджетних коштів у сумі 4,32 млн гривень.

Дружина прем’єрського радника Наталія Сиротинська є власником фірми «Євробан-Захід», яка займається будівництвом. Керівником значиться Юрій Бондаренко, який ще володіє фірмою «Каміон транс». Дочка Оксана Сиротинська володіє часткою компанії (14%) «Єврошлях-2018». Керівником цієї фірми значиться  син керівника фірми дружини – Олег Бондаренко.

Раніше, Тарас Сиротинський значився керівником у ТОВ «Медіум-Строй», ТОВ «ІК «Комфорт» та ПрАТ «Науково-виробнича компанія «Розточчя СТ».

Наразі Тарас Сиротинський у численних інтерв’ю стверджує, що дискримінаційна заточка Укравтодору, яка допомагає вузькому колу компаній, які входять до очолюваної ним Асоціації забирати найбільші підряди – є необхідною вимогою, які Укравтодор має обов’язково прописувати у тендерній документації.

Дискримінаційна заточка  Укравтодору полягає у тому, що у тендерній документації від учасників вимагається мати відповідний досвід виконання аналогічних робіт по окремим видам робіт (асфальтуванню/ фрезеруванню тощо)  на капітальних ремонтах інших доріг «Укравтодору» у обсязі 100% від необхідного на цьому тендері. При цьому у якості доказу наявності досвіду приймались лише ті договори за останні 3 роки, по яким роботи були виконані на 85%.

Затвердити відповідні методичні рекомендації може Мінекономрозвитку після 19 квітня, коли отримає законні повноваження

Попри відсутність відповідного рішення Укравтодор вже почав масово впроваджувати цю вимогу щодо 100% аналогічного досвіду у свої тендери. Що вже у цьому році дозволило викинути з торгів конкурентів компаній, які входять у Національну асоціацію дорожників України.

Призначення Сиротинського відбулось одночасно з посиленням впливу прем’єр-міністра Дениса Шмигаля на Укравтодор. Уряд 1 квітня вніс зміни до Положення про Державне агентство автомобільних доріг України. Якщо раніше призначити голову дорожнього держагенства Кабмін міг лише за поданням Комісії з питань вищого корпусу державної служби, яка мала провести відповідний конкурс, то зараз це зможе робити сам Кабмін. А заступників голови Укравтодору може призначати особисто голова уряду.

У попереднього голови уряду Олексія Гончарука радником по дорогам був Юрій Голик.

Головою Укравтодору є Олександр Кубраков, який до призначення працював у громадській організації BRDO, яку очолював Гончарук.