У вимогах по газовому тендеру «Укрзалізниці» залишилась заточка, через яку можуть знести торги на 680 мільйонів
10.02.2020   //   775 Переглядів

Тендерний комітет філії “Центр забезпечення виробництва” АТ “Українська залізниця” 7 лютого вніс зміни у тендерну документацію по чотирьом процедурам закупівлі природного газу на 682,57 млн грн. Однак у документації залишились вимоги, які можуть завадити нормальному завершенню закупівлі. Відповідні дані оприлюднено в системі «Прозорро».

У тому числі, залишилась вимога про подання учасниками закупівель своїх цінових пропозицій у складі тендерних пропозицій. Наслідком виконання цієї вимоги стане те, що чиясь цінова пропозиція можуть бути розкрита до аукціону, якщо учасник підвісить її у так звану «відкриту частину» тендерної пропозиції. І конкуренти зможуть побачити хто скільки пропонує, а відтак скоригують свою поведінку. Також це дозволить якимось змовникам розіграти зрив торгів. Наприклад, одна компанія у випадку небажаного розвитку подій на аукціоні оскаржить розкриття іншою її цінової пропозиції, і за наслідком тендерна Колегія АМКУ прийме рішення про скасування торгів взагалі.

Сама вимога прописана неявним чином. У пункті 3.2 вказано, що тендерна пропозиція «повинна містити документи, що визначені, зокрема, Додатком № 2, пунктом 3.7 цієї ТД та іншими додатками та вимогами ТД»:

Під визначення інших додатків потрапляють усі інші додатки до тендерної пропозиції. А одним з них є Додаток №3 «Цінова пропозиція». У додатку №6 також є згадка про те, що учасник має подати цінову пропозицію згідно Додатку №3 ще до електронного аукціону. Тут у пункті 3.1  вказано, що учасник має подати «кореговану цінову пропозицію згідно додатку 3 у письмовому вигляді або цінову пропозицію в разі якщо за результатами аукціону учасник не змінював ціну згідно додатку 3».

Судові органи, Антимонопольний комітет та експерти однозначно стверджують про неприпустимість відкриття ціни на «європорогових» закупівлях (розміром більше від 133 тис євро). При цьому відповідні рішення приймались по закупівлі палива саме «Укрзалізниці». Один з учасників завантажив цінову пропозицію у «відкриту частину», і система оприлюднила його разом з іншими технічними та кваліфікаційними документами, тож ціну цього учасника ще до старту аукціону змогли побачити конкуренти та замовник, що суперечить процедурі проведення відкритих торгів з публікацією на англійській мові («європорогів»). Інший учасник оскаржив це і АМКУ змусив «ЦЗВ» відмінити всю закупівлю. Залізничники оскаржили це рішення в суді, однак і Окружний адмінсуд Києва став на позицію АМКУ. Потім цю ж позицію підтвердив Верховний суд.

Таким чином, внаслідок збереження цієї вимоги «ЦЗВ» має два ризики.

Потенційні учасники можуть подати скаргу на дискримінаційну вимогу в АМКУ до завершення сроку подання пропозиції (до 13 лютого), і це призведе до чергового затягування закупівлі. Нагадаємо. Ці процедури були оголошені ще на початку грудня 2019 року, відразу чотири компанії у січні оскаржили дискримінаційні вимоги, і «ЦЗВ» тільки в лютому вніс зміни. Тож у випадку нового витка скарг процедура якщо і завершиться, то не раніше березня.

У гіршому випадку якийсь учасник подасть цінову пропозицію у «відкритій» частині і інший учасник доб’ється відміни торгів взагалі. І тоді буде потрібно оголошувати нову закупівлю, що відтягне укладання нових угод на кілька місяців.

Також нагадаємо, у січні «ЦЗВ» оголосив переговорну процедуру закупівлі газу на 350,58 млн грн. Два лоти виграла фірма зятя Злочевського Андрія Кучкова ТОВ «Укр газ ресурс», ще два фірма «Благогаз збут», чиїм спаринг-партнером у тендерах виступає найчастіше саме «Укр газ ресурс». Ці фірми отримали перемоги, не тому що знижували свої пропозиції, а тому що тендерний комітет відхилив усі дешевші пропозиції конкурентів. Один лот з пониженням ціни виграла фірма «Юг-газ», яка є давнім постачальником «Укрзалізниці». Залізничники у якості обгрунтування переговорної процедури послались на необхідність ліквідації надзвичайної ситуації, тоді як на думку низки учасників тендеру ніякої надзвичайної ситуації не було. Відтак закупівлю оскаржили три фірми ТОВ «Екотехноінвест», ТОВ «Газова компанія “інвестсервіс» і ТОВ «Центральний енергетичний контрагент». Розгляд скарг призначено на 21 лютого.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»