Суд визнав незаконним «зелений» тариф депутату в справі, де поліція з подачі САП не побачила криміналу
Верховний суд визнав недійсним договір позики між ТОВ «Токмак Солар Енерджі» та ПП «Компанія «Пріма-Транс», який спричинив станом на кінець 2018 року незаконне нарахування завищеного «зеленого» тарифу на 300 млн грн.
Відповідну постанову суд прийняв 13 січня, чим підтвердив рішення попередніх інстанцій.
В 2017 Національне антикорупційне бюро України почало розслідувати провадження №52017000000000617 щодо заволодіння «Токмак Сорлар енерджі» коштами ДП «Енергоринок» через продаж останньому електроенергії впродовж 2014-2018 рр. за завищеними на 300 млн грн. цінами. Детективи підозрювали, що «Токмак Солар Енерджі» отримало зелений тариф на третю чергу сонячної станції, яка ще не була побудована.
В листопаді 2018 року НАБУ звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовом про визнання недійсним договору позики між «Токмак Солар Енерджі» та «Компанія «Пріма-Транс».
З судового засідання відомою, що угода про позику між фірмами була підписана ще в липні 2012 року, по ній «Токмак Солар Енерджі» нібито отримало майже 40 тис моделей марок NAE125G5 та NDR245А5 для сонячної електростанції на загальну суму 57,09 млн грн. Наступного року позику було повернуто.
Договір дозволив фірмі заявити про збільшення потужностей СЕС до 10 МВт, та встигнути в термін до початку 2013 подати до НКРЕ заявку на встановлення для своєї СЕС «зеленого» тарифу коефіцієнту 4,8. А новопобудований комплекс потужністю 6 МВт взагалі отримав насправді коефіцієнт 8,6, який збільшився через формулу тарифу для пікових навантажень.
Для підвищеного коефіцієнту також потрібно було мати понад 15% вітчизняної частки в обладнанні, угода «Компанія «Пріма-Транс» збільшила цю частку до понад 21%. В останні дні грудня 2012 року Інспекція регіональної ДАБІ підписала документи, що засвідчили введення нового пускового комплексу СЕС. Якби фірма не встигла на декілька днів, з початку 2013 року коефіцієнт до «зеленого» тарифу складав вже 3,5.
В суді НАБУ вказало, що договір позики був підписаний не уповноваженою особою, модулі для СЕС протягом 2010-2014 років «Компанія «Пріма-Транс» не імпортувала, натомість імпортувало таке обладнання «Токмак Солар Енерджі», новий комплекс СЕС було побудовано вже після квітня 2013 року. В суді відповідач не зміг спростувати ці твердження і суддя в березні 2019 року виніс рішення на користь НАБУ. Це рішення підтримав і апеляційний суд.
В Верховному суді «Токмак Сорлар енерджі» стверджувало, що кримінальну справу №52017000000000617, яка і стала поштовхом для подачі господарського позову НАБУ, було в грудні 2018 року передано поліції. Це нібито свідчить про порушення порядку підслідності. Але суд цей аргумент відхилив, так як НАБУ встигло подати позов за місяць до передачі справи поліції.
Загалом, ВСУ підтвердив рішення судів попередніх істанцій про фіктивність договору та визнав угоду між «Токмак Солар Енерджі» та «Компанія «Пріма-Транс» недійсною.
В кримінальному провадженні НАБУ оцінювало збитки ДП «Енергоринок» через продаж останньому електроенергії за завищеними цінами в 300 млн грн. впродовж 2014-2018 рр. До кінця дії ліцензії в 2030 році переплату на користь Токмак Солар Енерджі» оцінюють в 1,7 млрд.
Після передачі САП цієї кримінальної справи до Головного слідчого управління Національної поліції України, вона в травні 2019 року була закрита. Офіційно це зробив слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України Борець І.В. на підставі п.2. ст.1 284 кримінально процесуального кодексу (через відсутність в діянні складу кримінального правопорушення).
26 листопада НКРЕКП провела засідання, до порядку якого включила питання перегляду «зеленого» тарифу «Токмак Солар Енерджі», але питання були зняті з розгляду до рішення Верховного суду в господарській справі. Після програшу в ВСУ «Токмак Солар Енерджі» 24 січня отримав рішення Окружного адміністративного суду Києва, яким НКРЕКП заборонено вносити будь-які рішення щодо зміни тарифу для фірми поки та готує новий позов до суду.
ТОВ «Токмак Солар Енерджі» володіє кіпрська фірма «Юкрейн Реньювабл Енерджі Холдингз Урех Лімітед», де кінцевими бенефіціарами є депутат Запорізької міськради від «Оппоблоку» Руслан Божко та депутат Запорізької облради від «Оппоблоку» Олександр Рєпкін, чий округ охоплює Токмак. У 2013 р. фірмою володіли Оксана Красюк – родичка тодішнього голови Запорізької податкової адміністрації Олексія Тімарцева, Олександри Рєпкіни (батько та син), Божко Сергій Віталійович.
ПП «Компанія «Пріма-Транс» належала Олександру Харчевному з Донецької області, діяльність фірми припинена.