«Позитивний» аудит АРМА показав відсутність Реєстру активів, проблеми з обліком, оцінкою та управителями
30.01.2020   //   477 Переглядів

Агентство з розшуку та менеджементу активів (АРМА) отримало висновок зовнішнього (управлінського) аудиту діяльності за 2018-ий рік. Цей рік став першим в історії АРМА повним роком роботи. Аудит проводила фірма “Де Візу” з 8 жовтня по 8 листопада 2019 року. З текстом звіту можна ознайомитися тут. Висновок аудиту є позитивним. Утім, аудитори висловили низку зауважень, деякі з них перераховуємо нижче.

Відсутність Єдиного державного реєстру активів

По закону про АРМА, агентство має формувати і вести Єдиний державний реєстр активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні. У реєстрі мають бути дані про активи, їх опис та характеристики, вартість, структури та особи, дотичні до кримінального провадження, в рамках якого арештовано актив. Частина інформації з цього реєстру має бути у відкритому доступі. Втім, попри те, що агентство весь 2018 рік чимось займалося, реєстр досі не працює і в листопаді 2019 року лише випробували його прототип.

Проблеми з обліком розшуканих активів

Закон дає агентству можливості для розшуку активами. Агентство активи справді розшукує, але через те, що Єдиний реєстр активів не працює, облік активів, які розшукали ведеться у табличній формі. При цьому, обліковують лише кількість активів, а ось вартість вказана тільки щодо окремих об’єктів. Це наражає установу, кажуть аудитори, на ризики неповного внесення інформації до реєстру чи її втрати або викривлення статистичних даних.

Ризики заниження вартості майна

У 2018 році АРМА найняло оцінювача ТОВ “Українська експертна група”, яке оцінювало активи в рамках бюджетної програми. Але потім проведення оцінки активу переклали на торговий майданчик, якщо актив продається і на управителя, якщо актив передається в управління. Це, кажуть аудитори, “створює ризики заниження вартості майна”. Адже АРМА не вимагає проведення рецензування звітів оцінювачів, зокрема, у Фонді держмайна і не має у штаті спеціалістів з оцінки, здатних при потребі проаналізувати звіт оцінювача та, якщо знадобиться – відхилити. Як кажуть аудитори, більша частина майна, арештованого і переданого в АРМА протягом 2018 року – не має оцінки. Детальніше про заниження ціни з продажу АРМА на СЕТАМ читайте в матеріалах  “ГПУ з’ясовує, як 500-метрову квартиру в центрі Києва намагалися продати по заниженій ціні за участі СЕТАМ, АРМА і поліції“,  “Фермери добилися визнання недійсним аукціону, де АРМА за заниженою в 10 разів ціною продала їх зерно“.

Ризики  корупційних зловживань під час вибору управителів

Протягом 2018 р. АРМА уклало 19 договорів управління арештованим майном. Як кажуть аудитори, в агентстві не до кінця розроблена документація щодо кваліфікаційних вимог до управителів. Аудитори рекомендують, щоб кандидати в управителі подавали підтвердження, передбачені ст. 17 ЗУ “Про публічні закупівлі”. Щоб не було можливості залучити управителів, пов’язаних із членами тендерного комітету або іншими учасниками відбору. Це може знизити ризик корупційних зловживань та репутаційні ризики. Як раніше повідомляли “Наші гроші”, дві компанії-управителі АРМА, ТОВ «Бізнес-центр «Навігатор» та ПРАТ «ЦУВКП «Атомпромкомплекс» пов’язані з Володимиром Потьомкіним – братом Андрія Потьомкіна, який у 2018 році був головою тендерного комітету агентства (детальніше читайте в матеріалі “Юрист АРМА організував своєму шефу 5 кримінальних проваджень”). А березівський елеватор АРМА віддало фірмі, пов’язаній з власниками елеватора.

Відсутність контролю за управителями

Протягом 2018 року в АРМА не було підрозділу, який би відповідав за контроль над управителями. Через це камеральні та виїзні перевірки з оцінки ефективності компаній-управителів не проводилися. І лише у 2019 р. агентство створило відділ моніторингу ефективності менеджменту активів, який підпорядковується безпосередньо голові. Донедавна цей відділ очолював колишній замначальника з питань держреєстрації ГТУЮ Києва Віталій Сигидин. Нині він – т.в.о голови АРМА.

Відсутність роботи з Prozorro.Продажі

Також аудитори звернули увагу, що АРМА варто налагоджувати співпрацю щодо ведення торгів з продажу арештованого майна з Prozorro.Продажі. Зараз агентство майже всі активи продає на СЕТАМ, який має низку проблем в питаннях реалізації активів.

Щодо цифр на підтвердження діяльності агентства, то аудитори оприлюднили такі дані.

Доходи від управління активами

Сукупний обсяг надходжень до Держбюджету в 2018 р. від управління арештованим майном  –  9,02 млн. грн.

Сукупні доходи АРМА від управління активами – 63,05 млн. грн. (із них доходи від управління активами – 45,62 млн. грн. і грішми – 17,42 млн. грн).

Сукупні витрати на утримання арештованого майна, понесені управителями – 46,27 млн. грн.

Доходи з торгів

На торгах протягом 2018 р. продали 9 об’єктів. Виручили 8,2 млн грн. Більше половини з цих грошей – 5,13 млн. грн – від продажу фірми ТОВ “Майдан-плаза”.

Активи, передані в управління АРМА у 2018 році:

Аліна Стрижак, “Наші гроші”