Голодні ігри в АМКУ: як Терентьєв «вибиває» голову Вінницького тервідділення
17.12.2019   //   902 Переглядів

13 грудня голову Вінницького ОТВ АМКУ Миколу Слободянюка запросили в центральний апарат Антимонопольного комітету отримати наказ на звільнення.

Протягом останніх двох років все до цього йшло.

У 2017-му голова АМКУ Юрій Терентьєв заявив про ідею реорганізувати територіальні відділення через припинення більшості з них та утворення горстки «міжрегіональних». Невдовзі пішли перші слухи про керівника з Вінницького ОТВ АМКУ, якого «поведуть до дверей», бо сидить в одному з тих відділень, які залишаться та поглинуть менші довколишні. Мовляв, надто ласе місце для людини з досвідом роботи в антимонопольних органах понад 15 років.

Восени 2019-го план Терентьєва під маскою реформи знайшов підтримку у чинної влади і був запущений на виконання. Реорганізація отримала свій час «Х» – весна 2020-го. Чутки щодо Слободянюка підтвердились напрочуд швидко. Його таки виставляють за двері. Нам залишається лише зафіксувати – якими методами все було організовано.

неЗагадкова історія керівника Вінницького ОТВ

Перший удар по Слободянюку центральний апарат наніс ще наприкінці 2018-го. У комітеті дослідили ефективність роботи вінницького колеги у межах щорічного оцінювання і поставили йому – «негативно».

Маємо пояснити що то за оцінювання.

Щорічно центральний апарат Антимонопольного комітету оцінює ефективність діяльності територіальних відділень та їх керівників. З 2017 року система оцінки будується на основі «вагомих заходів». Тобто, у центр уваги поставлена не кількість виявлених порушень, а їх значимість та вагомість для економіки та споживачів.

Методика не є ноу-хау чинного складу АМКУ, а являє собою повернення до життя підходу, розробленого першим керівником АМКУ Олександром Завадою.

Рейтингування відділень у такому форматі задумувалось як інструмент для більш якісного оцінювання. Результати могли обговорюватись для обміну досвідом, їх аналізували для узагальнення практики. Зрештою, оцінювання могло створювати умови для здорової конкуренції між відділеннями.

Зважаючи на це важливим етапом оцінювання було надсилання територіальним відділенням результативної інформації за його підсумками. Так усе б залишалось і сьогодні, якби оцінювання було покликане тримати ОТВ у тонусі, а не на гачку центрального апарату.

При Терентьєву результати оцінювання ховають від журналістів, громадськості та від самих територіальних відділень. Вони розходяться адресно – до відома кожному голові.

До речі, про голів. Оцінками для них є «Негативна», «Позитивна» та «Відмінна» за досягнення чи не досягнення таких показників:

  • Економічного ефекту на рівні певної суми (наприклад, 60 мільйонів для Вінницького ОТВ. Проблема в тому, що центральний апарат може отримати від Відділення суму, наприклад, 70 мільйонів, але зарахує, скажімо, 5 мільйонів. Ніхто не побачить, тому що АМКУ про це не розкаже. І до речі, центральний АМКУ може також блокувати рішення Відділень, що також не сприяє збільшенню згаданого показника);
  • Подання пропозицій щодо винесення рішень на розгляд Тимчасової адміністративної колегії (не менше однієї. І, до речі, Комітет може брати на ТАКи зовсім невеликі справи та ігнорувати вагомі, якщо вони приходять від «немилих» відділень);
  • Заходи з адвокатування конкуренції (не менше одного заходу).

Щодо оцінок. «Негативна» означає «Немилість», «Позитивна» – «поки що не негативна», ну а про контекст «відмінної» міг би розповісти хіба що керівник Київського ОТВ АМКУ Олексій Хмельницький, однокурсник голови АМКУ Юрія Терентьєва по навчанню у КІМО…

Отож, у 2018-му Слободянюк отримав «немилість». За даними «Наших грошей», йому «трошки» підрізали суму економічного ефекту, подекуди недооцінили його, дещо недороздивилися деякі подання про початок розгляду справ і врешті відправили «на навчання». Слободянюк поскаржився, добився скасування оцінки та виправлення її на «позитивну», і, звісно, лише роздратував керівництво своєю нетямущістю.

Далі були дисциплінарки – одна, друга.

Двічі Слободянюк захищався у судовому порядку – і двічі суд ставав на його сторону.

Паралельно з цим відбувались такі показові речі, як передача центральним апаратом розслідувань Вінницького ОТВ АМКУ – Київському ОТВ АМКУ (читайте, будь ласка, «Як Терентьєв врятував «Терра Фуд» від штрафу АМКУ, зливши справу своєму одногрупнику»).

Ну і фінал. У 2019-му повторилась історія з «негативними» результатами роботи Слободянюка за підсумками року.

Отож, Терентьєв знову відправив у Вінницю «немилість».

Але як тільки голова АМКУ доб’ється скорочення 24-х територіальних відділень до шести регіональних, кожне з новоутворених неодмінно прийматиме суцільні «відмінно». Бо ви ж не думаєте, що бодай один «немилий» встоїть у цій грі на вибування?

Блог від: Юлія Костюк