Юрист АРМА організував своєму шефу 5 кримінальних проваджень
16.12.2019   //  

Андрій Потьомкін

Начальник юридичного управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА) Андрій Потьомкін подав заяви про вчинення головою АРМА Антоном Янчуком злочину в ГПУ, САП, Нацполіцію, ДБР та НАБУ. Про це повідомив сам Потьомкін у статті в «Юридичній газеті».

Відомо, що головний юрист АРМА написав заяву до Генпрокуратури 24 жовтня 2019 р. У ній вказує, що в АРМА пошкодили статуетку орла з квартири екс-міністра доходів та зборів Олександра Клименка. За даними ЗМІ, вартість цієї статуетки може становити $46,8 тис. Потьомкін попросив розпочати досудове розслідування і допитати його в якості свідка.

У відповідь 29 жовтня 2019 очільник АРМА Антон Янчук відсторонив Потьомкіна від виконання обов’язків. Як стверджувала «Юридична газета», формально головного юриста агентства відсторонили через зникнення в АРМА частини документів, неформально – через незгоду Потьомкіна погоджувати з Янчуком усі документи, які надавалися аудиторам, що саме перевіряли Нацагентство. Потьомкін також заявив: «Як мені повідомив Янчук, крайньою краплею в його терпінні стало те, що мною було подано проти нього заяви про вчинення злочину».

30 жовтня 2019 року, зі слів Потьомкіна, ДБР розпочало за його заявою досудове розслідування  у трьох кримінальних провадженнях –  62019100000001585, 62019100000001586 та 62019100000001587. Також викладене Потьомкіним вивчається в ГПУ у рамках кримінальних проваджень №42019000000002335 від 04 жовтня 2019 року та №42019000000002370 від 5 листопада 2019 року. Судовий реєстр поки даних про жодне провадження не містить.

Після того, як Янчук відсторонив головного юриста АРМА, останній поскаржився на Янчука ще й до НАЗК, заявивши про конфлікт інтересів (за версією Потьомкіна, його шеф, знаючи про заяви про злочин, не повинен був його відсторонювати), а дію наказу про своє відсторонення зупинив через суд.

Оскільки Андрія Потьомкіна називають одним із претендентів на посаду голови АРМА, «Наші гроші» придивилися до головного юриста АРМА та його оточення поближче.

Помічник у Петренка та робота з дружиною Довбенка

Ганна Огренчук і Андрій Потьомкін

Андрій Потьомкін був аспірантом Національної академії СБУ. У 2013 році у відкритих джерелах уже з’являється як науковий радник юридичної групи LCF. Це компанія, в якій і тоді працювала, і зараз є керуючим партнером Анна Огренчук – дружина Андрія Довбенка, якого називали смотрящим за Міністерством юстиції, коли міністром був Павло Петренко. На весіллі Огренчук та Довбенка у серпні 2019 року прогуляв День Незалежності керівник Офісу президента Андрій Богдан.

У 2014 році Потьомкін лишається науковим радником LCF, але також про нього з’являється інформація як про заступника  директора департаменту з питань судової роботи та банкрутства Мін’юсту. У 2015-му Потьомкін значиться помічником міністра юстиції Петренка. Того ж року 8 жовтня Потьомкін отримав свідоцтво адвоката, при цьому електронну пошту вказав із LCF – potyomkin@lcf.ua.

У 2016-му подає декларацію керівника секретаріату державного секретаря Мін’юсту. У березні 2017-го декларується перед звільненням як начальник управління внутрішнього контролю органів та установ системи юстиції Мін’юсту. У квітні того ж року стає начальником юридичного управління АРМА, при цьому, тривалий час очолює тендерний комітет відомства.

Співмешканка Олена Косолапова (Мацків)

Особою, з якою спільно проживає, але не перебуває в шлюбі, Андрій Потьомкін в декларації вказує Олену Косолапову (Мацків). 1 листопада 2019 року Мацків стала керівником апарату Київської обласної державної адміністрації у порядку переведення з посади директора департаменту внутрішнього аудиту Мін’юсту. КОДА очолює з 28 жовтня 2019 року Олексій Чернишов.

Зліва направо – радник міністра юстиції Петренка Олена Семикіна, екс-замміністра юстиції з питань виконавчої служби Світлана Глущенко, екс-перший зам міністра юстиції Олена Сукманова, екс-заступник міністра юстиції з реєстраційних питань Ірина Садовська та Олена Мацків

За даними Єдиного державного реєстру декларацій, Олена Мацків  2017-го зайняла ту ж посаду, що й Андрій Потьомкін у 2016-му – керівника секретаріату державного секретаря Мін’юсту. На цій посаді була щонайменше до березня 2019-го. Держсекретарем із січня 2017 року була і є Ганна Буянджи – колишня працівниця петренківської «Адвокатської компанії МЛГруп». Коли Буянджи пішла в декрет, Мацків виконувала обов’язки держсекретаря.

Кілька разів з претензіями на роботу в.о. держсекретаря Мацків до суду зверталося НАБУ. Так, за версією детективів, співмешканка Потьомкіна затягувала з наданням інформації щодо видачі спецдозволу на видобуток газу в Полтавській області ТОВ «Аркона Газ-Енергія», яке журналісти пов’язують з оточенням екс-президента Порошенка. Також вчасно не надала до НАБУ копію особової справи директора Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Мін’юсту Олександра Рувіна, якого журналісти фіксували на зустрічі з колишнім «куратором правоохоронної й судової систем від БПП» Олександром Грановським.

Брат Володимир Потьомкін

Брат-близнюк головного юриста АРМА пов’язаний із двома компаніями-управителями АРМА – ТОВ «Бізнес-центр «Навігатор» та ПРАТ «Центрально-українське виробничо-комплектовочне підприємство «Атомпромкомплекс». Першою прямо, а другою -опосередковано володіють помічник екс-депутата від «Нарфронту» Сергія Драюка Микола Петренко та Людмила Русаліна. Згідно до даних сайту «Судова влада», Володимир Потьомкін є представником у судах інтересів Русаліної та компанії Петренків і Русаліної «Петрус-алко». Як повідомляли ЗМІ, заступником директора «Бізнес-центру «Навігатор» є Андрій Гриценко. 2012 року Гриценко володів компанією ТОВ «ГФ меркурій сервіс», попереднім співвласником якої був Володимир Потьомкін.

Згідно з даними системи Prozorro, у період із 2017-го по жовтень 2018-го року АРМА уклала шість договорів на управління активами з ТОВ «Бізнес-центр «Навігатор» та 1 – із «Атомпромкомплексом». Найвідомішим об’єктом в рамках цих договорів були три поверхи столичного ТРЦ «Гуллівер», який пов’язують з екс-міністром доходів та зборів Олександром Клименком. П’ять договорів, серед яких і договір по «Гулліверу» уже розірвані або ж у них збіг строк управління. Єдина нерозірвана угода – це договір №21 із «Бізнес-центром «Навігатор», де строк управління збігає у 31 грудня 2019-го. Згідно до даних реєстру речових прав, «Бізнес-центр «Навігатор» зараз управляє 26 квартирами та гаражами в Києві ТОВ «Глорія Юкрейн», арештованими теж у рамках «справи Клименка». При цьому, в усіх договорах з «Навігатором» Андрій Потьомкін значиться керівником тендерного комітету АРМА.

Як повідомляло «клименківське» видання Vesti.ua, адвокатом «Бізнес-центру «Навігатор» був Олександр Серьогін, донедавна – член НАЗК. Брат Олександра Серьогіна Станіслав Серьогін у липні 2019-го призначений на посаду начуправління Центрально-західного міжрегіонального теруправління АРМА.

Володимир Потьомкін, за даними системи Youcontrol, з 2013 року також зараз значиться керівником ТОВ «Проксис», записаної на белізьку офшорку «Сабхол ЛТД». Компанія фігурує в кримінальному провадженні СБУу м. Києві та Київській області. Згідно з судовими матеріалами, у 2013-2015 роках ДП «НАЕК «Енергоатом» нібито придбало у ТОВ «Проксис» товарно-матеріальні цінності вартістю 4,7 млн грн, водночас, сама ТОВка, за версією слідчих, мала ознаки фіктивності. За даними «Наших грошей», в «Енергоатомі» у 2000-их працювала дружина Андрія Потьомкіна Олена Косолапова (Мацків).

Дружина брата Хучуа Софіко

Згідно декларації, Софіко Хучуа – дружина брата головного юриста АРМА Володимира Потьомкіна – працює в НАЗК головним спеціалістом відділу міжнародної співпраці та протокольних заходів департаменту координації антикорупційної політики.

 

Аліна Стрижак, «Наші гроші»