«Ляшківці» відбили у першій інстанції штраф АМКУ за змову на торгах ДСНС
02.12.2019   //  

Господарський суд Чернігівської області визнав недійсним рішення Чернігівського відділення АМКУ про накладення штрафу на ТОВ «ПК “Пожмашина”» та ТОВ «Ман Трак Енд Бас Юкрейн» за спотворення результатів торгів Державної служби з надзвичайних ситуацій у 2015 році. Про це свідчить рішення суду від 13 листопада.

Позивачам вдалось довести неправомірність висновків АМКУ за низкою пунктів.

З-поміж іншого, суд пояснив, що:

  • у спірному рішенні АМКУ зазначено, що компанії пропонували до придбання однакові автоцистерни АЦ-4,5-60 на базі TGM 12.240, проте «Пожмашина» пропонувала АЦ-4,5-60 (ТGМ 12.240)-464, а «Ман Трак Енд Бас Юкрейн» – АЦ-4,5-60 (ТGМ 12.240)-364
  • у спірному рішенні АМКУ йдеться про первинну одночасну невідповідність пропозицій компаній вимогам тендерної документації в частині ємності бака для піноутворювача – 0,3 куб. м замість затребуваних замовником 0,4 куб. м, але суд зіслався на внесені замовником зміни до ТД, в результаті яких вимога до згаданої ємності впала до 0,3 куб. м. А отже, резюмував суд, пропозиції учасників все ж таки відповідали вимогам ТД;
  • Різниця між ціною одного пожежно-рятувального автомобіля, яку пропонувала «Пожмашина» (3,95 млн грн) та ціною, яку пропонував «Ман Трак Енд Бас Юкрейн» (3,70 млн грн) становить 246 тис. грн, що на 117,75 тис. грн більше, ніж різниця вартості шасі.

«Отже, завищення «Пожмашиною» вартості шасі ніяк кардинально не вплинуло на завищення вартості Автомобіля та створення штучного завищення ціни», – пояснив суд.

  • Необхідність придбання позивачем-2 пожежно-рятувальних автомобілів у виробника чи продавця таких автомобілів, у разі перемоги у конкурсних торгах та необхідність придбання позивачем-1 шасі не може саме по собі свідчити про наявність антиконкурентних дій позивачів.
  • «Ман Трак Енд Бас Юкрейн» надав на розгляд замовнику Договір про співпрацю між учасниками з метою підтвердження можливості виготовити автомобіль, тобто цей договір був наданийдля участі у торгах, а не укладений з метою участі у цих торгах, а отже в АМКУ відсутні докази вчинення відповідачами узгоджених дій через підписання Договору про співпрацю.

Крім того, суд прийняв пояснення «Ман Трак Енд Бас Юкрейн» щодо переговорів з «Пожмашиною» у період 2014-2016 років, у тому числі щодо можливої участі в інших тендерах

«Компанія не вказала, що такі переговори велись з метою участі у спірних конкурсних торгах, тим паче, у 2014 році ці конкурсні торги ще не були оголошені», – добродушно прокоментував суд.

Нагадаємо, 5 липня цього року Чернігівське ОТВ АМКУ оштрафувало ТОВ «ПК “Пожмашина”» та ТОВ «МАН Трак енд Бас Юкрейн» на 136 тис. грн за змову на закупівлі ДСНС спецавтомобілів у 2015 році. Йшлось про придбання 25 автомобілів середнього класу для пожежогасіння і проведення рятувальних робіт.

Ще у 2016-му «Наші гроші» з посиланням на слідство повідомляли, що нинішній контролер «Пожмашини» Олег Авер’янов у ролі замголови ДСНС вступив у змову з комерційними директорами німецького представництва «МАН Трак енд Бас Юкрейн» і «Пожмашиною» «з метою заволодіння державними грошовими коштами».

Дослідивши тендерні документи учасників, спеціалісти Чернігівського відділення АМКУ підтвердили, що:

  • «МАН Трак енд Бас Юкрейн» купував автомобілі у «Пожмашини», при чому договір передбачав відсутність конкуренції між його сторонами;
  • Водночас, «Пожмашина» замовляла у конкурента нові шасі для автомобілів;
  • Компанії розподілили ролі на вказаному тендері, як: «МАН Трак енд Бас Юкрейн» – переможець, «Пожмашина» – технічний учасник та субпідрядник за результатами тендеру, і після підписання контракту діяли згідно з планом.

У доказову базу антимонопольників лягли також матеріали, отримані від правоохоронних, зокрема, НАБУ.

Суд, розглянувши ці матеріали, відзначив, що відсутньою є інформація про шляхи отримання детективом НАБУ документів з кримінального провадження, досудове розслідування у якому здійснювала ГПУ. І на основі цього – суд визнав надані антимонопольниками докази недопустимими.

Довідково:

ТОВ «ПК “Пожмашина”» зареєстроване біля Прилук Чернігівської області на створену у 2017 році фірму «Гартек Груп Лтд» (Британія). Кінцевим бенефіціаром є власник «Gartech Group Ltd» Олег Авер’янов – депутат Чернігівської облради від Радикальної партії Олега Ляшка. Із червня 2015 року по травень 2016-го Авер’янов працював першим заступником нинішнього голови ДСНС Миколи Чечоткіна. Його помешкання обшукували в 2015 році у зв’язку з тендером, за який вхопилися і антимонопольники, однак справа не потрапила до суду.

Директором є Олег Борщ, який у 2015-му йшов у Чернігівську облраду від Радикальної партії, а підписантом – Валерій Іващенко, депутат Прилуцької райради від тієї ж партії (читайте детальніше у матеріалі «Розплата з Ляшком»).

Фірма «МАН Трак енд Бас Юкрейн», якою керує Міхаель Батц, належить німецькому підприємству «МАН Трак Енд Бас Аг» («MAN Truck And Bus Ag»), що входить у «WV Group».