Що та кому вже продала АРМА
21.11.2019   //   1343 Переглядів

iehbuЗадешево, незрозуміло кому та за які гроші, з сумнівним правом продажу та порушенням регламенту.

Четвертий рік в Україні існує Національне агентство з питань виявлення, розшуку та управління активами – АРМА. За ідеологією, ця структура мала би шукати активи злочинців, управляти арештованими в кримінальних провадженнях активами, а також продавати активи, якими агентство з різних причин управляти не може. В реальності все трохи інакше.

Найбільш точне визначення діяльності АРМА дав міністр юстиції Денис Малюська, розповівши про одну «фактично рейдерську схему”, від якої «не відійшов СЕТАМ» – структура з управління АРМА, через яку агентство і продає арештовані активи.

«Що відбувалося? – каже міністр. –  Відкривається якесь кримінальне провадження – не принципово, яке, в рамках якого прокурор може попросити суд арештувати яке-небудь майно. Ну, наприклад, нерухомість якусь – будівлю, земельну ділянку. Її арештовують, передають в АРМУ. Зовні виглядає, що нічого страшного не відбулося. Проте в АРМИ немає повноважень просто зберігати майно. Вони мають або передати в управління комусь, а за це потрібно платити гроші, або продати. Як надати в управління земельну ділянку? Ну, є земельна ділянка, а звідки гроші на управителя брати, на його функції? Відповідно, єдиний вихід продавати, і  вони продають. Ціна, як правило, вкрай низька. Вона навіть ринкова була би низькою, тому що тут надзвичайний продаж – тут арештоване майно, кримінальне провадження, власник проти. А там ще й були майстри, які навіть низьку ціну занижували нижче плінтуса».

Міністр зауважує, що цю схему не так давно зупинили, втім, не уточнює, як. Припускаємо, це пов’язано з анонсами уряду, що СЕТАМ стане учасником системи Prozorro, яка, на відміну від СЕТАМу, не приховує учасників і переможців торгів, а також із анонсами зміни керівництва АРМА.

Утім, в очікуванні цих прекрасних змін ми все ж склали перелік усіх уже проданих АРМА активів і звели його в одну таблицю, з якою можна ознайомитися тут. Оскільки змін ще нема, а активи все ж продають. А як – складно зрозуміти, оскільки на сайті СЕТАМ немає фільтру по організаторах продажу, до того ж, всі переможці та учасники торгів приховані.

«Наші гроші» витратили трохи часу і на сайті СЕТАМ у розділі «Торги» передивилися всі торги від 20 листопада 2017 року – саме цього дня агентство вперше вийшло продавати активи. Всього проданих АРМА лотів – 30. Також до таблиці увійшли всі торги, які не відбулися, були припинені чи відмінені, їх 81, але тут слід враховувати, що деякі лоти виставлялися і не були продані по кілька разів.

В непроданих активах є важливий нюанс. Щодо деяких СЕТАМ не справляється і просто не може їх продати. Наприклад, рік тому АРМА отримала в управління  тисячі пляшок пива. Проте торги на СЕТАМ раз за разом не відбуваються (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7). Можливість передати пиво іншому продавцю є  –  через пункт 26 «Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах». Утім, у цьому ж порядку є ще красиво виписаний, наче під ДП «СЕТАМ», пункт 6. По ньому організатор торгів має забезпечувати і організацію здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, включаючи забезпечення їх зберігання. І ось же який збіг – ДП «СЕТАМ» якраз має можливості зберігати товар, а ось «Прозорро. Продажі», в яких система реалізації активів є на порядок прозорішою – ні. Відповідно, СЕТАМ і далі продаватиме пиво, про яке ми писали вище і в якого врешті закінчиться термін зберігання. Утім, дуже цікаво, якщо у кримінальному провадженні із цього активу знімуть арешт, як саме буде повертатися майно і хто платитиме за неспроможність реалізатора виконати свої функції?

Також під час роботи над матеріалом ми встановили майже всіх покупців лотів. Зробили це через реєстр судових рішень, адже всі активи, продані АРМА на СЕТАМ – арештовані, а арешт по процедурі треба знімати через суд. Відтак, вбиваючи у пошук реєстру судових рішень дані з характеристик лотів, ми встановили майже всіх нових власників. Виняток становлять:

 • лот із 88,4 тис. надувних басейнів, матраців, кругів вартістю 2,1 млн грн
 • лот із 960 пляшок алкоголю вартістю 1,2 млн грн
 • кілька лотів, по яких очікується сплата або йде складання акту, це значить, що власник ще «не засвітився» у судовому реєстрі
 • автомобілі, тому що судовий і транспортний реєстри не містять даних про нових власників. Це може бути пов’язано з тим, що покупці автомобілів, проданих АРМА на СЕТАМ, не звертаються до суду та сервісного центру і, відповідно, їх прізвища не фігурують у цих реєстрах. Відтак, ми не знаємо, хто їздить на тойоті камрі 2013 року з номером кузова JTNBKYFK003003081, такій же тойоті, але 2012 року з номером кузова JTNBKYFK503002248, лексусі rx 350 2008 року випуску з номером кузова Четвертий автомобіль, мерседес бенц GL500 4MATIC 2013 у транспортному реєстрі записаний на старого власника – охоронне агентство «Скіф».

Аналіз усіх торгів АРМА показує низку проблем роботи агентства у сфері продажу активів:

 • Специфічно виписане законодавство дозволяє працівникам АРМА продавати те, чим можна ефективно управляти без реалізації
 • Лоти продаються компаніям з ознаками фіктивності: створеним за кілька днів чи тижнів до торгів з нульовими оборотами, або ж тим, які часто змінювали засновників, керівників, види економічної діяльності, адреси, мають малі обороти. Це може свідчити, що підприємства створювалися чи купувалися саме для купівлі конкретного лоту.
 • Іноді ці компанії-покупці оформлені на людей, щодо яких виникає сумнів, чи можуть вони придбати лот вартістю в мільйони гривень; при цьому, проконтролювати такий продаж журналісту складно, оскільки торги відбуваються на СЕТАМ, де переможці та учасники торгів приховані.
 • Товар продається за набагато нижчою від ринкової ціною, хоча по правилах АРМА має продавати не нижче ринкової ціни.
 • АРМА, яка відповідає за опис лотів, навмисно або випадково нечітко описує дуже привабливі лоти, через що на торги можуть прийти лише «свої». Приклад – «Майдан-плаза», структура, що реєструвалася на нардепа, підозрюваного НАБУ-САП в організації «газових схем». За логікою, перед АРМА стоїть завдання в економічному збереженні активу чи його збільшенні. Отже, при продажу треба продати лот за найвищу ціну в найкоротший термін. Як привабити покупця, коли в лоті немає інформації про найцінніше – те, що в першу чергу привабить потенційного покупця? Адже опис лоту не повідомляє нічого. Відповідно, виникає припущення – можливо, АРМА собі ставить інші задачі, про які в нормативці не написано.
 • Агентство іноді продає товар, який, за матеріалами судового реєстру, не має права збувати, так вийшло із майном одеських фермерів, про це розповімо нижче.
 • Деякі товари продаются з порушеннями регламенту АРМА, наприклад, збуваються в дуже короткі строки, відповідно, податися на торги встигає лише той, хто швидко про ці торги дізнався.

 

Як правило, АРМА в рамках одного провадження передають багато чогось  – тисячі тонн збіжжя чи добрив, пляшок спиртного, групи ділянок. Якщо їх продавати одним лотом, важко буде знайти покупця. Тому АРМА отримане дробить і продає частинами. Ми підходили до аналізу лотів з логіки – хто став власником активу, вилученого в одному кримінальному провадженні. Історії набуття агентством конкретних лотів та їх продажу описуємо нижче.

«Актив в активі: один мільйон доларів у п’яти мільйонах гривень»

Ціна – 5,1 млн грн

Товар – корпоративні права в розмірі 100% статутного капіталу ТОВ «Майдан-Плаза» (ЄДРПОУ 33302293)

Покупець – ТОВ «Сеіл компані«

Торги – грудень 2018 року

 

Цей продаж показує більшість проблемних аспектів АРМА. Агентство продало фірму нардепа із «газової справи» Оніщенка ТОВ «Майдан-плаза». Фірма як фірма, зі статутним капіталом 5 млн. грн. Утім, компанія володіє нерухомістю площею 535 квадратів у центрі Києва на вул. Хрещатик 27б. За даними сайту з продажу нерухомості, у вересні 2019 року офіс на Хрещатику 27б набагато меншою площею продавали за $2 тис. квадрат. Відповідно, 535 квадратів коштували би понад $1 млн. Законодавство не зобов’язує АРМА в характеристику лоту вписувати, чим володіє компанія, корпоративні права якої продаються. Відтак,  в описі лоту на СЕТАМ АРМА зазначила, що продає лише корпоративні права зі стартовою ціною 5,13 млн грн, «забувши» повідомити про нерухомість, якою володіє фірма. Отже, за один день торгів всього за 5,13 млн грн якийсь везунчик став доларовим мільйонером.

Цим везунчиком стала компанія «Сеіл компані», зареєстрована за 9 днів до аукціону. Фірмою співволодіють у рівних долях Вадим Слівчак та Костянтин Бортун. Слівчак –  столичний театральний актор другого плану, Костянтин Бортун  – автомийник, деякий час був безробітний, бо покалічив на мийці чоловіка, засуджений до 1 року 6 міс. позбавлення волі, звільнений від відбування покарання з іспитовим строком у рік. Керівник «Майдан-плаза» Дмитро Шуригін теж фігурував у кримінальному провадженні, хоча деталей судовий реєстр не містить. Звідки в людей із таким резюме понад 5 млн грн? Брудні чи чисті це гроші? Чи не легалізували їх на СЕТАМі, адже немає більш прозорого продавця, ніж держава?

Ще одна проблема – те, як наразі виписане законодавство, дозволяє АРМА продавати те, що можна не продавати. Адже приміщення, яким володіє «Майдан-плаза», спокійно можна було здавати в оренду і отримувати прибутки, набагато більші, ніж ті копійки, які виручили з продажу корпоративних прав.

Детально про «Сеіл компані» читайте в матеріалі Шурин судді Вовка виявився адвокатом засудженого, фірма якого на СЕТАМі за 5 мільйонів купила фірму Онищенка

 

«Продали не те зерно»

Ціна – 25,9 млн грн

Товар: Зернові культури, круп’яні та олійні культури, 5 лотів

Покупці – ТОВ «Мегелан плюс» (7,4 млн грн, 8,8 млн грн, 3,5 млн, 1,8 млн) та ТОВ «Карел груп» (3,7 млн. грн. + 701 тис. грн)

Торги – травень 2019

 

У травні 2019 року АРМА продала 6 лотами зернові і насіння соняшника. Судячи з інформації у судовому реєстрі та заяв одеських фермерів, цей товар належить не особам, активи яких арештували в кримінальному провадженні і передали в АРМА, відтак, агентство не мало права продавати ці олійні та зернові культури.

Як уже повідомляли «Наші гроші», щонайменше частина проданого зерна та насіння – майно фермерів зі складів групи компаній «Агроінвестгруп». 2019-го СБУ відкрила по «Агроінвестгруп» кримінальне провадження і в його рамках було арештовано на всіх елеваторах «Агроінвестгруп» все збіжжя, навіть те, що належало іншим фермерам і було на зберіганні. Частину зерна і насіння продали на аукціонах, як стверджують власники товару, за ціною, заниженою в 10 разів. Покупцем частини товару стало ТОВ «Мегелан плюс». Єдиним його засновником і керівником значиться Ростислав Бабич із м. Ромни Сумської області. Згідно до ухвали Роменського міськрайонного суду Сумської області та даних сайту «Судова влада», особа з таким ПІБ 2017-го року проходила в кримінальній справі як підозрювана у крадіжці автомобіля, станом на 2018-ий рік була студентом 3-го курсу Роменського ВПУ № 14.

Одного з фермерів, Олександра Пєткова, який через суд отримав дозвіл на вивезення свого зерна і насіння з елеваторів, яке ще АРМА не встигла продати, арештували і кинули на 60 діб до СІЗО. 10 жовтня 2019 року ФГ «Дінекс-Агро» та СТОВ «Матейківінвестагро» добилися визнання недійсними двох аукціонів АРМА на СЕТАМ із трьох ( рішення «Дінекс-Агро»рішення «Матейківінвестагро»), ще один продаж зараз оскаржується у Госпсуді Києва.

Власницею другої фірми-покупця, «Карел груп», значиться житомирянка Ліна Рагушина. Кілька років тому вона шукала роботу менеджера з закупівель з зарплатнею 10 тис. грн. Продаж товару на СЕТАМ цій фірмі оскаржує у Госпсуді Києва ПП «Дінекс-трейд».

 

«Занижена в десятки разів ціна»

Ціна – 13,6 млн грн (5,4 млн грн + 8,1 млн грн)

Товар – Карбамід в біг-бегах у кількості 4092 біг-бег (шт.) вагою 3087.295 тн; Карбамід навалом – 0.331 тн., карбамід в біг-бегах – 4475.2 тн., розсипи карбаміду – 34.412 тн.

Покупець – ТОВ «Соіл компані лтд»

Торги – квітень 2019

 

Карбамід – це добриво, в даному випадку, «Всеукраїнської Енерго Компанії» та дотичних до неї структур, про діяльність яких докладно написали наші колеги з «Бізнес.Цензору». 2017-го діяльністю ВЕК зацікавилися правоохоронці і відкрили кримінальне провадження 42017000000004215 щодо заволодіння майном «Укртрансгазу» на понад 500 млн грн. службовими особами ВЕК, ТОВ «Газоторгова Компанія», ПАТ «Одеський припортовий завод», ПАТ «Одесагаз». Майно компаній арештували, у лютому 2019 року передали в управління АРМА і почали продавати.

Покупцем виступила компанія «Соіл компані лтд», створена за 10 днів до торгів. Як повідомила програма «ЦРУ», на час підписання договору купівлі-продажу компанія була записана на Андрія Кудлая, що за кілька місяців до торгів шукав у Києві роботу менеджера з продажів. У Госпсуді Києва зараз дві компанії,

ТОВ «ВВ Агро» та ТОВ «Газоторгова компанія», просять визнати результати торгів недійсними. Як стверджує «Газоторгова компанія», її частину карбаміду продали за 8,1 млн грн, хоча його ринкова ціна не менше ніж 400,5 млн грн. Тобто, товар на СЕТАМ продали за заниженою у 49 разів ціною.

В судових документах згадується компанія, яку СЕТАМ найняв оцінювати карбамід. Це – ТОВ «РМ Консалтинг».

 

Ціна – 27,3 млн грн

Товар – Пісок річковий середньої та дрібної крупності загальною вагою 2589200 т

Покупець – ТОВ «Центр білінгових систем»

Торги – червень 2019

Ціна за одиницю – 10,57 млн  ($422 тис.) за 1 т.

Після цих торгів НАБУ у серпні 2019-го відкрило кримінальне провадження №52019000000000766. Детективи підозрюють, що службові особи АРМА і ГПУ змовилися і продали через СЕТАМ  річковий пісок за у 8 разів заниженою вартістю на підконтрольні структури, щоб потім збути його вже за ринковою ціною.

Купило пісок ТОВ «Центр білінгових систем», записане на Світлану Гришину (Ліщенко). Згідно до Єдиного реєстру юросіб, ця жінка зареєстрована як фізична особа-підприємець. Під час реєстрації контактним телефоном вказала 380636564565. Цей же номер вказаний як контакний у ТОВ «Степл лтд» – постачальника піску на тендерах; бенефіціарами цієї компанії значаться син Нестора Шуфрича Олександр, Світлана та Юрій Бродські (дружина і син Михайла Бродського), а також Юрій Ігнатюк. Судячи зі сторінки власниці ТОВ «Центр білінгових систем», раніше вона працювала у компанії Бродських УІСПУ «Венето»

Заявником у справі, по якій арештували і врешті продали пісок, став директор ТОВ «Інформагентство Стоп корупції ТВ», дотичний до якого проект журналістських розслідувань «Стоп корупції» глобальна мережа журналістів-розслідувачів GIJN виключила за непрофесіоналізм. Чоловік повідомив, що протягом тривалого часу на території Вишеньківської сільської ради Бориспільського району Київської області незаконно видобувають пісок, потім продають за пособництва працівників правоохоронних органів. Покази заявник давав у лютому 2018, а провадження №62019100000000094 відкрили у січні 2019. Майже рік знадобився слідству для того, аби з’ясувати, що земля, на якій лежить пісок,  належить  ТОВ «Корпорація Віп Хауз», яка не має жодного дозволу на користування надрами. У квітні 2019 року пісок визнали речових доказом і арештували, у травні – передали в управління АРМА, а в червні – вже продали.

Як повідомляв «Судовий репортер», саме цей пісок обговорювали на плівках з кабінету заступника міністра МВС Сергія Чеботаря у 2014 році. Товар підприємству МВС передала на реалізацію податкова як безхазяйний, оскільки, хоч він і розташований на землі, яка належить «Корпорації Віп Хауз», але намитий без дозволу. Врешті ДП «Спецсервіс» продало пісок фіктивній компанії за мінімальною ціною, і на «плівках Чеботаря» керівник ДП «Спецсервіс» Василь Петрівський начебто звітує Чеботарю про продаж піску через фірму-прокладку. 2017 року Петрівський уклав з прокуророром угоду про визнання винуватості. Суд дав йому 4 роки позбавлення волі умовно і оштрафував на 17 тис. грн. Після вироку Петрівський лишився керувати ДП «Спецсервіс» МВС.

 

«Продаж із порушенням регламенту»

Ціна – 8,7 млн грн

Товар – три земельні ділянки площею 11,956 га, 1,2893 га і 13,6632 га в Одеській області, Овідіопольському районі, с. Мізікевича, на житлових масивах «Ульянівка» та «Радужний»

Покупець – ТОВ «Пелучо»

Торги – липень 2019

Ціна за одиницю – 3,8 млн. грн, 470 тис. грн., 4,4 млн. грн.

Як уже повідомляли «Наші гроші», ці три ділянки – земля, яку втратила французька група «Auchan Retail International», на ній французькі інвестори планували побудувати ритейл-парк «Les Vignes». Ділянки «Auchan Retail International» придбали 2013-го року, ставши власниками компаній ТОВ «АБС ТЕХНОЛОДЖИ» та ТОВ «С.П.Т.», в статутних капіталах яких ділянки й були. Утім, 2016-го року в слідчому відділі управління прокуратури Одеської області відкрили кримінальне провадження 42016160000000903 щодо незаконного виведення цих ділянок 2011 року у приватну власність із власності Державного підприємства «Дослідне господарство «Таїровське» Нацакадемії аграрних наук. У березні 2019-го землю в рамках цього провадження арештували, у квітні – передали в управління АРМА, а у липні 2019-го вже продали на СЕТАМі. По цьому продажу ДБР відкрило кримінальне провадження 62019100000001202. За версією слідства, ділянки продали за ціною, меншою у понад 50 разів від вартості землі, визначеної документально. Допитані свідки показали, що в торги за землю були формальними і в них брали участь лише два суб`єкта, підконтрольних одним і тим же особам.

Утім, є ще один важливий нюанс – продаж провели в порушення регламенту АРМА, який каже, що агентство не має продавати лот раніше, ніж за 30 днів після того, коли оголосили торги. Це зроблено для того, аби всі бажаючі змогли прийти на аукціон і була гідна конкуренція. Втім, оголошення про торги опублікували 26 червня 2019 року, а збули ділянки вже на восьмий день, 3 липня 2019 року. Переможцем торгів стало ТОВ «Пелучо» Ірини Марініної. За даними сторінки в соцмережі Facebook, жінка вивчала право у Львівському університеті бізнесу та права, навчалася у Національному університеті державної податкової служби, проходила Школу політичного стафера територіальної організації БПП «Солідарність» у Києві. Марініна часто публікує фото з елітного селища Козин під Києвом. 2015-го стала власницею 82,3 кв.м нежитлових приміщень на вул. Наталії Ужвій, 12 у Києві, які зараз із телефона Марініної пропонують зняти як квартиру.

 

«Неліквід – державі»

Ціна – 63,39 млн грн

(22,3 млнгрн, 6,8 млн грн, 6,8 млн грн, 6,8 млн грн, 6,8 млн грн, 6,8 млн, 6,8 млн грн)

Товар – 26970 тонн цукру

Покупець – Дочірнє підприємство «Агрофонд-Зерно»

Торги – травень-вересень 2019

Ціна за одиницю – 2350 грн ($93,6) ) за 1 т.

 

Торги, які показують, що найбільшим по офіційних документах покупцем АРМА стала держава, втім, державі спихнули неліквід. Власником ДП є держава через ПАТ «Аграрний фонд». Підприємство взяло участь у 7 торгах протягом травня-вересня 2019 року і купило цукор, який лежав на складах компаній, що, за версією слідства, причетні до розкрадання цукру «Аграрного фонду».

Частина товару – цукор зі складів компанії з донецького гнізда Януковича  «ВКФ «Амос». 2014 року «Аграрний фонд» уклав із ТОВ договір про зберігання цукру (в документах вага різниться – від 49 тис. до 59 тис. тонн). 2016-го року договір закінчився, але зберігач не пустив на свої склади представників «Аграрного фонду». За версією слідчих, частина цукру зникла,  у судовому реєстрі згадується вага 5 тис. тонн. Відтак в рамках провадження 12016110130000211 цукор на складах «Амосу» визнали речовим доказом, арештували, у червнілипні 2019 року передали в управління АРМА, а вже 22 липня продали на СЕТАМ лотом у  18490,855 та  6 334,950 тонн.

Решта цукру – товар зі складів «Спеціалізовані роздрібні системи», пов’язаної з колишнім замміністра економіки Олександром Сухомлином. «Аграрний фонд» передав цій компанії на зберігання 38 тис. тонн цукру. У вересні 2015 року на складі, де зберігали цукор, начебто почав текти дах. Вирішили замінити частину покрівлі, а цукор на деякий час перевезти у приміщення ПАТ «Гнідавський цукровий завод». У лютому 2016-го ремонт закінчили, але виявилося, що невідомі особи під виглядом ремонту даху приміщення вивезли 1500 тонн цукру, чим спричинено збитки державі на близько 18 млн. грн. Експертиза сказала, що якість цукру вже не дозволяє його продавати через біржові контракти. При цьому, держава несе витрати на зберігання цього товару. Відтак, майно арештували в рамках провадження 42017000000003359 у січні 2019 року, в лютому передали в управління АРМА і протягом травня-вересня продали 6 лотами.

 

Аліна Стрижак, «Наші Гроші»