Антимонопольники порекомендували Держархіву припинити брати плату за послугу, яку Уряд записав до безкоштовних
31.10.2019   //   289 Переглядів

Луганське територіальне відділення АМКУ видало рекомендації Державному архіву Луганської області щодо припинення стягування з користувачів архіву плати за послугу, яка згідно з законодавством є безкоштовною. Про це свідчать рекомендації Відділення від 28 жовтня.

З’ясувалось, що Державний архів Луганської області збирає плату за виготовлення копій документів на паперових і плівкових носіях, хоча така послуга має бути безкоштовною.

Так, антимонопольники виявили, що згаданий держархів керується «Порядком надання платних послуг цін і тарифів на роботи та послуги» від 2002 року, перелік послуг якого не відповідає переліку, передбаченому Кабінетом міністрів у Постанові №639 в редакції від 14 березня 2018 року.

Відділення проаналізувало вплив таких дій архіву, резюмувавши, що установа зловживає своїм монопольним становищем, а дії архівістів можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції у межах Луганської області.

Відтак, Луганське відділення АМКУ рекомендувало місцевому державному архіву припинити дії з ознаками порушення шляхом приведення власного наказу від 2002 року до вимог чинного законодавства, а саме – відповідної Постанови Кабміну в редакції від 2018 року та Закону «Про захист економічної конкуренції».

Також Відділення зобов’язало архівістів повідомити про результати розгляду рекомендацій у двомісячний строк.

Нагадаємо, до АМКУ почали надходити перші звернення-скарги на діяльність архівних установ в частині надання ними платних послуг, що мають бути безкоштовними, орієнтовно у 2016 році.

Найчастіше  йшлось про раніше безкоштовну послугу з «надання документів для копіювання технічними засобами користувачів».

Справа в тому, що у період до 2018 року у згадуваній вище Постанові Кабміну Перелік платних послуг включав «виготовлення копій документів» і «надання документів для копіювання». Водночас, дослідники вказували, що чинним є також «Порядок користування документами Національного архівного фонду», де було написано, що копіювання документів НАФ технічними засобами архіву є платним, але ні слова не було про яку-небудь плату за самостійне копіювання користувачем документів.

Із затвердженням у 2018 році нової редакції урядової Постанови з переліку був прибраний пункт про «надання документів для копіювання». Але у відповідь на це була також розроблена нова редакція «Порядку користування документами Національного архівного фонду» – у ній право на безкоштовне отримання архівних документів для самостійного копіювання зберегли, але умови для такого копіювання виявились такими, що їх практично неможливо виконати – і дослідникам доводиться платити (детальніше у матеріалі «Кримінальна монополія архіваріусів Мін’юсту»).