НАБУ розслідує схему Агрофонду з «Азотами» Фірташа під час штучного дефіциту
17.10.2019   //  

Національне антикорупційне бюро підозрює керівництво ПАТ «Аграрний фонд» у змові з підприємствами бізнесмена Дмитра Фірташа при закупівлі та зберіганні мінеральних добрив в 2017 році, що нанесло збитки держпідприємству 243,41 млн грн.

Про це стало відомо з ухвали Вищого антикорупційного суду від 9 жовтня.

З матеріалів справи відомо, що «Аграрний фонд» уклав з ТОВ «Статус-Трейд» (входить до «Group DF») договори поставки № ДГ-258-10/17, №ДГ-259-10/17 на поставку добрив рідких азотнихналивом, карбаміду насипом, та селітри аміачної насипом. Після цього, протягом двох місяців, Агрофонд придбав 386 тис т міндобрив вартістю 3,02 млрд грн.

Також АФ уклав договори зберігання та пакування добрив з юридичними особами, що входять до «Group DF». Мова йде ПрАТ «Украгро НПК», ПАТ «Азот», ПрАТ «Рівнеазот». В червні 2017 року за начебто надані послуги та роботи Агрофонд заплатив 155,77 млн грн. Виробництво добрив «Статус-Трейд» замовило на заводах Черкасах та Рівному.

Слідство встановило, що під час виконання замовлення в період з червня по грудень продукція хімзаводів на загальну суму 4,52 млрд грн. також була поставлена ТОВ «Титан України», ТОВ «НФ Трейдінг Україна» та ТОВ «Украгро НПК», що входять до Group DF. При цьому, черкаський «Азот» почав закуповувати газ тільки з вересня 2017 року, а «Рівнеазот» – з листопада.

На думку НАБУ, у хімзаводів для виробництва добрива був тільки газ «Статус-Трейд», який фірма поставила в рамках угод з АФ. Щоб приховати факт відсутності добрив на складах «Статус-Трейд» з листопада 2017 року почав викуповувати в АФ добрива назад, по 30 червня було викуплено понад 2/3 продукції, вартість цих обсягів слідчі обрахували в 2,47 млрд грн.

Також НАБУ підозрює, що «Статус-Трейд» безоплатно отримав газ від газзбутів, 16 з яких входять до «Group DF», що в свою чергу був придбаний по пільговій ціні у ПАТ «НАК «Нафтогаз України» для потреб населення.

Також «Статус-Трейд» у період з вересня-листопада 2017 року, купило 58 млн куб м газу у ТОВ «Юкрейніан Кемікал продактс», що входить до «Group DF». В свою чергу АТ «Укртрансгаз» надало дані, що фірма поставила в 11 разів менший обсяг палива – тільки 5 тис куб м газу.

Таким чином, слідчі вважають, що посадовці Агрофонду у змові з «Статус Трейдом» та іншими підприємствами Дмитра Фірташа безпідставно витратили кошти на пакування, доставку та зберігання добрив на суму 243, 41 млн грн. До цієї суми увійшли проплати підприємствам «Group DF» та погашення кредиту АБ «Украгазбанк».

В рамках цієї кримінальної справи № 5201800000000978 від 09 жовтня 2018 року НАБУ клопотало про доступ до документів, суд ці клопотання задовольнив. За даними судового реєстру, це перші клопотання детективів.

Нагадаємо, на початку весни 2017 року уряд розглядав питання поставки газу Агрофондом на хімпідприємства Фірташа на давальницьких умовах. Пізніше фонд заявив, що посередником буде фірма «Статус-Трейд», бо хімзаводи обтяжені великими боргами.

Відмітимо, що Антимонопольний комітет 5 вересня у справі про зловживання групи Дмитра Фірташа на ринку мінеральних добрив у 2014-2017 роках наклав штраф на ТОВ «НФ трейдінг Україна» у розмірі 107 млн грн., а до компаній «Сєвєродонецьке обєднання «Азот», «Рівнеазот» та «Азот» (Черкаси) застосувати примусовий поділ.

При цьому до «Азотів» не було застосовано жодних грошових штрафів, хоча вони були визнані винними у двох порушеннях – ціновому зловживанні у 2014-2015 роках та створенні штучного дефіциту у 2017 року. Затягування розслідування з боку керівництва АМКУ зекономило штрафникам 800 млн грн.

ПАТ «Аграрний фонд» з лютого 2015 року очолює Андрій Радченко.