АМКУ залишив купу «заточок» на закупівлях карет «швидкої допомоги» за сотні мільйонів
15.10.2019   //  

Адміністративна колегія АМКУ з розгляду тендерних скарг з початку року розглянула більше двадцяти скарг ТОВ «Бріорсон Моторс» на умови проведення публічних закупівель автомобілів швидкої медичної допомоги в окремих регіонах, однак не стала зобов’язувати замовників викидати з тендерних документів більшу частину вимог з ознаками дискримінаційності.

Про це повідомляється в системі «Прозорро».

У 2019 році державні заклади охорони здоров’я по Україні оголосили сумарно 130 закупівель автомобілів швидкої допомоги на загальну суму 1,29 млрд грн.

Окремі замовники вносили у тендерну документацію однакові вимоги, які один із учасників ринку, ТОВ «Бріорсон Моторс», розцінив як дискримінаційні (мова про замовників з Вінницької, Полтавської, Тернопільської, Київської, Миколаївської, Херсонської, Харківської, Хмельницької, Кіровоградської, Запорізької областей).

Йдеться про вимоги до самих автомобілів швидкої допомоги та медичного устаткування, яке має бути встановлено.

Тендерна колегія АМКУ відмовляла у задоволенні, або частково задовольняла скарги компанії, назвавши дискримінаційними, зокрема, такі вимоги:

Однак ще низку оскаржуваних вимог в АМКУ залишили в силі.

КУ «Територіальне медичне об’єднання “Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф”» (закупівлі вартістю 220,10 млн грн) дозволили зберегти таку вимогу: «Вага нош не більше 40 кг». Тоді як по ДСТУ з посиланням на EN 1865:2000 ноші можуть важити до 45 кг.

Станції швидкої медичної допомоги м. Рубіжне (3 млн грн) дозволили:  «Дошка для дорослих повинна мати […] максимальне навантаження не менше 200 кг». Тоді як по ДСТУ максимальне навантаження на одну особу становить 25 кг, а в складі штат повністю укомплектованої бригади швидкої допомоги включаючи водія – 4 особи.

КНП «Старосамбірська центральна районна лікарня» (2,36 млн грн) дозволили «вагу вакуумного матрацу не більше 10 кг», тоді як по ДСТУ з посиланням на  EN 1865:2000 дозволено до 15 кг)

КНП «Міловська центральна районна лікарня» (2,30 млн грн) дозволили: «Тип акумуляторної батареї дефібрилятора – літійіонна, маркіровка панелей має бути на українській або російській мові».

Однак панелі та кнопки маркуються загальними медичними термінами на латині. Внесення такої вимоги у парі з умовою щодо типу акумуляторної батареї, яка ніяким чином не впливає на кількість розрядів, час набору енергії та зарядки, може обмежувати конкуренцію.

Івано-Франківська обласна дитяча клінічна лікарня (3,20 млн грн) вимагає «наявність USB (тип В) роз’єму в Оксиметрі з розмірами  170х70х30+5 мм». Цій вимозі підходить лише один виробник.

Деякі замовники називають передній привід більш надійним, прямо прописуючи дану умову у тендерних документаціях: «Привід на передню вісь».

Ця вимога може допомогти відсіяти неугодних учасників на тернопільських тендерах загальною вартістю 105,08 млн грн. Як це зробили у Полтаві на тендері вартістю 158,7 млн грн. Так само вимогу до приводу – «на передню вісь» встигли прописати у Краматорську.

На противагу іншим, київські медики менш прискіпливі до учасників торгів. І цю ж вимогу формулюють наступним чином: «постійний повний 4х4, або такий що включається примусово з 4х2 на 4х4 водієм за кермом, або 4х2 с приводом на задню чи на передню вісь».

ТОВ «Бріорсон Моторс» зареєстроване наприкінці 2017 року, кінцевим бенефіціаром компанії є Вадим Котляренко. У 5-му скликанні ВРУ він був помічником регіоналів Сергія Клюєва та Ореста Муца, а у 6-му – бютівця Олександра Буджерака.

Компанія вийшла на ринок публічних закупівель з каретами «швидких» на базі Hyundai. Відзначимо, що ТОВ «Хюндай Мотор Україна» входить до складу групи «Богдан» Олега Свинарчука (Гладковського), а керівником є його син, Ігор Гладковський (дивіться розслідування «Наших грошей» про організовані останнім оборудки довкола «Укроборонпрому» тут).

ТОВ «Автоспецпром» входить до пулу компаній братів Фісталів, чий батько відомий донецький професор Еміль Фісталь пов’язаний дружніми стосунками з уже колишньою головою комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Тетяною Бахтєєвою (відома як представник Партії регіонів, а у межах минулого скликання була головою підкомітету з питань медичного страхування цього комітету, представляла «Опозиційний блок»).

«Наші гроші» неодноразово фіксували виграші на торгах «Автоспецпрому» та «ВІДІ Юнікомерс» (із групи «ВіДі» Віталія Джуринського) при взаємній конкуренції. За даними «Прозорро», у згаданих компаній – 95 спільних закупівель у період з середини 2016 року.

Також додамо, протягом останніх трьох років «Автоспецпром» підписав договорів на загальну суму 462,72 млн грн, а «ВІДІ Юнікомерс» – на 590,16 млн грн (з них 202 млн грн – за поставки карет швидкої допомоги).

Юлія Костюк, «Наші гроші»