АМКУ оштрафував на 136 тисяч компанії, які пильнули залізничні тендери на 80 мільйонів
25.09.2019   //   581 Переглядів

Київське територіальне відділення АМКУ оштрафувало загалом на 136 тис. грн компанії ТОВ «ТД “Берислав Збут”» та ТОВ «НВП “Промтехцентр”», які неодноразово розігрували  тендери філії «Центр забезпечення виробництва» «Укрзалізниці». Про це свідчить рішення Відділення від 10 вересня.

Йдеться про закупівлю «Укрзалізницею» запасних частин до дизель-поїздів серії ДР-1 вартістю 14,74 млн грн.

Деталі того тендеру одразу по його реалізації описало видання «Залізниця без корупції».

Зокрема, журналісти повідомили, що перелік запчастин до придбання на спірних торгах був складений таким чином, що жоден з виробників не зміг би взяти участь у тендері – жодне підприємство в Україні не виробляє усього переліку тендерної продукції.

При цьому, учасники тендеру, ТОВ «ТД “Берислав Збут”» та ТОВ «НВП “Промтехцентр”», оголосили про намір поставити продукцію однакового переліку виробників, а у ході аукціону не грали на пониження, попри невелику різницю у первинних цінових пропозиціях. Крім того, велика частина документації компаній була ідентичною, а складові тендерних пропозицій були завантажені із збігами по назві та черговості – із часом подання пропозицій з різницею у п’ять-сім хвилин.

Дослідивши матеріали закупівлі, Київське відділення АМКУ встановило, що:

  • Компанії використовували одну на двох IP-адресу, подаючи власні тендерні пропозиції (сам IP був зареєстрований на ТОВ «Укрпроммаш» Василя Мельника). Крім того, з цього IP фірми подавали свої фінансові звітності у ДФС та керували своїми рахунками у «Приватбанку»;
  • Діяли синхронно у часі (зокрема, в частині звернення до однієї і тієї ж страхової компанії);
  • Подали схожі за оформлення тендерні документи.

Визначаючи розмір штрафу за порушення конкурентного законодавства, антимонопольники виходили, зокрема, із суми отриманих компаніями доходів у 2018 році («Берислав Збут» – 23,71 млн грн), «Промтехцентр» – 8,81 млн грн).

Врешті, кожен з відповідачів отримав по 68 тис. грн штрафу. Крім того, відповідачі не зможуть брати участь у публічних конкурентних закупівлях протягом наступних трьох років.

Відзначимо, що за даними «Clarity Project», «Берислав Збут» та «Промтехцентр» розіграли щонайменше 19-ть відкритих тендерів загальною вартістю 82,80 млн грн.

Нагадаємо, з 2015 року Київське ОТВ АМКУ очолює Олексій Хмельницький, однокурсник голови АМКУ Юрія Терентьєва по навчанню у КІМО.

На початку цього року Відділення закрило провадження у справі про тендерну змову охоронних компаній ТОВ «Барс-2000» та ПП «Конгрес», які ходили на торги з однієї квартири у Києві.