Прокуратура не змогла довести, що селищний голова продав будинок побуту в 20 разів дешевше від реальної ціни
16.09.2019   //   221 Переглядів

Василівський районний суд Запорізької області вироком від 1 серпня виправдав колишнього селищного голову Комишувахи Олександра Літвінова у підроблені рішення сесії та заниженні вартості будинку побуту під час продажу. Про це пишуть «Наші гроші. Запоріжжя».

Згідно з матеріалами справи, Комишуваський селищний голова у 2011 р. замовив у експерта оцінку будинку побуту і запропонував йому (без отримання винагороди) занизити його вартість з 812 тис грн. до 39 тис грн.

Отримавши цей документ, селищний голова надалі нібито вніс на розгляд сесії рішення про затвердження цієї оцінки та виставлення будинку побуту на продаж через аукціон (насправді міськрада не розглядала такого рішення). Надалі ж він підписав цей документ та завірив печаткою. Згодом на підставі цього документу будівлю продали невказаній особі за 43 тис грн.

З огляду на це, слідчі у 2015 р. відкрили кримінальне провадження № 12015080310001575 за ст.191, ст.366 та ст.358 КК (привласнення майна, службове підроблення та підроблення документів, печаток, штампів та бланків), а після розслідування прокуратура звернулася до суду з відповідним обвинувальним актом стосовно Літвінова та заявила цивільний позов про відшкодування 812 тис грн.

Свою вину Олександр Літвінов не визнав, стверджував, що питання стосовно продажу будинку на сесію виносилося. З експертом-оцінювачем він не знайомий, не зустрічався та не пропонував йому занизити суму оцінки. Також Літвінов не виготовляв рішення сесії, бо не вміє працювати з комп’ютером. Користі від продажу будинку не мав.

Зрештою, суд виправдав Літвінова. Вказувалося, що висновок експертизи недопустимий, оскільки експерт повинен був визначити ринкову вартість будинку, водночас він провів не оціночно-будівельну, а будівельно-технічну експертизу. Окрім цього, експерт на початку допиту пояснив, що визначав ринкову вартість будівлі, далі повідомив, що визначив вартість заміщення, а згодом зупинився та тому, що визначив вартість відтворення, що не є тотожними поняттями. Також експерт не зміг відповісти, як отримав доступ для огляду будівлі, у документах не вказано, які прилади він використав при дослідженні. Окрім цього, висновок дослідження складений стосовно усієї будівлі, але експерт мав лише частковий доступ до будівлі, другий поверх не досліджували через відсутність доступу до нього.

Жоден із свідків не підтвердив виготовлення селищним головою рішення. Переважна більшість допитаних депутатів підтвердила винесення на сесію питання про продаж будинку (хоча частина і вказувала розмито, та не пам’ятає чи виносилося це питання і чи вони були тоді взагалі, тощо).

Окрім цього через розмір інкримінованої шкоди – 812 тис грн. – вести слідство мали детективи Національного антикорупційного бюро України, а процесуальними керівниками бути прокурори САП.

Надана прокурором ухвала про закриття кримінального провадження стосовно експерта (визнав вину, але провадження закрили за строками давності) не може бути беззаперечним доказом щодо заниження вартості будинку, оскільки слідство по справі не велося та докази не досліджувалися. Саме визнання вини не може вважатися беззаперечним доказом вчинення правопорушення.

Олександр Літвінов був селищним головою Комишувахи у 2010-2015 рр. Нині головою вже Комишуваської ОТГ є Юрій Карапетян, він також був депутатом цієї ради впродовж 2010-2015 рр. У вказаній справі він був представником потерпілого (селищної ради) і стверджував, що на сесіях нерухоме майно не продавалося.