Суди не можуть змушувати ДП «Прозорро» втручатись у роботу системи через «проблемні тендери» – апеляція
05.09.2019   //   450 Переглядів

Шостий апеляційний адміністративний суд не дозволив у ручному режимі втручатись у роботу автоматизованої системи «Прозорро» та блокувати її у межах спірних закупівель оливи та мастил філії «ЦЗВ» «Укрзалізниці». Про це свідчить постанова суду від 28 серпня.

Апеляція вирішила, що суди не можуть змусити ДП «Прозорро» у ручному режимі вчиняти будь-які дії у межах спірних тендерів, оскільки це не передбачено законодавством.

«Система функціонує в автоматичному режимі за певним алгоритмом, а ДП «Прозорро» не здійснює жодних дій в системі в ручному режимі та не здійснює адміністративне втручання в неї, оскільки такі дії не передбачені законодавством», – пояснив суд.

Також апеляційна інстанція пояснила, що суди не можуть обмежувати у діях «Укрзалізницю», адже непоставка продукції, яку закуповує філія «Центр забезпечення виробництва» «Укрзалізниці», загрожує зривом плану пасажирських та вантажних перевезень, що може призвести до незворотних негативних наслідків. Зокрема й тому, що ані філія «ЦЗВ», ані «УЗ», не формують запасів таких матеріалів. Відтак, не можна зобов’язувати замовника не вчиняти будь-яких дій у межах тендерів, правомірність рішень у межах яких розглядається в судовому порядку.

Нагадаємо, 12 липня Окружний адміністративний суд Києва задовольнив клопотання ТОВ «Торум» про забезпечення позову, тим самим заборонивши «Укрзалізниці» та ДП «Прозорро» вчиняти будь-які дії у межах спірних закупівель оливи та мастила, та зупинивши дію низки рішень Тендерної колегії АМКУ по тендерах.

Йдеться про судовий спір, що стосується двох тендерів «ЦЗВ» «Укрзалізниці» з числа восьми за 534 млн грн, що були оголошені весною поточного року. Дві закупівлі з їх когорти були відмінені, чотири – завершені перемогою компаній з орбіти колишніх народних депутатів  Олександра Грановського та Олександра Пономарьова.

Тоді як два найдорожчі тендери, вартістю  194,04 млн грн та 194,28 млн грн, – досі активні, у зв’язку з тим, що учасники ринку оскаржували рішення замовника в АМКУ, а потому – оскаржували рішення Тендерної колегії АМКУ у суді.

Справа в тому, що на цих тендерах, окрім «Торума» і «Міройла» з пулу «комодівців», подались ще компанії ТОВ «Корнет Холдинг» та ТОВ НВП «Хілл Корпорейшн-Юкрейн».

Філія «ЦЗВ» УЗ відхилила пропозиції двох останніх учасників, однак ті – оскаржили це рішення замовника в АМКУ. Тоді компанія «Торум» звернулась до суду, намагаючись скасувати рішення Тендерної колегії АМКУ – про зобов’язання повернути неправомірно викинутих учасників на торги.

15 серпня суд першої інстанції підтримав позовні вимоги, визнавши спірні рішення органу оскарження неправомірними. Наразі очікуються результати розгляду справи в апеляційній інстанції.

Додамо, у 2018 році НАБУ відкрило кримінальне провадження по факту організації розкрадання державних коштів через штучну процедуру допуску до застосування олив. Збитки Укрзалізниці оцінюють в 90 млн грн.