За вимагання 100 тисяч колишній опер отримав сім років тюрми, але за законом Савченко вже відбув їх у СІЗО
29.08.2019   //   222 Переглядів

Якимівський райсуд Запорізької області вироком від 19 серпня присудив колишньому мелітопольському оперуповноваженому Роману Клюшникову сім років позбавлення волі за вимагання 106 тис грн. у підприємця за обшук без «заборонених знахідок». Про це написали «Наші гроші. Запоріжжя».

Згідно з матеріалами справи, співробітники сектору карного розшуку Мелітопольського місцевого відділення ГУМВС України в Запорізькій області у 2009 р. провели обшук за місцем проживання підприємця Олега Листопада, під час якого знайшли у нього мисливську зброю та набої, які він зберігав без дозвільних документів. Обшук проводили у рамках кримінальної справи №1570911 щодо крадіжки холодильного обладнання ТОВ «Дитяча молочна кухня».

Надалі один з старших оперуповноважених Роман Клюшников, не чекаючи завершення обшуку та складання протоколу, запропонував у рішучій формі Олегу Листопаду надати 500 тис грн., у іншому ж випадку пригрозив крім рушниці начебто знайти й інші заборонені предмети та надалі притягнути його (незаконно) до кримінальної відповідальності, взяти під варту, а також обмежити «свободу, права та інтереси» його дружині Людмилі Листопад.

Олег Листопад, розуміючи, що вдома залишилася дружина, обшук продовжується, телефон у нього вилучили, а протокол обшуку можуть підробити – погодився на цю пропозицію. Цього ж дня він разом з міліціонером об’їздив своїх знайомих, взяв у них гроші у борг та передав Роману Клюшникову 457 тис грн. Потім працівник міліції дав йому для підпису протокол обшуку з інформацією, що під час обшуку нічого не знайдено, і Олег Листопад його підписав.

З огляду на це, слідчі у березні 2014 р. відкрили кримінальне провадження 42014080000000068 за ст. 189 (вимагання) та 364 (зловживання службовим становищем) кримінального кодексу, а вже у липні прокуратура звернулась до суду із відповідним обвинувальним актом. Додатково Олег Листопад заявив цивільний позов: 457 тис грн. матеріальної шкоди та 100 тис грн. моральної. Його дружина Людмила Листопад заявила 150 тис грн. моральної шкоди та 5 тис грн. витрат на юридичну допомогу.

Клюшников вину не визнав, вказував, що він особисто чи інші працівники в його присутності міліції з потерпілого грошей не вимагали.

Зрештою, суд визнав винним Клюшникова лише у вимаганні, і лише частини коштів – 106 тис грн. Вказувалося, що з показань свідків та роздруківок місця дзвінків з мобільного вдалося довести передачу лише цієї суми (свідки бачили як передавали кошти, а інформація з мобільного підтверджує місце передачі коштів ). Також потерпілий під час слідчого експерименту зміг показати службові кабінети міліціонерів. Окрім цього, вироком суду від 2011 р. засудили одного з міліціонерів, який брав участь у обшуку – за підроблення підписів понятих у протоколі обшуку щодо відсутності вилучених предметів. Свідчення колег Клюшникова суд не взяв до уваги, тому що вони зацікавлені особи (стверджували, що грошей ніхто не вимагав, нічого під час обшуку не вилучали і взагалі всю цю історію Олег Листопад придумав). Свідчення самого обвинуваченого суперечать іншим доказам у справі, а його поведінка направлена на уникнення відповідальності за злочин. Хоч суд, зрештою, й призначив найсуворіше покарання – 7 років позбавлення волі, але Роман Клюшников протягом 2010-2014 рр. вже його відбув, перебуваючи під вартою, (за «законом Савченко» – один день за два).

У зловживанні ж службовим становищем суд Романа Клюшникова не визнав винним, тому що стаття щодо вимагання коштів цілком охоплює вчинений злочин, і у ньому основним об`єктом є не загальний порядок здійснення службової діяльності, а, зокрема, власність.

Стосовно відшкодувань, то потерпілому Клюшников має сплатити доведену суму вимагання – 106 тис грн. та 30 тис грн. моральної шкоди (заявлена потерпілим сума, на думку суду, була завищена). Дружині потерпілого Клюшников має відшкодувати 5 тис грн. витрат на юридичні послуги та 20 тис грн. моральної шкоди (теж початкова сума була завищена).

Олег Листопад під час обшуків просив про поблажливість зі сторони міліціонерів, а ті відповіли, що «сьогодні будуть відпочивати на банкеті та вирішать, що з ним робити». Згадану рушницю Олег Листопад придбав вже у колишнього чоловіка своєї доньки, який є другом обвинуваченого Романа Клюшникова.

У вироку вказувалося, що Клюшников зараз працює заступником начальника охорони ТОВ «Елеватори Таврії».