АМКУ дозволив Хомутинніку купити у австрійського священника Московського патріархату найбільшого торговця добривами Фірташа
27.08.2019   //   1889 Переглядів

Антимонопольний комітет 8 серпня надав дозвіл кіпрській фірмі «Orinast Limited» на придбання понад 50% акцій іншої кіпрської фірми «Dresdenco Investments LTD». Відповідне рішення оприлюднено на сайті АМКУ.

«Orinast Limited» належить народному депутату Віталію Хомутинніку, він офіційно задекларував її та через неї володіє ТОВ «Українська інвестиційна компанія».

«Заявлена концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України», – йдеться у рішенні АМКУ за підписом голови Юрія Терентьєва.

У рішенні АМКУ не повідомляється, яка українська компанія є кінцевої метою концентрації. Вказано, що «Dresdenco» створена у лютому 2019 року, пов’язана з резидентом України, який здійснює діяльність на ринку оптової торгівлі мінеральними добривами, нерезедентами, що ведуть виробництва в Україні. Кінцевими бенефіціарними власниками компанії «Dresdenco Investments LTD» є фізичні особи – громадяни Австрії, вказує АМКУ.

Сумі цих критеріїв відповідає ТОВ «Ніка-агротрейд». «Дрезденко» немає серед засновників цієї фірми, однак вона може мати інші відносини контролю з української фірмою.

У свою чергу офіційним засновником «Ніка-агротрейд» є австрійська фірма «Т енд Ф трейд енд файненс гез.м.б.х.», чиїми бенефіціарами вказані австрійці Василь та Сергій Толстунови, це підтверджується даними австрійського реєстру про фірму «T&F Trade & Finance Ges.m.b.H».

Брати Толстунови є вихідцями з Киргізії, які після розпаду СРСР виїхали до Австрії. На початку 2000-х років священник Іван Охлобистін називав Василя Толстунова своїм другом і крупним бізнесменом. У 2010-х роках Василь став священиком РПЦ Московського Патріархату у Відні. Він одружений на доньці колишнього міністра фінансів Киргизії Кемелбека Нанаєва (така собі Джаміля Нанаєва прописана за однією адресою з Василем у Відні). При цьому Василь у кіпрському реєстрі вказаний директором «Dresdenco». Брати втрапляли у скандальні історії з інвестиціями у ринок вантажних авіаперевезень Киргизії – з одного боку їх звуть аферистами, з іншого – хвалять за допомогу окремим мешканцям Киргизії.

Першим засновником «Ніка-агротрейд» на момент створення фірми у травні 2018 року був непублічний український бізнесмен Віктор Дубовенко та його родичка Лілія Вікторівна Дубовенко.

Влітку 2018 року Толстунови змінили Дубовенка у схемі власності. Аграний сайт «Інфоіндустрія» у той же час повідомив, що створення «Ніки-агротрейд» є наслідком злиття компаній «УкрАгроНПК» з групи Дмитра Фірташа та «Агроімпорт» Дубовенка. В результаті на ринку мінеральних добрив в Україні почала працювати найбільша роздрібна мережа, що торгує продукцією зі складів «УкрАгроНПК».

«Очікується, що новостворена структура буде продавати більшу частину продукції українських заводів групи Ostchem, крім того, компанія активно приймає участь у викупі товару від «Сумихімпром» та ДЗМУ – виробників комплексних добрив. Відомо також, що компанія імпортуватиме продукцію російських виробників NPK-добрив та білоруських калійних добрив», – повідомляла «Інфоіндустрія».

Після того злиття у листопаді 2018 року Росія включила «Ніку-агротрейд» в список юросіб, проти яких введено санкції. Також під санкції потрапили вищевказані «Агроімпорт лтд» та «Украгро НПК», тепличний комплекс «Сіньков агро» Дмитра Фірташа та ще кілька інших українських компаній.

Дмитро Фірташ останні роки жив в австрійському Відні в очікуванні екстрадиції у США за звинуваченнями у корупції.

Віталій Хомутиннік є співвласником компанії «Кернел», яка станом на 2018 рік була найбільшим власником аграрних угідь в Україні.

Хомутиннік також фігурував у повідомленнях про продаж ТРЦ «Республіка», що раніше належав Фірташу.