Тендерна колегія АМКУ відшила скаржника лише на підставі позову замовника – без рішення суду
07.08.2019   //  

Адміністративна колегія АМКУ з розгляду тендерних скарг визнала правомірним відхилення пропозиції ТОВ «Славдорстрой» на дорожньому тендері САД у Донецькій області, посилаючись на інформацію замовника про порушення учасником умов договору з переліку «аналогічних», яку сам замовник довів до суду лише у вигляді позовної заяви.

Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Розгляд скарги відбувся у межах закупівлі Службою автомобільних доріг у Донецькій області робіт із капітального ремонту 16,40 км дороги державного занчення Н-08 Бориспіль-Дніпро-Запоріжжя-Маріуполь за 410,90 млн грн.

Однією з вимог тендерної документації замовник передбачив для себе право відхилити тендерну пропозицію учасника при отриманні інформації про порушення ним виконання договірних зобов’язань по укладених раніше договорах-підряду від 2017-2018 років.

Жоден з учасників ринку не оскаржив цю вимогу тендерної документації на предмет дискримінаційності, і врешті, один із них – був викинутий з торгів через її порушення.

Так, замовник відхилив тендерну пропозицію ТОВ «Славдорстрой», посилаючись на те, що весною цього року він подав на компанію до суду із предметом позову –  стягнення неустойки у розмірі 1,22 млн грн за порушення строків виконання робіт по договору, який учасник додав до переліку «аналогічних».

У відповідь на рішення замовника «славдорстроївці» поскаржились в АМКУ, пояснивши, що дізнались про позов від Донецької САД лише тоді, коли замовник надіслав їм копію позовної заяви – 19 червня 2019 року, тобто, через місяць після подання конкурсних документів на спірні торги.

«На момент подачі у «Славдорстрої» не мали гадки, що відносно виконання договірних зобов’язань за спірним договором є якісь порушення, більш того, не могли знати про позовну заяву. До того ж, звернення до суду, ще не є доказом чиєїсь вини, а відкриття провадження у справі не доказує порушення зі сторони «Славдорстрою»», – пояснив скаржник на засіданні щодо розгляду скарги.

Представник замовника резюмував своє бачення ситуації так:

«… відсутність судового рішення не невілює того факту, що зі сторони ТОВ “Славдорстрой” має місце порушення договірних зобов’язань, адже цей факт був встановлений уповноваженими представниками підприємства Замовника, і те, що Підрядник його не визнає, не означає відсутність такого порушення».

Оцінивши доводи сторін, тендерна Колегія АМКУ вирішила, що:

«Враховуючи наявність у замовника інформації щодо порушення скаржником умов виконання договору, пропозиція скаржника не відповідала умовам документації в цій частині та була правомірно відхилена замовником з наведеної вище підстави».

Таким чином, тендерна Колегія АМКУ визнала правомірним відхилення пропозиції скаржника у зв’язку з наявністю в замовника інформації про порушення останнім договірних зобов’язань, що базується лише на інформації самого замовника та не розглянутого судом провадження.

Рішення органу оскарження АМКУ прокоментувала колишня державна уповноважена Агія Загребельська:

«У разі маніпулювання САД наданими їм можливостями будь-яка компанія може бути усунена повністю з ринку будівництва/ремонту доріг за такою процедурою, доки суд не визнає факт відсутності порушення та це рішення не набере законної сили».

Додамо, 31 липня, за результатами аукціону, замовник опублікував повідомлення про намір укласти договір з ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл» за 385 млн грн.

Нагадаємо, джерела «Наших грошей» вказують, що український «Онур», який заснували Онур Четінджевіз, Ісхан Четінджевіз з Туреччини і львів’янин Олег Фаріон, нібито вже не має стосунку до турецької фірми «Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Tic. ve Sanayi A.S», а потрапив під вплив першого заступника голови фракції «БПП» Ігоря Кононенка. Саме тому турецькі «родоначальники» повернулись на український ринок турецькою юрособою.

За вартістю отриманих від українських замовників дорожніх підрядів, турецький «Onur» і український «Онур» зайняли відповідно друге і третє місця у Топ-10 за 2018 рік.

Юлія Костюк, «Наші гроші»