Суд зненацька призначив експертизу у «справі Мартиненка» в установі, яка вже видавала адвокатам потрібні висновки
04.05.2019   //  

Шевченківський райсуд Києва 26 квітня задовольнив клопотання адвоката екс-нардепа Миколи Мартиненка і призначив судово-економічну експертизу у т.зв. «справі Мартиненка» у Дніпропетровському науково-дослідному інституті судових експертиз, який раніше вже робив не одну експертизу на прохання адвокатів обвинувачених у цій справі. Про призначення експертизи повідомили у САП.

У «справі Мартиненка» під час досудового слідства за зверненням НАБУ і САП провідна експертна установа України – Київський науково-дослідний інститут судових експертиз (КНДІСЕ) – провела судово-економічну експертизу. Державні експерти підтвердили факт безпідставної втрати держпідприємством «НАЕК «Енергоатом» активу в розмірі 6,4 млн євро, а ДП «Схід ГЗК» – 17,28 млн дол.

Водночас захист Мартиненка провів свою експертизу, яку виконали експерти Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз. 15.02.2018 вони у своєму висновку вказали, що втрату активів не підтверджено.

У подальшому у 2018 році фахівці цього ж Дніпропетровського НДІ склали негативні рецензії на вказані висновки КНДІСЕ.

А 26 квітня цього року суд призначив судово-економічну експертизу у тому ж Дніпропетровському НДІ.

«На даній стадії судового розгляду ще не досліджено жодного доказу сторони захисту, в тому числі і висновки експертів, тому питання призначення експертизи є як мінімум передчасним. Також залишилось відкритим питання чому саме експертизу мають проводити саме експерти Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз, а не будь-якої іншої експертної установи?», – зазначили у САП.

Нагадаємо, рецензування висновків КНДІСЕ адвокатам Мартиненка вдалося здійснити завдяки зміні, яку у грудні 2017 року вніс Мін’юст до «Порядку проведення рецензування висновків судових експертів та висновків експертних досліджень». Якщо раніше Мін’юст міг доручати проводити рецензування висновків, складених лише судовими експертами недержавних спеціалізованих установ, то після внесеної зміни – також висновків, складених експертами держустанов.

Як заявив журналістам директор КНДІСЕ Олександр Рувін, це були єдині експертизи його інституту, що були прорецензовані за дорученням Міністерства юстиції з часу появи вказаного наказу у грудні 2017-го.

Зауважимо, що прокурори САП звернулися до Окружного адмінсуду Києва, вимагаючи визнати протиправними дії Мін’юсту, пов’язані з рецензуванням висновків держекспертів.

Мін’юст оскаржив відкриття провадження за позовом САП. Апеляційний суд підтвердив законність відкриття провадження по справі, однак після її повернення в першу інстанцію у першому ж судовому засідання головуючий суддя Сергій Каракашьян за клопотанням представника Мін’юсту закрив провадження по справі.

Прокурори САП подали апеляцію на рішення судді Каракашьяна. Однак одночасно міністерство подало касаційну скаргу на рішення апеляційного суду щодо законності відкриття провадження. Засідання у касації досі не призначено.