«Київметробуд» на день запізнився з оскарженням «заточок» у демонтажі саркофагу ЧАЕС за 2,6 мільярда
19.04.2019   //   536 Переглядів

Адмінколегія АМКУ 17 квітня залишила без розгляду скаргу ПАТ «Київметробуд» на тендері ДСП «Чорнобильська АЕС» щодо демонтажу конструкцій старого «Укриття» очікуваною вартістю 2,55 млрд грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Зі строком виконання до кінця 2023 року планують замовити демонтаж нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття», які знаходяться під насунутою в листопаді 2016 року аркою Нового безпечного конфайнменту (НБК), в частині «раннього» демонтажу.

«Київметробуд» 12 квітня оскаржив у АМКУ низку вимог щодо наявності в учасника досвіду виконання аналогічних договорів, які вважав дискримінаційними, а саме:

  • наявність досвіду будівельно-монтажних робіт по об’єкту будівництва класу наслідків СС3 або будівництва / реконструкції об’єктів V категорії складності в умовах дії джерел іонізуючого випромінювання на суму не менше 20% очікуваної вартості;
  • підтвердження досвіду сертифікатом та актом готовності об’єкта до експлуатації;
  • підтвердження класу наслідків чи категорії складності об’єкту з аналогічного договору дозволом на виконання будівельних робіт, в якому вказаний учасник торгів.

На думку скаржника, ці вимоги звужують коло учасників до тих, які вже виконували такі роботи в умовах дії джерел іонізуючого випромінювання на суми понад 500,00 млн грн.

Спочатку вказані вимоги поширювались і на субпідрядників. Однак замовник 11 квітня, тобто за день до подання скарги, змінив тендерну документацію так, що вони почали стосуватися лише генпідрядника. При цьому незмінною лишилася вимога щодо аналогічного договору на проектування об’єкту будівництва класу наслідків СС3 або будівництва / реконструкції об’єктів V категорії складності в умовах дії джерел іонізуючого випромінювання, яка поширюється і на субпідрядників. Замовник наполіг на такій редакції, бо «проектування стосується унікального об’єкту підвищеної небезпеки».

Зміною тендерної документації «ЧАЕС» унеможливила оскарження тих умов, до яких не вносила зміни, відтак адмінколегії довелось лишити скаргу «Київметробуду» без розгляду.

У разі розгляду скарги АМКУ з доволі високою імовірністю зобов’язав би замовника змінити тендерну документацію таким чином, щоб уникнути обмеження конкуренції.

Нагадаємо, восени 2018 року «ЧАЕС» через відсутність подальшої потреби відмінила тендер на демонтаж нестабільних конструкцій об’єкта «Укриття» (без уточнення про «ранній» демонтаж) очікуваною вартістю 4,29 млрд грн. Це сталося після того, як низка фірм включно з «Київметробудом» вимагала подовжити строк подання пропозицій.

Від «Наших грошей»: за неофіційними даними, нові акціонери і керівник «Київметробуду» можуть представляти інтереси будівельної групи «Укрбуд», пов’язаної з нардепом Максимом Микитасем.

Нагадаємо, торік багаторічного керівника метробуду Олександра Метелицю на посаді керівника змінив маловідомий будівельник Василь Кобіль. Раніше він працював технічним директором ТОВ «Едельвейc БАУ» Петра Кобіля, а до того очолював відділи капітального будівництва ТОВ «Київ Сiтi Молл» і ТОВ «Міжнародна логістична компанія», бенефіціаром яких є гендиректор російської «Amtel Group» Даніель Гупта.

Пакет у 15% акцій «Київметробуду» придбав невідомий донині приватний фонд «Сан Капiтал Прайвiт Фаундейшн» із Панами. Судячи з розміру пакету, панамському офшору перейшли акції, що раніше належали ТОВ «КУА АПФ «Далiз-Фiнанс» (ЗНПВІФ «Альфа-Прiоритет»), а до того – компанії «Березаніа Холдинг Лтд» із Кіпру. Цей офшор «Березаніа» був одержувачем коштів у схемі ТОВ «Прем’єр Лізинг» часів Януковича. «Прем’єр Лізинг» отримував мільярдні замовлення в системі «Укрзалізниці», а «Berezania Holding Ltd» отримувала відсотки за позикою, котру «Прем’єр Лізинг» узяв у британської «Burlesk Entertainment LLP».

Також у вересні по 23% акцій «Київметробуду» купили кіпрська «Катсана Лтд» («Catsana Ltd») та британська «Контемпорарi Констракшн Сiстемз Ллп» («Contemporary Construction Systems Llp»). До того цими пакетами володіли ПрАТ «Iнтровест» і ПрАТ «Вестiнтро».

За даними реєстру Британії, фірмою «Contemporary Construction Systems Llp» до вересня управляла белізька «Gevers Invest Ltd». Остання до 2015 року опосередковано володіла ТОВ «Смайл Холдінг Україна». Цей холдинг раніше належав доньці екс-голови СБУ Валентина Наливайченка, а він сам керував групою радників холдингу в 2010-2012 роках.

В Україні «Contemporary Construction Systems Llp» також є основним акціонером ПрАТ «Страхова компанія «Укрпромстрах» і ПрАТ «Страхова компанія «Софійська брама».

Крім того, 23% акцій «Київметробуду» володіє вірґінський офшор «Вантаріс Лтд» («Vantaris Ltd»), а 8% акцій – домініканський офшор «T&A Industries Ltd».