АМКУ злив справу щодо створеної Мін’юстом монополії «СЕТАМу» на торгівлі арештованим майном
09.04.2019   //   760 Переглядів

Антимонопольний комітет 9 квітня більшістю голосів проголосував проти рішення, яким Міністерство юстиції пропонувалось визнати порушником законодавства про захист економічної конкуренції на ринку реалізації арештованого майна шляхом проведення електронних торгів. Також відхиленим проектом рішення планувалось надати Мінюсту зобов’язання, що стосуються створення рівних конкурентних умов для всіх учасників на цьому ринку.

Про це повідомила державна уповноважена АМКУ Агія Загребельська, яка вела справу і пропонувала визнати Мінюст порушником.

Обговорення та голосування проходило за зачиненими від преси дверима.

Водночас, провадження у справі не закрили. Надалі справу або дорозслідуватимуть з подальшим складенням нового проекту рішення, або винесуть на засідання доопрацьований поточний проект рішення без проведення додаткового розслідування.

«Моя позиція залишилась не змінною: порушення було та воно не припинено.
Але враховуючи позицію більшості АМКУ, Комітетом моя позиція не підтримана, отже Міністерство юстиції вважається таким, що не вчиняло порушення в цій частині», – прокоментувала Агія Загребельська.

Також державна уповноважена відмітила, що інформуватиме про подальший хід розслідування у разі, якщо їй залишать справу. Якщо ж справа буде передана на розслідування іншому члену Комітету, Загребельська також повідомить.

Нагадаємо, на минулому засідання АМКУ від 4 квітня стало відомо, що у відкритому конкурсі на визначення організатора електронних торгів з реалізації арештованого майна участь у березні 2019 року взяло лише одне підприємство – ДП «СЕТАМ».

Цьому послугували жорсткі кваліфікаційні вимоги до потенційних учасників торгів. Йшлося, з-поміж іншого, про такі умови:

  • Розмір статутного капіталу понад 5 млн гривень;
  • Досвід проведення електронних торгів від 3 років;
  • Наявність мережі філій у 2/3 областей України.

На засіданні з’ясувалось, що встановлені Кабінетом міністрів кваліфікаційні вимоги розробляло саме Міністерство юстиції.

На запитання, чи відповідає бодай один суб’єкт господарювання, окрім «СЕТАМ’у», даним кваліфікаційним критеріям, заступник Міністра юстиції України з питань виконавчої служби Світлана Глущенко відповіла, що не проводила відповідного дослідження. А крім того, питання не стосується предмету розслідування Антимонопольного комітету.

Сьогодні ДП «СЕТАМ» виступає одночасно організатором та одним із операторів електронних майданчиків системи з реалізації арештованого майна, у чому АМКУ вбачав основну загрозу для конкуренції на ринку.

Ще у 2016 році Антимонопольний комітет рекомендував Мін’юсту дозволити проводити електронні торги по продажу арештованого майна не тільки через СЕТАМ. Мін’юст виконав їх частково, проігнорувавши в основній частині. Відтак, АМКУ у 2017 році відкрив розгляд справи за ознаками вчинення Міністерством юстиції порушення законодавства про захист економічної конкуренції.