«Енергоатом» не зміг організувати в Україні випуск запчастин до російських генераторів, які нині поставляють «прокладки» під дахом СБУ
22.03.2019   //   1389 Переглядів

ДП «НАЕК «Енергоатом» уже двічі відмінив тендери щодо виготовлення дослідної партії запасних частин для ремонту дизель-генератора 78Г на очікувану суму 23,15 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Атомники хотіли замовити дослідну партію із 33 найменувань запчастин до російського дизель-генератора 78Г, який використовується на більшості атомних електростанцій України у якості резервної електростанції на випадок раптового знеструмлення АЕС.

Спершу «Енергоатом» оприлюднив лише креслення запчастин, виконані його ВП «КБ «Атомприлад». Вони містили посилання на ТУ У 28.1-37147787-069:2017, які планували надати переможцю тендера лише після укладення договору. Однак фірма «Raido Trading» (Латвія) через АМКУ домоглася публікації техумов, розроблених «Атомприладом».

За умовами тендерної документації, учасники мали підтвердити довільними довідками наявність у них обладнання і матеріально-технічної бази, необхідних для надання послуг, та працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід.

Перший тендер «Енергоатом» оголосив ще восени, на нього подали заявки фірма «Nordetanolis» (Литва) і ТДВ «Бориславский завод «Рема». Однак зрештою литовську компанію не допустили до торгів через відсутність власного обладнання, виробничих потужностей і працівників відповідної кваліфікації. Тому тендер було відмінено.

Другу спробу «Енергоатом» зробив взимку. Цього разу було подано три заявки. Крім згаданих фірм, пропозицію подало також ТОВ «Мотортєх». Однак «Nordetanolis» та «Мотортєх» знову не допустили до торгів через претензії до наявності власного виробництва. Литовська фірма повідомила, що робитиме запчастини у кооперації з «Adriadiesel d.d.»  (Хорватія), а також не зобов’язалася пройти оцінку постачальника.

«Мотортєху» закинули відсутність обладнання із механічної та термічної обробки, потрібного для надання послуг, і фахівців із механічної та термічної обробки.

Після допущення єдиної компанії тендери довелось відмінити через нестачу учасників.

Даних про оголошення нової процедури закупівлі у «Прозорро» немає. Отже, вже півроку «Енергоатом» не може замовити виготовлення в Україні запчастин для дизель-генераторів виробництва ленінградського заводу «Русский дизель». Вони встановлені на українських АЕС за часів СРСР, і потребують планового ремонту, для якого й призначені запчастини.

Після Майдану керівництво «Енергоатома» спробувало налагодити випуск необхідних запчастин в Україні. Однак СБУ порушило кримінальну справу проти представників «Енергоатому» і компаній, причетних до розробки. Також представники спецслужби наполягали на закупівлях саме російських запчастин. Тому держкомпанія продовжила закуповувати через фірми «Nordetanolis» і «Raido Trading» запчастини, які поставлялись із самої Росії або через хорватське підприємство за цінами, завищеним у кілька разів (детальніше у статті «Державна зрада в «Енергоатомі». Чи все-таки в СБУ?»).

Нині ж, відмінивши торги щодо виготовлення українських запчастин за власною конструкторською документацією, «Енергоатом» продовжить закупівлю російських.

Довідково:

Литовський «Nordetanolis» належить киянам Катерині Саковській та Валерію Вороніну, а директором є білорус Андрій Кравченко, народжений 19 лютого 1966 року. Ця фірма продає «Енергоатому» запчастини виробництва «Adriadiesel d.d.» до російських дизелів 78Г. Вона приносить на торги угоди, за якими «Adriadiesel d.d.» отримала оригінальні креслення запчастин до дизелів 78Г від фірми «Dimida Sp.z.o.o.» (Польща), а та – від ЗАО «ПО «Дизель-Энерго» (Росія), яке є правонаступником виробника двигуна дизель-генератора ДП «Русский дизель».

У 2017 році російське «Дизель-Енерго» відмовилось укладати прямий договір з «Енергоатомом» через взаємовідносини між країнами та запропонувало звернутися до латвійської «Raido Trading». Нині саме вона домоглася публікації техумов.

«Raido Trading» згадувалась як офіційний представник російського «Дизель-Енерго» у листі на адресу т. в. о. гендиректора ЗАЕС Юрія Кульби від голови Управління СБУ в Запорізькій області Олександра Шмітька, який є у розпорядженні «Наших грошей».

У листі СБУ вказувалося на те, що залучення для ремонту дизель-генераторів інших підрядників, окрім представника російського виробника, нібито шкодить економічним інтересам держави в особі ЗАЕС. Спецслужба вказувала на спробу атомників провести з 2014 року ремонт силами українських підрядників, зокрема ТОВ «Мотортех». Залучення українського підрядника стало приводом для порушення у 2015 році кримінальної справи №12015080160000982 проти керівників «Енергоатому» щодо державної зради і диверсії.

«Мотортєх» із Миколаївщини належить Сергію Ісаєнкову. Він керував нині ліквідованим ТОВ «СП Дизельмаш Україна», заснованим ДочП «Енергія» ТДВ «Первомайськдизельмаш» Михайла Юдіна та білоруським ТОВ «Кедр».

«Бориславский завод «Рема» належить Наталії Лось, Ярославу Пижу, Юрію Флюнту та Андрію, Василю і Ганні Німасам. Юрій Романович Флюнт 1975 р. нар. у 2006-2007 рр.. був помічником екс-нардепа від Партії регіонів Олексія Радзієвського. Начальник ВРТП «Укргазенергосервіс» ПАТ «Укртрансгаз» Роман Орестович Флюнт 1954 р. нар. може бути батьком Юрія Романовича Флюнта.