НАБУ повідомило 7 особам про підозру у заволодінні 93 мільйонів на закупівлі стрілочної продукції через Дубневичів
17.01.2019   //  

15 січня детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) під процесуальним керівництвом прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) повідомили сімом особам про підозру у заволодінні 93,27 млн грн ПАТ «Укрзалізниця». Про це повідомили НАБУ та САП.

Серед бізнесменів підозри оголошені топ-менеджерам виробника стрілочної продукції  ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» в – голові правління–гендиректору, першому заступнику гендиректора, також засновнику – директору фіктивної компанії-переможця торгів (за даними «Наших грошей» йдеться про ТОВ «Арго»), директора компанії-посередника (за даними «Наших грошей», йдеться про ТОВ «Корпорація КРТ»).

Також підозри оголошені співробітникам Філії Центр забезпечення виробництва ПАТ «Українська залізниця».

Як встановило слідство, підозрювані впродовж грудня 2015–2017 рр. організували закупівлю «Укрзалізниці» стрілочної продукції за завищеними цінами.

Слідство з’ясувало, що група службових осіб філії «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця» із залученням підконтрольних підприємств-посередників, знаючи, що «Дніпропетровський стрілочний завод» є єдиним виробником стрілочної продукції на території України, замість більш економічно доцільної переговорної процедури закупівлі організувала проведення процедур відкритих торгів з закупівлі стрілочних переводів, запасних частин до них та комплектів роздільного скріплення.

За результатами проведених торгів тільки у 2016 році через підконтрольні підприємства здійснено закупівлі стрілочної продукції на залізниці України за заздалегідь завищеними та економічно необґрунтованими цінами, що призвело до спричинення збитків на загальну суму 93,27 млн. грн.

Трьох осіб — двох посадовців підприємства-виробника та керівника компанії-посередника — затримано. Наразі вирішується питання обрання підозрюваним запобіжного заходу. Також встановлюються інші особи, причетні до вчинення злочину.

Крім того, детективи НАБУ підготували проект подання на зняття недоторканності та притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата, який, за даними слідства, є організатором зазначеної корупційної схеми.

Як повідомляли «Наші гроші», у квітні 2016 року Філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця» уклала договір вартістю 226,19 млн грн. з ТОВ «Арго» на придбання стрілочних переводів, башмакоскидачів, пристрію зрівнювального. Як з’ясували детективи НАБУ,  ТОВ «Арго» купувало товар у ТОВ «Корпорація КРТ» нардепів від БПП Богдана та Ярослава Дубневичів.

Раніше повідомлялося, що компанія «Арго» продавала стрілочні переводи виробництва ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод». Цей товар у виробника коштував на 15-20% дешевше.

НАБУ з’ясувало, що напередодні виграного тендеру компанія «Арго» підписала договір про купівлю стрілочних переводів у ТОВ «Корпорація КРТ». Остання придбала таку продукцію напряму у виробника ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» у січні 2016 р.

Нагадаємо, НАБУ та САП розслідують кілька кримінальних справ, фігурантами яких є посадові особи «УЗ» і компанії братів Дубневичів. Наприкінці 2018 року очільник САП Назар Холодницький передав генеральному прокурору Юрію Луценку подання про зняття недоторканності з Ярослава Дубневича для внесення в парламент, однак, 14 січня стало відомо, що ГПУ повернула це подання до САП.

Прес-секретар Юрія Луценка повідомила, що «Подання про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності Дубневича потребує суттєвого доопрацювання в частині доказової бази, яка має беззаперечно підтверджувати зроблені слідством висновки, а не ставити їх під сумнів, що унеможливить використання стороною захисту посилань на те, що такі висновки є упередженими чи взагалі є припущеннями».

Головою правління – гендиректором  ПАТ «Дніпропетровський стрілочний завод» є Сергій Тараненко.

ТОВ «Арго» наразі називається ТОВ «Ельмаш 2017», директором та засновником вказано Валентина Кулішенка. У 2016 році власником та керівником ТОВ «Арго» був Антон Шевченко. Раніше засновниками були Сергій Комаров (також був директором) та Вячеслав Шатило.

Керівником ТОВ «Корпорація КРТ» братів Дубневичів є Олег Місьонг.

Також нагадаємо, відомо у грудні Антимонопольний комітет оштрафував ТОВ «Експозиція» та ПП «Єврооснова-СМ» на 13,89 млн грн за спотворення тендерів філії «Центр забезпечення виробництва» «Укрзалізниці» загальною вартістю 330,65 млн грн.

Розпочате у квітні 2018 року розслідування провело Київське тервідділення АМКУ із залученням інформації, наданої Національним антикорупційним бюро (НАБУ).

Предметом розслідування стали три тендери «Укрзалізниці» 2015-2016 років на постачання елементів кріплень колії. За результатами тих торгів замовник підписав із ТОВ «Експозиція» договори загальною вартістю 276,24 млн грн. Але подальшому сторони додатковими угодами підняли ціни до 330,65 млн грн.

Учасники тих торгів, «Експозиція» та «Єврооснова-СМ», постачали товари одного виробника – ТОВ «Корпорація КРТ» братів Дубневичів. При цьому вони пропонували продукцію на десятки відсотків дорожче від середньоринкових цін, спільно готували конкурсні пропозиції, а їхні директори до та у період проведення спірних закупівель спілкувалися по мобільному.

АМКУ встановив, що незалежно від того, хто із дилерів врешті отримав би перемогу на спірних торгах – кінцевим вигодонабувачем виступила б «Корпорація КРТ» братів Дубневичів.