Обвинувальний акт стосовно Мартиненка та Журила по справі «Енергоатома» та «СхідГЗК»
07.11.2018   //   1684 Переглядів

За погодженням сторін 29 жовтня та 5 листопада 2018 року прокурор Спеціалізованої антикорупційної прокуратури зачитав короткий виклад обвинувального акту (41 аркуш) стосовно екс-нардепа Миколи Мартиненка, керівника ПАТ «ОГХК» Руслана Журила, гендиректора ДП «Схід ГЗК» Олександра Сорокіна, першого заступника голови «Нафтогазу» Сергія Переломи, заступника гендиректора Держконцерну «Ядерне паливо» Володимира Богданця та директора управління закупівель дирекції ДП НАЕК «Енергоатом» Валерія Василькова.

Вони обвинувачуються у заволодінні коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» у розмірі 6,4 млн євро (у період з 2009 по 2012 рр), а також 17,28 млн дол коштів ДП «СхідГЗК».

Далі наводимо короткий виклад обвинувального акту, зачитаний прокурором у суді (по аудіозапису, зробленій журналістом “Наших грошей” в залі засідань):

ЕПІЗОД 1 (стосовно заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом»)

Приблизно у січні 2007 року Мартиненко Микола Володимирович, будучи народним депутатом України, головою комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, членом колегії Міністерства палива та енергетики України (Міністерства енергетики та вугільної промисловості України), будучи обізнаним із ситуацією, що склалась в ДП «НАЕК «Енергоатом» в сфері державних закупівель, склав план злочинної діяльності, спрямований на заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі через закупівлю вказаним державним підприємством товарно-матеріальних цінностей у іноземного суб’єкту підприємницької діяльності за цінами, збільшеними на суму попередньо узгоджених ним перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності під виглядом оплати послуг.

Усвідомлюючи, що самостійно реалізувати свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння коштами ДП «Енергоатом» в особливо великому розмірі в грошовій формі не має змоги, Мартиненко залучив до вчинення злочину Скаленка П.О., Святненка В.М. та Василькова В.О.

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися у внутрішньо та зовнішньо стійке ієрархічне злочинне об’єднання, метою діяльності якого було вчинення особливого тяжкого злочину – заволодіння коштами ДП «Енергоатом», склавши при цьому план злочинних дій, відомий всім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника групи, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час вчинення цих дій Мартиненку як організатору та керівнику організованої групи.

Метою діяльності організованої групи Мартиненком визначено заволодіння коштами ДП «Енергоатом» в особливо великому розмірі через забезпечення участі у тендерних процедурах, що будуть проводитися вказаним державним підприємством, іноземного суб’єкту підприємницької діяльності з ціновими пропозиціями збільшеними на суму попередньо узгоджених ним перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності під виглядом оплати послуг; забезпечення акцептування цих цінових пропозицій ДП «НАЕК «Енергоатом», навіть із порушеннями законодавчих та інших нормативно-правових актів; підписання ДП «Енергоатом» з цими суб’єктами підприємницької діяльності угод про закупівлю товарно-матеріальних цінностей за цінами, збільшеними на суму попередньо узгоджених ним перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності під виглядом оплати послуг; забезпечення перерахування ДП «НАЕК «Енергоатом» коштів на розрахункові рахунки іноземного суб’єкта підприємницької діяльності, що переможе у тендерній процедурі, у тому числі за рахунок залучення кредитних коштів, та подальшого перерахування обумовлених попередньо коштів під виглядом оплати послуг на розрахунковий рахунок компанії підконтрольної організатору та керівнику організованої злочинної групи Мартиненку Миколі Володимировичу.

При цьому Мартиненко визначив конкретні завдання учасників організованої групи, зусилля яких спрямував на їх виконання, та розподілив між її учасниками функції, ролі, завдання та обов’язки.

Учасники організованої групи, створеної та очоленої Мартиненком, вчинили особливо тяжкий злочин, в результаті якого у період з 19 березня 2009 року по 17 вересня 2012 року Мартиненко Микола Володимирович заволодів коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» у сумі 6,4 млн євро, що в перерахунку на грошову одиницю України на дати їх надходження складає 69,3 млн грн, отримавши їх на розрахункові рахунки панамського товариства «Bradcrest Investment S.A.», відкриті у банківських установах Швейцарії.

Здійснюючи підготовку до вчинення злочину Мартиненко у січні 2007 року з метою прикриття подальшої злочинної діяльності організованої групи надав Павлу Скаленку вказівку створити або придбати суб’єкт підприємницької діяльності, та відкрити від імені цього суб’єкта господарської діяльності розрахункові рахунки, на які у подальшому мали спрямовуватися кошти, отримані в результаті вчинення учасниками організованої групи злочину, від іноземних компаній, що постачали в Україну товарно-матеріальні цінності, призначені для використання на об’єктах атомної енергетики, за цінами, збільшеними на суму попередньо узгоджених Мартиненком перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності під виглядом оплати послуг.

На виконання цієї вказівки Скаленко у січні 2007 року, діючи умисно з метою створення умов для подальшого заволодіння на користь Мартиненка коштами суб’єктів підприємницької діяльності паливно-енергетичного комплексу України, та виконуючи вказівку Мартиненка, дистанційно, з використанням електронних засобів зв’язку, забезпечив створення у Панамській Республіці товариства «Bradcrest Investment» та його реєстрації за адресою: 53 Східна вулиця, Марбелья, будинок MMG, другий поверх, Панама.

З метою приховання інформації про фактичного власника цієї компанії, тобто Мартиненка, та максимальної конспірації участі останнього у діяльності організованої групи Скаленко скористався послугами номінальних засновників і директорів цієї компанії, якими виступили громадяни Панамської Республіки Едгардо Елой Діаз, Фернандо Антоніо Гіль та Марія Валларіно.

Після реєстрації компанії «Bradcrest Investment» зазначені особи видали Скаленку довіреність на розпорядження коштами на банківських рахунках цієї компанії і не брали участі у вирішенні питань діяльності товариства «Bradcrest Investment». Натомість всі питання діяльності вказаної компанії, у тому числі питання фінансового стану і розрахунків, вирішував Мартиненко.

У подальшому Скаленко, користуючись повноваженнями, наданими йому номінальними засновниками та директорами товариства «Bradcrest Investment», продовжуючи виконання плану узгоджених спільних дій, складеного Мартиненком, діючи з метою подальшого заволодіння на користь Мартиненка грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом», забезпечив підписання 15 січня 2007 року громадянами Едгардо Елойом Діазом та Марією Валларіно документів, необхідних для відкриття банківського рахунку товариства «Bradcrest Investment», та подальше подання цих документів до швейцарського банку «Fortis Banque (Suisse) S.A.».

При цьому Микола Мартиненко та Павло Скаленко надали зразки своїх підписів для забезпечення подальшого управління рахунками компанії «Bradcrest Investment» та подальшого їх оформлення у банку «Fortis Banque» як осіб, уповноважених за розпорядження коштами цієї компанії.

Серед вказаних документів, адресованих банку «Fortis Banque», містилась декларація за формою А про встановлення особи бенефіціарного власника товариства «Bradcrest Investment». Бенефіціарним власником товариства «Bradcrest Investment» є українець Микола Мартиненко, 12 січня 1961 року народження, що проживає у місті Києві по вул. Кудрявській 13-19. До вказаної декларації додавалась копія паспорту Миколи Мартиненка, 12 січня 1961 року народження серії EC****61, яка звірена згідно із оригіналом працівником банку. Тобто банківською установою «Fortis Banque» проведено ідентифікацію та верифікацію Мартиненка як бенефіціарного власника компанії «Bradcrest Investment».

На підставі поданих Скаленком за вказівкою Мартиненка документів банком «Fortis Banque» відкрито розрахунковий рахунок №372855 товариства «Bradcrest Investment». Єдиним бенефіціарним власником коштів, які у подальшому надходили на вказаний рахунок, був Мартиненко Микола Володимирович.

У подальшому Скаленко, будучи уповноваженим товариством «Bradcrest Investment» на розпорядження коштами на розрахункових рахунках цієї компанії, на підставі вказівок керівника організованої групи Мартиненка подавав до банку «Fortis Banque» через Наталію Фішер письмові доручення про здійснення перерахування коштів з рахунку №372855 товариства «Bradcrest Investment» на рахунки інших фізичних та юридичних осіб.

Надалі Скаленко на підставі повноважень, наданих йому номінальними засновниками товариства «Bradcrest Investment», продовжуючи виконання плану узгоджених спільних дій співучасників організованої групи, забезпечив підписання громадянами Республіка Панама Едгардо Елойом Діазом та Марією Валларіно 4 січня 2011 року документів, необхідних для відкриття банківського рахунку товариства «Bradcrest Investment», та подальше подання цих документів до швейцарського банку «Hottinger & Cie».

Зокрема, у складі таких документів до вказаного банку подано обов’язковий документ – декларацію за формою А про встановлення особи бенефіціарного власника товариства «Bradcrest Investment» від 4 лютого 2011 року, згідно з якою бенефіціарним власником товариства «Bradcrest Investment» є українець Микола Мартиненко, 12 січня 1961 року народження, що проживає у місті Києві по вул. Кудрявській 13-19. До вказаної декларації додавалась копія паспорту на ім’я Миколи Мартиненка, 12 січня 1961 року народження серії EC****61, яка, згідно з банківською документацією, звірена із оригіналом.

Крім того, згідно з поданим до вказаного банку профіля клієнта – товариства «Bradcrest Investment», в якості походження коштів зазначені заощадження та заробітна плата, вид діяльності бенефіціарного власника вказано – депутат Верховної Ради України, освіта – інженер, навчався у Національному аерокосмічному університеті ім. М.Є. Жуковського. Павло Скаленко у цих документах визначений як «права рука» бенефіціарного власника товариства Миколи Мартиненка. Орієнтовний розмір доходу від діяльності товариства мав скласти 5-6 млн доларів США.

Зазначені у вказаних банківських документах анкетні відомості повністю співпадають з актуальними на той час анкетними даними народного депутата України, голови комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Мартиненка Миколи Володимировича.

На підставі поданих документів банком «Hottinger & Cie» відкрито розрахунковий рахунок №3405250 товариства «Bradcrest Investment». Єдиним бенефіціарним власником коштів, які у подальшому надходили на вказаний рахунок, став Мартиненко Микола Володимирович.

Для забезпечення виконання доручень бенефіціарного власника товариства «Bradcrest Investment» Мартиненка та іншого учасника організованої злочинної групи Скаленка, для управління розрахунковим рахунком та консультування з питань проведення банківських операцій Скаленком залучено компанію «Consus Finance Consulting AG», працівники якої у подальшому отримували інструкції від Скаленка з питань, пов’язаних з обслуговуванням рахунку зазначеної панамської компанії та забезпечували управлінням її активами.

Згідно з меморандумом про зустріч Мартиненка та Скаленка з представником банку «Hottinger & Cie» Томасом Хаслером від 15 липня 2013 року, Мартиненко верифікований як бенефіціарний власник низки компаній, у тому числі «Bradcrest Investments», а Скаленко є його «правою рукою» з вирішення особистих фінансових питань. 

Таким чином, із врахуванням особливостей швейцарського законодавства, необхідності проходження повної ідентифікації та верифікації бенефіціарного власника рахунків, які відкриваються у банківських установах Швейцарської Конфедерації, з огляду на потребу відкриття розрахункових рахунків підконтрольної іноземної компанії, на які мали отримуватись кошти ДП «НАЕК «Енергоатом», учасники організованої злочинної групи вимушені були поступитися вимогами конспірації участі Мартиненка у діяльності організованої групи та при відкритті розрахункових рахунків компанії «Bradcrest Investment» вказати у відповідних банківських документах анкетні дані дійсного бенефіціара вказаного товариства – народного депутата України Миколи Мартиненка. 

З огляду на викладене, достовірно встановлено, що організатор та керівник організованої злочинної групи Мартиненко у період 2008-2012 років був єдиним бенефіціарним власником товариства «Bradcrest Investment» та усіх коштів, що надходили на його розрахункові рахунки, відкриті у банківських установах Швейцарської Конфедерації «Hottinger & Cie» та «Fortis Banque», та був обізнаний про джерела походження коштів на цих рахунках.

Крім того встановлено, що з метою забезпечення за законодавством Панамської Республіки формування випуску акцій компанії «Bradcrest Investment», з розрахункового рахунку компанії «Macross Investment Ltd», відкритому у швейцарській банківській установі «Bank Julius Baer & Co», 28.03.2007 перераховано 935 доларів США юридичній компанії «Aleman, Cordero, Galindo & Lee Trust (Panama)» з метою забезпечення випуску акцій компанії «Bradcrest Investment», а 19.06.2007 перераховано 475 доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Bradcrest Investment» з метою випуску нових акцій вказаного товариства.

Так, як встановлено, компанія «Macross Investment Ltd» зареєстрована 31.05.2006 за адресою: 21 Ріджент стріт, другий поверх, м. Беліз, Беліз. Згідно з декларацією за формою А про встановлення бенефіціарного власника компанії «Macross Investment Ltd», поданою до банківської установи «Bank Julius Baer & Co» у зв’язку з відкриттям розрахункового рахунку, громадянин України Микола Мартиненко, 12 січня 1961 року народження, який проживає у м. Києві по вул. Кудрявській, член українського парламенту, є єдиним бенефіціарним власником зазначеної компанії. До вказаної декларації додавалась копія паспорту на ім’я Миколи Мартиненка, 12 січня 1961 року народження серії EC****61, яка, згідно з банківською документацією, звірена із оригіналом працівником банківської установи «Bank Julius Baer & Co» Ізабеллою Главас. Крім того, Микола Мартиненко є авторизованою особою, яка одноосібно має право приймати рішення щодо розпорядження коштами на рахунках компанії «Macross Investment Ltd».

Таким чином Мартиненко, як бенефіціарний власник компанії «Macross Investment Ltd», за рахунок коштів зазначеної компанії, які містилися на рахунку №СH5508515029901402001, забезпечив оплату витрат, пов’язаних із реєстрацією компанії «Bradcrest Investment».

Після завершення підготовки до вчинення злочину шляхом створення панамського товариства «Bradcrest Investment» та відкриття у швейцарському банку «Fortis Banque» рахунку №372855, та необхідністю залучення до вчинення злочину виконавця з числа керівників ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом», Васильков В.О. звернувся із заявою на адресу президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Недашковського Ю.О. про призначення його керівником ВП «Атомкомплект», за результатом розгляду якої наказом №562 від 01.08.2008 з 04.08.2008 Василькова Валерія Олександровича призначено на посаду керівника ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом».

Таким чином було забезпечено реалізацію плану дій організованої групи в частині введення до складу керівництва ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» підконтрольної Мартиненку особи, яка використовуючи свої повноваження, зможе забезпечити виконання злочину – заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом».

У подальшому Васильков, використовуючи своє службове становище, приблизно у вересні 2008 року отримав інформацію про те, що ДП «НАЕК «Енергоатом» готується до проведення тендерних процедур із закупівлі товарно-матеріальних цінностей для своїх відокремлених підрозділів – Запорізької атомної електростанції та Рівненської атомної електростанції, про що Васильков повідомив Мартиненку, а товариство «Skoda JS a.s.» (юридична адреса: Плзень, Чехія), кінцевим власником якої є ЗАТ «Об’єднані машинобудівні заводи» (м. Москва, Росія), є одним із виробників такого обладнання та може взяти участь у проведенні зазначених процедур.

Враховуючи викладене, Мартиненко прийняв рішення використати службове становище керівника ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Василькова, а також зареєстроване 15.01.2007 у Панамі товариство «Bradcrest Investment», представництво якого здійснював Скаленко та єдиним бенефіціарним власником якого був сам Мартиненко, з метою заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» через домовленість із представниками товариства «Skoda JS» про їх участь у вказаній, та у подальшому в інших тендерних процедурах, що будуть проводитися «Енергоатомом», з ціновими пропозиціями, що включали надбавки у розмірах до 20% до вартості обладнання, яке вироблялося товариством «Skoda JS», суму якої у подальшому вказане чеське товариство було зобов’язане перераховувати на розрахунковий рахунок товариства «Bradcrest Investment» під виглядом оплати консалтингових послуг.

Реалізуючи план діяльності співучасників, спрямований на заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом», до їх складу був залучений Святненко Володимир Миколайович, колишній керівник ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом», який був обізнаний у питаннях діяльності вказаного підприємства та міг проводити переговори з представниками товариства «Skoda JS» з питань, які стосуються діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом».

Таким чином, у вересні 2008 року завершилося формування організованої злочинної групи у складі Мартиненка М.В., Скаленка П.О., Василькова В.О. та Святненка В.М., яка могла у повному обсязі реалізувати план заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на розрахункові рахунки товариства «Bradcrest Investment».

З метою реалізації розробленого плану, приблизно у жовтні 2008 року Святненко, виконуючи вказівку Мартиненка, доведену через Василькова та Скаленка, діючи відповідно до розробленого Мартиненком плану, спрямованого на заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом», перебуваючи у м. Плзень Чеської Республіки, звернувся з пропозицією до комерційного директора товариства «Skoda JS» Петера Луптачека про те, що учасник організованої групи Васильков, як керівник ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом», та інші працівники «Енергоатому» та його структурних підрозділів будуть сприяти у проведенні «Енергоатомом» тендерних процедур на закупівлю товарно-матеріальних цінностей, виробником яких є товариство «Skoda JS», сприяти участі та перемозі товариства «Skoda JS» у тендерних процедурах, які будуть проводитися «Енергоатомом», у тому числі незважаючи на перевищення максимальної планової вартості закупівлі, створить сприятливі та пільгові умови для товариства «Skoda JS» при їх проведенні «Енергоатомом» та укладанні контрактів з відокремленим підрозділом «Атомкомплект». Натомість товариство «Skoda JS» має подавати до ДП «НАЕК «Енергоатом» цінові пропозиції на товарно-матеріальні цінності, які на суму до 20% перевищують вартість, за якою товариство «Skoda JS» могло та мало намір їх постачати ДП «НАЕК «Енергоатом» за звичайних умов, забезпечать участь у тендерних процедурах ще одного учасника процедури закупівлі за своїм дорученням для створення фіктивної конкуренції, а після надходження від ДП «НАЕК «Енергоатом» за результатами укладання договорів про закупівлю з товариством «Skoda JS» коштів буде перераховувати обумовлені суми, на які попередньо було збільшено цінові пропозиції, на розрахунковий рахунок товариства «Bradcrest Investment», бенефіціарним власником якого був Мартиненко.

Службові особи компанії «Skoda JS», розуміючи відсутність фінансових ризиків для товариства «Skoda JS», що могли бути пов’язані зі здійсненням відрахувань коштів на рахунки товариства «Bradcrest Investment», оскільки фактично розміри прибутку для чеського товариства не зменшувалися, а збільшувалися лише витрати ДП «НАЕК «Енергоатом» за майбутніми контрактами з компанією «Skoda JS», натомість при проведенні конкурсних процедур вони заручалися підтримкою з боку теперішнього та колишнього керівника ВП «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Василькова та Святненка, усвідомлюючи при цьому визначальну роль вказаного відокремленого підрозділу ДП «НАЕК «Енергоатом» в укладенні майбутніх контрактів про закупівлю товарно-матеріальних цінностей погодилися збільшувати цінові пропозиції «Skoda JS», які будуть подаватися до ДП «НАЕК «Енергоатом» на суму обумовлених подальших перерахувань на користь товариства «Bradcrest Investment».

З метою створення видимості для правоохоронних органів Чехії та Швейцарії, і для банківських установ, на рахунки в яких надходили кошти «Bradcrest Investment», наявності правових підстав для набуття товариством «Bradcrest Investment» грошових коштів від товариства «Skoda JS», з метою уникнення протиріч та унеможливлення відмови представників товариства «Skoda JS» від досягнутих домовленостей вказаної компанією та Святненком, Скаленко, Васильков та Святненко на виконання вказівок Мартиненка забезпечили документальне оформлення досягнутої згоди шляхом підписання 14.11.2008 та 21.11.2008 у невстановленому місці угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08, за якою товариство «Bradcrest Investment» зобов’язалося надавати підтримку товариству «Skoda JS» із підвищення продажів обладнання та послуг на ринку України та у разі підписання контракту між компанією «Skoda JS» та відповідними українськими контрагентами отримувало право вимагати оплати послуг по бізнес-операціях, у яких воно нібито надавало послуги посередника. Сплата послуг товариству «Bradcrest Investment» мала бути здійснена компанією «Skoda JS» протягом 15 днів з дати отримання виплат від українських контрагентів на рахунок компанії «Skoda JS».

Перерахування коштів на рахунок товариства «Bradcrest Investment» перебувало у прямій залежності від отримання товариством «Skoda JS» коштів за укладеними з ДП «НАЕК «Енергоатом» контрактами про закупівлю продукції виробництва чеської компанії за цінами, збільшеними на суму попередньо узгоджених Мартиненком перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності товариства «Bradcrest Investment», під виглядом оплати послуг, та не було пов’язане із наданням конкретних послуг та виконанням конкретних робіт.

З метою надання Святненку належних повноважень для представництва компанії «Bradcrest Investment» на адресу товариства «Skoda JS» номінальним керівником товариства «Bradcrest Investment» громадянином Панами Едгардо Елойом Діазом було скеровано лист про те, що останній є контактною особою товариства в Україні з питань імплементації угоди про співпрацю №JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment». У подальшому Скаленком було підготовлено рішення ради директорів товариства «Bradcrest Investment» від 14.02.2011 про видачу йому, тобто Скаленку, генеральної довіреності на представництво інтересів вказаної компанії.

Одночасно з угодою про співпрацю №JAD-PM/380/08 між товариством «Skoda JS» в особі Мірослава Фіали та Іржі Деміша та товариством «Bradcrest Investment», представленим його номінальним керівником Едгардо Елойом Діазом, в невстановленому місці було підписано додаток №1 до угоди від 21.11.2008 про співпрацю №JAD-PM/380/08, згідно з яким останнє мало сприяти товариству «Skoda JS» у здійсненні наступних операцій:

 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на перший енергоблок Рівненської АЕС вартістю 3,3 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на третій енергоблок Рівненської АЕС вартістю 3,4 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки 70 одиниць приводів регулюючих стержнів на третій енергоблок Рівненської АЕС вартістю 13,6 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 18% комісійних.

Цього ж дня, 31 листопада 2008 року, службовою запискою Васильков повідомив віце-президента із залучення зовнішніх позик ДП «НАЕК «Енергоатом» Резуніка Юрія Анатолійовича про підготовку пакету документів для проведення відкритих торгів на поставку модернізованих крокових електромагнітних приводів (надалі – ШЕМ-М).

У подальшому, діючи з метою реалізації плану дій організованої групи, спрямованого на заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, учасник організованої групи Святненко 01.12.2009 у Києві підписав з товариством «Skoda JS» в особі Мірослава Фіали додаток №2 до угоди про співпрацю №JAD-PM/380/08 від 14.11.2008, згідно з яким товариство «Bradcrest Investment» мало сприяти товариству «Skoda JS» у здійсненні наступних операцій:

 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на четвертий енергоблок Запорізької АЕС вартістю 3,5 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • модифікації системи управління реактора та частин системи управління реактора на третьому енергоблоці Запорізької АЕС вартістю 5,5 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 20% комісійних.

Надалі, діючи з метою реалізації плану дій організованої групи, спрямованого на заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, учасник організованої групи Святненко, як представник товариства «Bradcrest Investment», 09.07.2010 у Києві підписав з головою правління товариства «Skoda JS» Мірославом Фіалою додаток № 3 до угоди про співпрацю №JAD-PM/380/08 від 14.11.2008, згідно з яким останнє мало сприяти товариству «Skoda JS» у здійсненні наступних операцій:

 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на п’ятий енергоблок Запорізької АЕС вартістю 3,5 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на перший енергоблок Запорізької АЕС вартістю 3,5 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки стелажів ущільненого зберігання відпрацьованого палива на другий енергоблок Запорізької АЕС вартістю 3,5 млн євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки ущільнювачів для парогенераторів вартістю 850 тис євро, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних.

Надалі, діючи з метою реалізації плану дій організованої групи, спрямованого на заволодіння грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, учасник організованої групи Святненко як представник товариства «Bradcrest Investment» 11.04.2011 у Києві підписав з головою правління товариства «Skoda JS» Мірославом Фіалою додаток №4 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 від 14.11.2008, згідно з якою остання мала сприяти товариству «Skoda JS» у здійсненні наступних операцій:

 • поставки 70 одиниць приводів регулюючих стержнів на шостий енергоблок Запорізької АЕС вартістю 320 млн чеських крон, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • поставки 65 одиниць приводів регулюючих стержнів на перший енергоблок Хмельницької АЕС вартістю 308 млн чеських крон, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних;
 • здійсненню вимірів N16 на 1-6 енергоблоках Запорізької АЕС вартістю 33 млн чеських крон, за що товариство «Bradcrest Investment» мало отримати 15% комісійних.

При цьому у додатках №3 та №4, які підписані представником товариства «Bradcrest Investment», учасником організованої групи Святненком, під кінцевою ціною як основною для розрахунків комісійних передбачається загальна договірна ціна, що вказана у контракті між ДП «НАЕК «Енергоатом» та «Skoda JS» для кожної конкретної операції.

Таким чином з огляду на зміст вказаної угоди про співпрацю №JAD-PM/380/08 та додатків №1-4  до неї Мартиненко як єдиний бенефіціарний власник товариства «Bradcrest Investment» та коштів, які надходили на рахунки вказаного товариства у банківських установах Швейцарії, під виглядом комісійних мав отримувати попередньо обумовлені відповідними договорами грошові кошти після їх надходження на розрахункові рахунки товариства «Skoda JS» за договорами, укладеними вказаним чеським товариством з ДП «НАЕК «Енергоатом».

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету ДП «НАЕК «Енергоатом» від 15.12.2008 переможцем відкритих торгів із закупівлі стелажів ущільненого зберігання палива для відокремлених підрозділів ДП «НАЕК «Енергоатом» – Запорізької АЕС та Рівненської АЕС визнано товариство «Skoda JS» з ціною 7,26 млн євро.

Ціна, що була зазначена у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у 7,26 млн євро, вже включала передбачені комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 15%, що були попередньо передбачені додатком №1 до угоди про співпрацю №JAD-PM/380/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість на суму подальших комісійних виплат.

У подальшому 14.01.2009 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, виконуючи свою роль виконавця у складі організованої групи, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно та з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, як бенефіціарного власника товариства «Bradcrest Investment», перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становише всупереч інтересам служби уклав з представниками товариства «Skoda JS» Мірославом Фіалою та Іржі Демішем контракт №JS-PM/410/08 про поставку модернізованих стелажів ущільненого зберігання палива для блоку №1 Рівненської АЕС, блоку №3 Запорізької АЕС вартістю 7,26 млн євро.

Предмет договору №JS-PM/410/08 від 14.01.2009, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та товариством «Skoda JS», був аналогічним до предмету п. п. 1, 2 додатку № 1 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment», що був укладений у листопаді 2008 року, тобто оплата коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувала у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» саме за поставку стелажів ущільненого зберігання палива для блоку №1 Рівненської АЕС, блоку №3 Запорізької АЕС.

Також, продовжуючи свої протиправні дії, спрямовані на заволодіння організованою групою грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» та збільшення сум коштів, які у подальшому мали надходити на розрахункові рахунки товариства «Bradcrest Investment», у порушення абз. 2 п. 84 та абз. 3 п. 66 положення, 21.12.2009 Васильков перебуваючи у приміщенні за адресою: м. Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становише всупереч інтересам служби уклав з «Skoda JS» додаткову угоду №2 до контракту №JS-PM/410/08, яка не відповідала вимогам тендерної документації та умовам акцептованої пропозиції.

Так, додатковою угодою від 21.12.2009 було передбачено у рамках контракту №JS-PM/410/08 здійснити додаткову поставку обладнання для енергоблоку №4 ВП «Запорізька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» разом з поставкою супровідної технічної документації та проведенням авторського нагляду при його монтажі.

Згідно з додатковою угодою, ціна договору склала 305,34 млн чеських крон, що на 97,26 млн чеських крон більше, ніж вартість первинного договору, і включала в себе витрати на страхування – 18,09 млн чеських крон, що складало 5,93% суми додаткової угоди.

Відповідно до протоколу засідання тендерного комітету ДП «НАЕК «Енергоатом» від 13.05.2009 переможцем відкритих торгів із закупівлі приводів ШЕМ-М для Рівненської АЕС було визнано тендерну пропозицію «Skoda JS» з ціною 13,6 млн євро. Зазначена оцінка була проведена з порушенням вимог п. 57 положення, відповідно до якого загальний строк оцінки, порівняння та визначення переможця торгів не повинен перевищувати 30 робочих днів з дня розкриття тендерних пропозицій (19.01.2009).

Ціна, що була зазначена у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у сумі 13,6 млн євро вже включала передбачені комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 18%, що були попередньо передбачені додатком №1 до угоди про співпрацю № JAD-PM/410/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість з урахуванням очікуваного прибутку, на суму подальших комісійних виплат.

У подальшому, 15.05.2009 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, будучи виконавцем у складі організованої групи, зловживаючи своїм службовим становищем, діючи умисно, з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби уклав з представниками товариства «Skoda JS» Мірославом Фіалою та Володимиром Кучаєвим контракт №JAD-PM/131/09 про поставку 70 комплектів приводів ШЕМ-М для блоку №3 ВП «Рівненська АЕС» вартістю 13,17 млн євро на умовах фінансування із залученням коштів «Чеського імпортного банку» в сумі 11,19 млн євро.

Предмет договору №JAD-PM/131/09 від 15.05.2009, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та товариством «Skoda JS», за змістом був аналогічним до положення п.3 додатку №1 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment», тобто проведення оплати коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувало у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» саме за поставку комплектів приводів ШЕМ-М для блоку №3 ВП «Рівненська АЕС».

Крім того, 01.11.2010 ДП «НАЕК «Енергоатом» оголосило про закупівлю резервуарів, цистерн, контейнерів металевих, стелажів ущільненого зберігання палива для відсіків TG 21B01 басейну витримки відпрацьованого ядерного палива енергоблоків Запорізької АЕС у кількості 3 штук, вартістю 146,28 млн грн, одним із учасників процедури закупівлі стало товариство «Skoda JS».

Відповідно до протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) №2358 від 17.12.2010 тендерна пропозиція «Skoda JS» була визнана найкращою, її сума склала 303 млн чеських крон або 133,1 млн грн, пропозиція ТОВ «Проатом» (м. Нетішин Хмельницької області) була визнана менш економічно вигідною.

Ціна, що була зазначена у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у сумі 303 млн чеських крон, вже включала комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 15%, що були попередньо передбачені додатком №3 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість на суму подальших комісійних виплат.

У подальшому, 31.12.2010 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, будучи виконавцем у складі організованої групи, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби уклав з представниками товариства «Skoda JS» Міланом Когоутом та Петром Луптачіком контракт №JS-PM/138/10 про поставку обладнання для енергоблоків № 1, 2, 5 відокремленого підрозділу «Запорізька АЕС» вартістю 303 млн чеських крон.

Предмет договору №JS-PM/138/10 від 31.12.2010, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та товариством «Skoda JS» фактично відповідав положенням пп. 1, 2, 3 додатку №3 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment» від 09.07.2010, тобто сплата товариством «Skoda JS» коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувала у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» саме за поставку резервуарів, цистерн, контейнерів металевих, стелажів ущільненого зберігання палива для відсіків TG 21B01 басейну витримки відпрацьованого ядерного палива енергоблоків ЗАЕС.

Також, 15.12.2010 листом директор ВП «Атомкомплект» Васильков ініціював перед головою комітету з конкурсних торгів ДП «НАЕК «Енергоатом Чебровим Віктором Дмитровичем питання щодо можливості здійснення за процедурою закупівлі в одного учасника «Skoda JS» автоматизованого устаткування для керування технологічними процесами (обладнання для модифікації СГІУ-М, ЗІП до СГІУ-М для центрзапасу) для потреб ВП АЕС очікуваною вартістю 135,27 млн чеських крон.

Відповідно до протоколу засідання комітету з конкурсних торгів ДП НАЕК «Енергоатом» від 17.12.2010 члени комітету з конкурсних торгів ДП «НАЕК «Енергоатом» вирішили застосувати процедуру закупівлі в одного учасника компанії «Skoda JS»: устаткування для керування технологічними процесами автоматизоване (обладнання для модифікації СГІУ-М, ЗІП до СГІУ-М для центрзапасу) для ВП АЕС очікуваною вартістю закупівлі 135,27 млн чеських крон.

Ціна, що була зазначена у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у сумі 135,27 млн чеських крон, вже включала комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 15%, що були попередньо передбачені додатком №2 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість на суму подальших комісійних виплат.

У подальшому 28.12.2010 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, будучи виконавцем у складі організованої групи, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби уклав з представником товариства «Skoda JS» Петером Луптачіком контракт №JS-PM/142/10 про постачання системи управління реактора (СГІУ) та частин системи управління реактора для третього енергоблоку Запорізької АЕС вартістю 135,27 млн чеських крон (5,52 млн євро).

Предмет договору №JS-PM/142/10 від 28.12.2010, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та «Skoda JS», був ідентичним положенням п. 2 додатку № 2 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment» від 01.12.2009, тобто проведення оплати «Skoda JS» коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувало у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» товариству «Skoda JS» саме за поставку автоматизованого устаткування для керування технологічними процесами (обладнання для модифікації СГІУ-М, ЗІП до СГІУ-М для центрзапасу) для потреб АЕС.

Крім того, 05.04.2011 «Енергоатомом» було оголошено про проведення закупівлі приладів та апаратури для автоматичного регулювання та керування (механізми однообертові та блоки керування для Хмельницької АЕС). Відповідно до протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) від 20.05.2011, «Skoda JS» була визнана переможцем тендеру із закупівлі з пропозицією 472,72 млн чеських крон або 219,89 млн грн, пропозиція ТОВ «Проатом» (м. Нетішин Хмельницької області) була визнана менш економічно вигідною.

Ціна, що була зазначена у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у сумі 472,72 млн чеських крон, вже включала комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 15%, що були попередньо передбачені додатком №4 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість на суму подальших комісійних виплат.

Разом з цим під час досудового розслідування встановлено, що пропозиція ТОВ «Проатом», яка була допущена до участі в оцінці, не відповідала пункту 3 розділу V та пункту 7 розділу ІІІ документації конкурсних торгів, та, відповідно до вимог статті 29 закону «Про здійснення державних закупівель», повинна була бути відхилена, а торги, відповідно до абз. 8 ч.1 ст. 30 вказаного закону – відмінені.

У подальшому 06.06.2011 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, виконуючи свою роль виконавця у складі організованої групи, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби уклав з представником товариства «Skoda JS» Петером Луптачіком контракт №JS-OBCH/101/11 про поставку обладнання для відокремленого підрозділу «Хмельницької АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» вартістю 472,72 млн чеських крон (19,33 млн євро).

Предмет договору №JS-OBCH/101/11 від 06.06.2011, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та «Skoda JS», фактично був ідентичний положенням п. 1 додатку № 4 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 від 11.04.2011 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment», тобто проведення оплати товариством «Skoda JS» коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувала у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» товариству «Skoda JS» саме за поставку приладів та апаратури для автоматичного регулювання та керування (механізми однообертові та блоки керування для ВП ХАЕС).

Крім того, 18.04.2011 ДП «НАЕК «Енергоатом» було оголошено про проведення закупівлі обладнання системи управління та захисту для відокремленого підрозділу Хмельницька АЕС. Відповідно до протоколу оцінки пропозицій конкурсних торгів (цінових пропозицій) № 2661 Лот 2 від 05.07.2011, тендерна пропозиція товариства «Skoda JS» у 308,16 млн чеських крон або 145,59 млн грн була визнана найкращою, пропозиція ТОВ «Проатом» (м. Нетішин Хмельницької області) була визнана менш економічно вигідною.

Ціна, що була вказана у тендерній пропозиції товариства «Skoda JS» у 308,16 млн чеських крон, вже включала комісійні виплати товариству «Bradcrest Investment» у розмірі 15%, що були передбачені додатком №4 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08, що таким чином зумовило збільшення ціни пропозиції на відповідну суму та призвело до акцептування ДП «НАЕК «Енергоатом» пропозиції товариства «Skoda JS», що перевищувала її реальну вартість на суму подальших комісійних виплат.

У подальшому 27.07.2011 директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, виконуючи свою роль виконавця у складі організованої групи, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем з метою подальшого заволодіння організованою групою, учасником якої він був, коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі на користь Мартиненка, перебуваючи у приміщенні за адресою: Київ, вул. Жилянська, 108-А, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби уклав з представником товариства «Skoda JS» Петером Луптачіком контракт №JS-OBCH/102/11 про поставку обладнання системи управління та захисту для відокремленого підрозділу «Хмельницька АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» вартістю 308,16 млн чеських крон.

При цьому, зміст контракту №JS-OBCH/102/11 від 27.07.2011 відрізнявся від змісту пропозиції конкурсних торгів у частині порядку та підстав для застосування санкцій до «Skoda JS» у разі несвоєчасної поставки продукції.

Предмет договору №JS-OBCH/102/11 від 27.07.2011, що був укладений між відокремленим підрозділом «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» та товариством «Skoda JS», був аналогічним положенням п. 2 додатку № 4 до угоди про співпрацю № JAD-PM/380/08 між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investment» від 11.04.2011, тобто проведення оплати компанією «Skoda JS» коштів товариству «Bradcrest Investment» за вказаним договором перебувало у прямій залежності від проведення оплати ДП «НАЕК «Енергоатом» товариству «Skoda JS» саме за поставку обладнання системи управління та захисту для відокремленого підрозділу «Хмельницька АЕС».

Таким чином, під час проведення тендерних процедур, у яких брало участь товариство «Skoda JS», систематично допускалися порушення вимог законодавства, які регламентували їх проведення, внаслідок чого ці торги мали бути відмінені.

Незважаючи на це, у період 2008-2012 років за результатами проведення конкурсних процедур між товариством «Skoda JS» та ДП «НАЕК «Енергоатом» було укладено договори про закупівлю на суму, еквівалентну 65 млн євро.

Також учасниками організованої злочинної групи за участю представників чеського товариства «Skoda JS» з метою створення перед податковими органами Чехії видимості реальних господарських відносин між товариствами «Skoda JS» та «Bradcrest Investments» складалися протоколи робочих нарад. Зміст протоколів, характер послуг та відсутність документального підтвердження їх виконання, а також особи, що діяли від імені товариства «Bradcrest Investment», дають підстави вважати, що договори, які укладалися між товариствами «Bradcrest Investment» та «Skoda JS», є нікчемними та укладалися з метою заволодіння організованою групою, створеною Мартиненком, грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» в особливо великому розмірі.

Разом з цим, товариство «Bradcrest Investment» не могло законним шляхом впливати на укладення вказаних вище контрактів між ДП «НАЕК «Енергоатом» та товариством «Skoda JS» щодо поставки продукції, як то передбачалось угодою про співпрацю № JAD-PM/380/08 та додатковими угодами до неї. Натомість Мартиненко, який є єдиним бенефіціарним власником коштів, які надходили на рахунки товариства «Bradcrest Investment», як народний депутат України, член та голова комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, голова фракції Верховної Ради України, член колегії Міністерства палива та енергетики України, та директор відокремленого підрозділу «Атомкомплект» ДП «НАЕК «Енергоатом» Васильков, були наділені повноваженнями у сфері діяльності ДП «НАЕК «Енергоатом».

Крім того, Васильков, використовуючи своє службове становище, мав можливість впливати на прийняття рішень у вказаній сфері, однак враховуючи домовленість про перерахування товариством «Skoda JS» на рахунки товариства «Bradcrest Investment» грошових коштів не вживав будь-яких заходів, спрямованих на зупинення проведення тендерних процедур, визнання їх переможцем вказаного чеського товариства, натомість сприяв збільшенню вартості товарно-матеріальних цінностей, що закуповувались ДП «НАЕК «Енергоатом», що усвідомлювали представники чеського товариства «Skoda JS».

Як результат зазначених дій учасників організованої групи зобов’язання за контрактами, укладеними із товариством «Skoda JS» ДП «НАЕК «Енергоатом» щодо закупівлі товарно-матеріальних цінностей за цінами, збільшеними на суму попередньо узгоджених Мартиненком перерахувань на користь підконтрольного йому іноземного суб’єкта підприємницької діяльності товариства «Bradcrest Investment» під виглядом оплати послуг виконано в повному обсязі.

За результатами виконання зазначених договорів між «Skoda JS» та ДП «НАЕК «Енергоатом» на розрахункові рахунки чеського товариства надійшли кошти у сумі, еквівалентній 35,5 млн євро, що включала суму 6,4 млн євро, на яку фактично були збільшені ціни тендерних пропозицій товариства «Skoda JS», з метою подальшого їх перерахування товариству «Bradcrest Investment» під виглядом оплати за надані послуги. 

Зазначені кошти у загальній сумі 6,4 млн євро, які були перераховані товариством «Skoda JS» на розрахункові рахунки «Bradcrest Investment» попередньо були включені у цінові пропозиції «Skoda JS», які надсилалися в «Енергоатом» у зв’язку із проведенням зазначених вище тендерних процедур та які, відповідно, були збільшені на вказану суму.

У зв’язку з використанням Мартиненком розрахункових рахунків у швейцарських банківських установах «Hottinger & Cie» та «Fortis Banque» з метою отримання коштів від чеської компанії «Skoda JS» за договором із «Bradcrest Investment», а також з огляду на те, що він при цьому був депутатом Верховної Ради України посада якого не сумісна з можливістю отримання прибутку від комерційної діяльності, у працівників зазначених банківських установ виникли сумніви щодо законності походження коштів на розрахункових рахунках компанії «Bradcrest Investment».

Враховуючи вищевикладене, народний депутат України, член та голова комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, член колегії Міністерства палива та енергетики України, керівник та уповноважений представник фракції Верховної Ради України Мартиненко у період з січня 2007 року по вересень 2012 року організував заволодіння організованою групою, до якої увійшли Васильков В.О., Скаленко П.О. та Святненко В.М., грошовими коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» у сумі 6,4 млн євро, що в перерахунку за курсом Національного банку України на дату їх надходження на рахунки товариства «Bradcrest Investment», єдиним бенефіціаром якого він був, становило 69,58 млн грн, що більш як у 600 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та, відповідно до примітки 4 до ст. 185 КК України, є особливо великим розміром.

У подальшому кошти, які надходили на розрахункові рахунки товариства «Bradcrest Investment», використовувались відповідно до розробленого плану діяльності організованої групи в інтересах Мартиненка, зокрема, на особові розрахункові рахунки наближених до Мартиненка осіб – Мартиненко Анни Миколаївни (доньки Мартиненка М.В.), Свєшнікової Ірини Олександрівни (матері доньки Мартиненка М.В. – Мартиненко Софії Миколаївни), компанії «Philips And Sothern Ltd», яка надавала в оренду приміщення у м. Лондон (Велика Британія) для проживання дочки Мартиненка – Мартиненко Анни, компанії «Froenlich Wohnen Gmbh», яка надавала в оренду приміщення у м. Відень (Австрія) для проживання дочки Мартиненка М.В. – Мартиненко Софії та її матері Свєшнікової І.О., оплату рахунків швейцарської медичної компанії «Princess Collection S.A.», послугами якої користується дружина Мартиненка М.В. – Мартиненко Анна та інші члени родини Мартиненка; компанії «Ukraine Spirit Inc.», підконтрольної народному депутату України з метою фінансування команди із водно-моторного спорту України; компанії «RANDSTONE COMMERCIAL LLP», рахунки якого відкриті колишнім працівником ВАТ «Фірма «Торговий дім» Маслівцем Р.А., керівником та акціонером якого у період 1991-1998 років був Мартиненко М.В., а також компаній «Kenson Trading Limited», «Guilford Estates Limited» та «Macross Investment Ltd», бенефіціарним власником яких також є Мартиненко Микола Володимирович, оплату туристичних послуг народних депутатів України та членів їх родин, купівлю нерухомості у Швейцарії, а також на потреби інших осіб.

З урахуванням вищевикладеного, Мартиненко Микола Володимирович обвинувачується в організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинено в особливо великих розмірах організованою групою, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

З урахування вищевикладеного, Васильков Валерій Олександрович обвинувачується у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, що вчинено в особливо великих розмірах організованою групою, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України.

ЕПІЗОД 2 (щодо заволодіння коштами ДП «СхідГЗК»)

Крім того, в період з листопада 2013 року по лютий 2016 року Мартиненко Микола Володимирович спільно з Журилом Русланом Миколайовичем організували вчинення низки злочинів проти власності, проти громадської безпеки та у сфері господарської діяльності за наступних обставин.

Журило Руслан Миколайович, 28 лютого 1975 року народження, у період перебування на посаді заступника генерального директора із забезпечення виробництва ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (ДП «СхідГЗК»), маючи тривалий, з травня 2008 року, досвід управління вказаним підприємством, досконало вивчивши та проаналізувавши попит та ціни на урановмісну сировину, що використовує у своїй господарській діяльності вказане підприємство, налагодивши тісні особисті та службові стосунки з керівниками вказаного підприємства, приблизно у липні 2013 року прийняв для себе рішення про особисте збагачення шляхом організації заволодіння коштами державного підприємства «СхідГЗК» на користь підконтрольних йому суб’єктів підприємницької діяльності, зареєстрованих за межами України, через забезпечення проведення закупівель уранового оксидного концентрату всупереч вимогам законодавства України та за завідомо завищеними цінами, а також подальшої легалізації (відмивання) коштів, отриманих внаслідок вчинення злочину.

Розуміючи те, що без корупційний зв’язків в органах державної влади можливе викриття злочинних дій, Журило для створення злочинної організації з метою вчинення особливо тяжких злочинів, а також керівництва такою організацією, участі в ній та у злочинах, вчинюваних цією організацією, приблизно у серпні 2013 року домовився з представником органу влади, що займає особливо відповідальне становище – Мартиненком Миколою Володимировичем, який з 1998 року був народним депутатом України, а з 2002 року – керівником (головою, заступником голови) комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, члена колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, який користувався авторитетом серед інших народних депутатів, керівників органів виконавчої влади та з яким він з 2008 року був знайомий та перебував у дружніх відносинах, про те, що він, тобто Мартиненко, за умов участі у розподіленні прибутку від діяльності злочинної організації забезпечить участь у злочинній схемі заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» та їх подальшої легалізації (відмивання) підконтрольного йому австрійського товариства «Steuermann» Investitions», яке виступить отримувачем коштів від злочинної діяльності та, у разі необхідності, буде надавати допомогу в реалізації розробленого злочинного плану заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» шляхом неофіційного сприяння (не ініціювання питання про звільнення) в разі такої необхідності перебуванню на керівних посадах службових осіб ДП «СхідГЗК», які погодяться стати учасниками злочинної організації або іншим чином будуть сприяти її діяльності, забезпечить у разі необхідності прикриття незаконної діяльності злочинної організації та вчинення її членами злочинів, забезпечить юридичну підтримку при підготовці та укладанні контрактів, на підставі яких буде забезпечуватися реалізація злочинного плану, залучить до складу злочинної організації осіб, завдяки яким стане можливою реалізація плану заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК», виступивши таким чином організатором злочинної організації та ставши її керівником.

При цьому Журило домовився з Мартиненком, що особисто організує вчинення злочинів, залучивши при цьому до злочинної організації членів, які, використовуючи своє службове становище, зможуть забезпечити виконання розробленого ним плану та забезпечить максимальну конспірацію особистої участі Мартиненка у діяльності злочинної організації.

Так, Журило, розуміючи, що самостійно з Мартиненком реалізувати свій злочинний умисел, спрямований на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі на користь підконтрольних йому та Мартиненку суб’єктів підприємницької діяльності та їх подальшу легалізацію (відмивання) не має змоги, приблизно у листопаді 2013 року залучив до вчинення злочинів тимчасово виконуючого обов’язки генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокіна О.Г., заступника генерального директора по економіці та розвитку виробництва ДП «СхідГЗК» Богданця В.І., Бугу Є.А. та низку інших осіб.

Мартиненко, у свою чергу, забезпечив участь у злочинній схемі заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» директорів товариства «Steuermann» Вольфганга Ейбергера та Марії Ляпінш, Переломи С.В., а також безпосередньо компанії «Steuermann», як юридичної особи.

Вищевказані особи попередньо, умисно і добровільно, усвідомлюючи наслідки своїх дій, зорганізувалися у внутрішньо й зовнішньо стійке ієрархічне злочинне об’єднання – злочинну організацію, метою діяльності якого було вчинення особливо тяжких злочинів, спрямованих на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі шляхом їх перерахування на розрахунковий рахунок «Steuermann» через протиправну закупівлю урану ДП «СхідГЗК» за завищеними цінами, та подальшу їх легалізацію (відмивання), склавши при цьому єдиний план злочинних дій, відомий всім учасникам, з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, спрямованих на реалізацію цього плану, підкорюючись під час вчинення цих дій Журилу та Мартиненку, участь якого в діяльності злочинної організації для окремих його членів була законспірована, як безпосереднього організатора злочинної організації та її керівника.

При цьому Мартиненко та Журило визначили конкретні завдання злочинного об’єднання та його учасників, об’єднали їх зусилля на виконання цих завдань і розподілили між членами створеної ними злочинної організації функції, ролі, завдання та обов’язки.

Члени злочинної організації, організованої Журилом та Мартиненком, у період з грудня 2013 року по грудень 2016 року вчинили низку особливо тяжких злочинів, внаслідок яких заволоділи коштами ДП «СхідГЗК» у сумі 17,29 млн доларів США, що на дату проведення операцій складає 296,09 млн грн, які у подальшому легалізували (відмили) з використанням розрахункових рахунків суб’єктів підприємницької діяльності, підконтрольних членам злочинної організації, у тому числі безпосередньо Мартиненку та Журилу, а також використали для фінансового забезпечення злочинної діяльності інших злочинів, пов’язаних із спричинення збитків підприємствам, що перебували у державній власності.

Будучи обізнаними у питаннях господарської діяльності ДП «СхідГЗК», Журило разом з Мартиненком склали план злочинної діяльності, спрямований на заволодіння грошовими коштами вказаного державного підприємства в особливо великому розмірі із залученням керівництва вказаного державного підприємства, та подальшої їх легалізації (відмивання) з використанням рахунків суб’єктів підприємницької діяльності, підконтрольних їм особисто, визначили способи виконання злочинів, а також визначили ролі членів злочинної організації, які згідно з ієрархією злочинного об’єднання перебували у прямому підпорядкуванні кожного з них.

Відповідно до розробленого Журилом Р.М. та Мартиненком М.В. плану дій злочинної організації її учасникам необхідно було здійснити наступне:

 • забезпечити всупереч вимогам законодавства України, фінансового плану ДП «СхідГЗК» та державним програмам оголошення та проведення конкурсної процедури із закупівлі урану в обсязі 3000 тонн на суму понад 400 млн доларів США за рахунок коштів ДП «СхідГЗК»;
 • забезпечити домовленість із представниками іноземного суб’єкту підприємницької діяльності, що є виробником чи постачальником уранового оксидного концентрату, про його реалізацію ДП «СхідГЗК» через товариство «Steuermann» – посередника, що буде підконтрольним членам злочинної організації, а не через його участь у конкурсній процедурі, що буде проводитися ДП «СхідГЗК» та за прямими контрактами з українським державним підприємством;
 • забезпечити перемогу у конкурсній процедурі із закупівлі урану в обсязі 3000 тонн, що буде протиправно проводитися ДП «СхідГЗК», підконтрольної Мартиненку компанії «Steuermann»;
 • забезпечити укладення ДП «СхідГЗК» з підконтрольним злочинній організації суб’єктом підприємницької діяльності «Steuermann» контракту про закупівлю уранового оксидного концентрату за завищеними цінами та перерахування коштів у сумах, що забезпечить досягнення цілей, задля яких створена злочинна організація;
 • метою приховання та маскування незаконного походження від діяльності злочинної організації коштів здійснити переміщення (легалізацію) грошових коштів з розрахункових рахунків товариства «Steuermann», що переможе у конкурсних процедурах із закупівлі уранового оксидного концентрату, на розрахункові рахунки інших підконтрольних злочинній організації юридичних осіб;
 • забезпечити подальший розподіл та переміщення (легалізацію) грошових коштів, отриманих злочинним шляхом, між учасниками злочинної організації шляхом перерахування коштів на особові розрахункові рахунки членів злочинної організації та підконтрольних їм суб’єктів підприємницької діяльності, що зареєстровані як в Україні, так і за її межами, у тому числі в особистих інтересах Мартиненка та Журила.

Діючи на виконання розробленого спільно з Мартиненком плану дій злочинної організації, приблизно у листопаді 2013 року Руслан Журило будучи особою, яка фактично здійснювала керівництво ДП «СхідГЗК» через підконтрольних йому керівників підприємства – Олександра Сорокіна та Володимира Богданця надав вказівку тимчасово виконуючому обов’язків генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокіну організувати процедуру конкурсної закупівлі урану у вигляді УОК. При цьому Журило запевнив Сорокіна, що Мартиненко, використовуючи свої зв’язки, а також займані посади голови комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та члена колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України після забезпечення підписання контракту між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann» щодо закупівлі 3000 тон урану у вигляді УОК, забезпечить призначення його на посаду генерального директора ДП «СхідГЗК».

На виконання вказівки, будучи достовірно обізнаним про протиправність здійснення закупівлі УОК з-поза меж України, починаючи з 26.11.2013 тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокін, зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи його усупереч інтересам державного підприємства організував проведення процедури конкурсної закупівлі урану у вигляді УОК ДП «СхідГЗК» на період до 2018 року за завищеними цінами.

Так, відповідно до протоколу технічної наради при генеральному директору ДП «СхідГЗК» Сорокіну, який ним і був затверджений 26.11.2013, по питанню збільшення обсягів уранового концентрату для забезпечення потреб в урані ДП «НАЕК «Енергоатом», Сорокін, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби, надав усне та письмове доручення своєму раднику Гарячому Володимиру у термін до 25.01.2014 провести процедуру конкурсної закупівлі урановмісної сировини на період до 2020 року.

При цьому приймаючи вказане рішення Сорокін послався на рішення колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 3.2 «Про стан виконання Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України», проблемні питання її реалізації та фінансування», яким навпаки перед ДП «СхідГЗК» ставилося завдання про продовження заходів, передбачених Державною цільовою економічною програмою «Ядерне паливо України» з метою забезпечення задоволення 100% потреб українських АЕС у власному природному урані, цирконієвій продукції та ядерному паливі шляхом збільшення видобутку уранової руди.

На вказаному засіданні колегії не розглядалось питання можливості закупівлі урану з-за кордону, враховуючи наявність у ДП «СхідГЗК» достатніх власних запасів для його видобування, таким чином ввівши в оману присутніх на нараді працівників ДП «СхідГЗК», які входили до складу конкурсної комісії із закупівлі, про нібито надання вказівки органом управління, тобто Міненерговугілля, про необхідність організації закупівлі урановмісної сировини.

Крім того, вказаним протоколом Сорокін уповноважив працівника підприємства Юхимець забезпечити внесення змін у фінансовий план ДП «СхідГЗК» на 2014 рік, з врахуванням додаткових об’єктів реалізації уранового концентрату та таким чином забезпечити дотримання відповідної вимоги закону для закупівлі уранового оксидного концентрату.

Отже, з прийняттям рішення про додаткові витрати в 2014 році на закупівлю уранового концентрату, Сорокін одночасно надав розпорядження про внесення змін до фінансового плану на 2014 рік, що свідчить про усвідомлення ним того, що такі витрати згідно із законодавством мали бути дозволені органом управління ДП «СхідГЗК» шляхом затвердження фінансового плану (або змін до нього) на відповідний рік, а прийняття рішення про закупівлю уранового оксидного концентрату без такого дозволу суперечить закону.

З метою забезпечення постійного контролю за ходом проведення конкурсної процедури та координації дій членів конкурсної комісії, з метою забезпечення перемоги у конкурсній процедурі із закупівлі 3000 тонн урану підконтрольної організатору злочинної організації Мартиненку компанії «Steuermann», виконуючи розроблений Журилом та Мартиненком план діяльності злочинної організації, спрямований на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі, тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокін рішенням від 26.11.2013 зазначеної технічної наради залучив до вчинення злочину свого заступника Богданця, якому доручив укласти довгостроковий контракт на закупівлю урановмісної сировини на період до 2020 року з початком поставки матеріалу у першому кварталі 2014 року.

Таким чином Сорокін, виконуючи свою роль виконавця у складі злочинної організації, 26.11.2013 затвердивши протокол технічної наради створив передумови для подальшого протиправного проведення конкурсної процедури із закупівлі урану у кількості 3000 тонн за рахунок коштів підприємства за завищеними цінами, надавши при цьому пряму вказівку працівникам ДП «СхідГЗК», які перебували у його службовому підпорядкуванні, на організацію проведення зазначеної закупівлі.

26 листопада 2013 року, тобто у день затвердження Сорокіним протоколу технічної наради, який став передумовою для подальшого протиправного проведення ДП «СхідГЗК» конкурсної закупівлі урану у кількості 3000 тонн, на електронну адресу SP@entepro.com.ua, яка належала Сергію Переломі, надійшов електронний лист зі скан-копією договору позики від 02.12.2013 між товариствами «Wargrave Trading Llp» та «Steuermann», на підставі якого у подальшому було забезпечено фінансування злочинної схеми заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі та створені юридичні підстави для забезпечення легалізації (відмивання) коштів, одержаних компанією «Steuermann», а саме подальше перерахування коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК», на розрахунковий рахунок компанії «Wargrave Trading Llp».

З огляду на викладене, ще до оголошення конкурсної процедури із закупівлі 3000 тонн урану, переможцем якої лише 28.12.2013 було визнано «Steuermann», директори вказаного австрійського товариства Вольфганг Ейбергер та Марія Ляпінш були обізнаними про їх перемогу у зазначеній конкурсній процедурі і з відома Переломи здійснювали готування до вчинення злочину шляхом укладення угоди про залучення кредитних коштів у товариства «Wargrave Trading Llp», власником якого був організатор злочинної організації Журило, для створення правової підстави для отримання від «Wargrave Trading Llp» коштів, необхідних для внесення першого платежу на користь ТОВ «Степногірського гірничо-хімічного комбінату» (Казахстан).

Перед проведенням конкурсної закупівлі організатор злочинної організації Мартиненко надав вказівку директорам товариства «Steuermann» Вольфгангу Ейбергеру та Марії Ляпінш координуючи свої дії із Журилом та Переломою забезпечити підготовку необхідних документів для участі підконтрольного йому товариства «Steuermann» у конкурсній закупівлі, оголошеній ДП «СхідГЗК», а також у подальшому організувати підписання договору із виробником (постачальником) УОК та ДП «СхідГЗК» на умовах збереження його особистого інтересу у вигляді збереження на розрахунковому рахунку «Steuermann» після здійснення операцій із купівлі-продажу вказаної сировини певної суми коштів, яка б не залежала від коливання цін на ринках урану.

Виконуючи вказану вказівку Мартиненка організатор злочинної організації Журило разом з директорами товариства «Steuermann» Вольфгангом Ейбергером та Марією Ляпінш у листопаді 2013 року забезпечили підготовку необхідних документів для участі товариства «Steuermann» у конкурсній закупівлі, оголошеній ДП «СхідГЗК».

Разом з цим, дослідженням відомостей, наявних в мережі Інтернет, серед наявної інформації про зареєстровані у грудні 2013 року оголошення про закупівлю ДП «СхідГЗК» продукції за кодом 24.46.1 відсутні. Пунктом 1 розділу 4 конкурсної документації визначено дату, а саме 19.12.2013, і час подання та розкриття конкурсних пропозицій, тобто через 17 днів після опублікування оголошення у віснику державних закупівель та через 16 днів після опублікування у міжнародному виданні, що є не достатнім для створення конкурентного середовища для проведення торгів, з огляду на те, що закупівля урану могла відбуватися лише з-за меж України, та в результаті сприяло тому, що суб’єкти підприємницької діяльності, які займалися видобування урану або мали прямі контракти з виробниками урану, не мали достатнього часу для отримання цієї інформації та належної підготовки до участі у конкурсі, оголошеному ДП «СхідГЗК», з ціновими пропозиціями, які б могли забезпечити неконкурентність пропозиції компанії «Steuermann», що мала бути подана з урахуванням очікуваного доходу від діяльності злочинної організації.

Таким чином, у порушення зазначених вище нормативно-правових актів та статуту ДП «СхідГЗК», у грудні 2013 року за відсутності затвердженого фінансового плану на 2014 рік, тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокін та його заступник Богданець, зловживаючи своїм службовим становищем, використовуючи його всупереч інтересам служби, забезпечили оголошення про проведення конкурсу для укладення договору постачання сировини, за яким у 2014 році ДП «СхідГЗК» мало витратити 840 млн грн.

Лише після оголошення про проведення вказаного конкурсу 12.12.2013 міністром енергетики та вугільної промисловості України затверджено фінансовий план ДП «СхідГЗК», який передбачав здійснення витрат на сировину й основні матеріали у складі матеріальних затрат як елемента операційних витрат у 2014 році в сумі 560,22 млн грн, зокрема, у першому кварталі 2014 року в сумі 121,422 млн грн, у другому кварталі 138,919 млн грн, у третьому кварталі 152,105 млн грн, у четвертому кварталі 147,714 млн грн.

У подальшому, для участі у конкурсі до ДП «СхідГЗК» звернулися три суб’єкти господарювання: компанія «Карабалтинський гірничо-рудний комбінат» (Киргизстан), компанія «Востокредмет» (Таджикистан) та компанія «Steuermann» (Австрія). За результатами проведення оцінки конкурсних пропозицій, пропозиція товариства «Steuermann» визнана найкращою.

При цьому, при прийнятті рішення щодо визнання австрійської компанії «Steuermann» переможцем вказаних торгів особисто брав участь заступник генерального директора з економіки та розвитку виробництв ДП «СхідГЗК» Богданець, який за дорученням тимчасово виконуючого обов’язки генерального директора Сорокіна, відповідно до розробленого Журилом та Мартиненком плану, забезпечив контроль та координацію дій членів комісії з підготовки та проведення конкурсів ДП «СхідГЗК» з метою забезпечення перемоги компанії «Steuermann» у конкурсній процедурі, не будучи при цьому членом вказаної комісії з правом вирішального голосу.

Допущені до оцінки пропозиції компаній «Steuermann» і «Востокредмет» оцінено за критерієм ціни поставки 600 тис кг урану у 2014 році. Відповідно, переможцем конкурсу визначено компанію «Steuermann», оскільки запропонована цією компанією ціна поставки 600 тис кг урану в 2014 році склала 138 доларів США за 1 кг урану, тобто загалом 82,5 млн доларів США, а ціна, запропонована компанією «Востокредмет», – 142 доларів США за 1 кг урану, тобто загалом 85,2 млн доларів США.

При оцінці пропозицій компаній «Steuermann» і «Востокредмет» Богданець та члени конкурсної комісії у порушення Розділу 5 конкурсної документації, який визначав критерієм оцінки ціну 1 кг урану щодо предмета закупівлі в цілому, тобто щодо 3 млн кг, а не 600 тис кг урану, не оцінювали ціни, за якими учасники конкурсу запропонували поставити 2,4 млн кг урану в 2015-2018 роках, тобто не оцінили вартість 80% усього предмету закупівлі.

Разом з тим, конкурсна комісія через допущене нею порушення, а саме допуск вказаних компаній до оцінки, у будь-якому випадку не могла оцінити цінові пропозиції учасників конкурсу відповідно до конкурсної документації, тобто щодо предмета закупівлі в цілому, оскільки учасники конкурсу у порушення умов конкурсної документації не надали комісії таких цінових пропозицій, через що мали бути не допущені до оцінки, а проведення конкурсної закупівлі відмінено.

Таким чином Богданець та члени конкурсної комісії ДП «СхідГЗК» визначили переможцем конкурсу компанію «Steuermann» за ціною, запропонованою цією компанією щодо поставки лише 600 тис кг урану упродовж 2014 року і незважаючи на відсутності запропонованих учасниками конкурсу цін щодо поставки 2,4 млн кг урану протягом 2015-2018 років, тобто конкурсна комісія визначила компанію, що отримала право укласти договір поставки 2,4 млн кг урану для ДП «СхідГЗК» протягом 2015-2018 років, без порівняння цінової пропозиції цієї компанії щодо цієї компанії з ціновими пропозиціями будь-яких інших компаній, тобто взагалі без дотримання конкурсної процедури.

Забезпечивши визнання товариства «Steuermann» переможцем тендерної процедури із закупівлі 3000 тонн урану у вигляді уранового оксидного концентрату, учасник злочинної організації – заступник генерального директора ДП «СхідГЗК» Володимир Богданець приблизно на початку січня 2014 року, виконуючи вказівку Олександра Сорокіна, підготував проект контракту купівлі-продажу 3000 тонн урану у вигляді уранового оксидного концентрату орієнтовною вартістю 414 млн доларів США, який у подальшому мав бути укладений між ДП «СхідГЗК» і товариством «Steuermann».

Після підготовки проекту контракту Богданець, виконуючи свою роль пособника у вчиненні злочину в складі злочинної організації та вказівку Журила, 10.01.2014 надіслав проект вказаного контракту електронною поштою для погодження члену злочинної організації Переломі, який не був представником чи службовою особою ДП «СхідГЗК» та працював головою наглядової ради ВАТ «Криворізький турбінний завод «Констар», відтак не міг мати жодного стосунку до підготовки проекту цього контракту та його укладення, окрім як через перебування у складі злочинної організації та перебування у прямому підпорядкуванні організатора та керівника злочинної організації Мартиненка.

Зазначений проект контракту Перелома, виконуючи роль пособника, на якого було покладено обов’язок забезпечення комунікації між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann», а також узгодження остаточного змісту контракту між вказаним суб’єктами підприємницької діяльності, надіслав директору товариства «Steuermann» Марії Ляпінш для внесення на власний розсуд змін до його умов з метою забезпечення формулювання його умов в інтересах підконтрольного злочинній організації австрійського товариства.

Тимчасово виконуючий обов’язки генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокін, виконуючи свою роль виконавця у складі злочинної організації, після узгодження умов контракту між Переломою та представниками товариства «Steuermann» Марією Ляпінш та Вольфгангом Ейбергером, зловживаючи своїм службовим становищем, будучи достовірно обізнаним про протиправність здійснення закупівлі уранового оксидного концентрату у товариства «Steuermann», що вказане товариство не є виробником та дійсним постачальником уранового оксидного концентрату та у подальшому буде реалізовувати його ДП «СхідГЗК» за завищеними цінами, діючи в інтересах товариства «Steuermann», організаторів злочинної організації Мартиненка та Журила, а також інших її членів, у порушення вимог ст. 75 Господарського кодексу України та абз. 1 п. 5.2.1 і пп. 6 абз. 2 п. 6.3 Статуту ДП «СхідГЗК», затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №175 від 22.03.2012, всупереч затвердженому фінансовому плану ДП «СхідГЗК» на 2014 рік, державним цільовим програмам та енергетичній стратегії України, 28.01.2014, перебуваючи у приміщенні ДП «СхідГЗК», що в м. Жовті Води Дніпропетровської області по вул. Горького, 2, підписав із вказаним товариством контракт купівлі-продажу уранового оксидного концентрату №70/13, згідно з яким від імені державного підприємства протиправно взяв зобов’язання перед товариством «Steuermann» в особі члена злочинної організації Вольфганга Ейбергера, що фактично підконтрольне організатору злочинної організації Мартиненку, придбати за завідомо для нього завищеними цінами урановий оксидний концентрат (з вмістом урану не менше 60%), що містить номінальну кількість не менше 3 млн кілограмів урану (3000 тон), який має бути поставлений в обсязі 600 тис кілограмів урану у вигляді уранового оксидного концентрату щорічно у період 2014-2018 років; ціна за уран у вигляді уранового оксидного концентрату визначатиметься додатковою угодою до контракту для кожної партії поставки залежно від планових дат партій поставок, а саме: для партій поставок в 2014 році – 138 доларів США за кілограм урану у вигляді уранового оксидного концентрату, включаючи вартість упаковки та витрат на доставку до місця поставки; для партій поставок у період 2015-2018 років ціна буде визначатися у розрахунку 60% фіксованої ціни (138 доларів США) плюс 40% середньоарифметичного значення індикаторів цін довгострокового ринку урану за останні чотири місяці, що передують підписанню додаткової угоди до контракту відповідно до публікацій «UxC» та «TradeTech», включаючи вартість упаковки та витрат на доставку до місця поставки; плата товариства «Steuermann» за контрактом у 2014 році становитиме не більше 82,8 млн доларів США; плата товариству «Steuermann» за контрактом в період 2015-2018 років буде уточнюватися після визначення ціни з урахуванням вказаних умов і оформлятися шляхом підписання щорічних додаткових угод до цього контракту для кожної партій поставки. Орієнтовна вартість контракту за період 2014-2018 років складає 414 млн доларів США. Контракт є дійсним до 01.04.2019, а в частині розрахунків – до повного виконання сторонами своїх зобов’язань.

Лише після підписання контракту між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann», що контролювалося Мартиненком, наказом Міненерговугілля від 03.02.2014 № 14-к/к Сорокіна призначено на посаду генерального директора ДП «СхідГЗК».

Продовжуючи свої злочинні дії у складі злочинної організації, спрямовані на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі, 25.07.2014 генеральний директор ДП «СхідГЗК» Сорокін використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах компанії «Steuermann», та організаторів злочинної організації Мартиненка та Журила, перебуваючи у приміщенні ДП «СхідГЗК», що в м. Жовті Води Дніпропетровської області по вул. Горького, 2, підписав зі співвиконавцем з числа членів злочинної групи – директором товариства «Steuermann» Вольфгангом Ейбергером додаткову угоду №3 до контракту купівлі – продажу уранового оксидного концентрату № 70/13, згідно з якою продавець, тобто товариство «Steuermann», здійснює поставку партії уранового оксидного концентрату походження Республіки Казахстан в обсязі 400 тис кілограмів урану у вигляді уранового оксидного концентрату. Ціна уранового оксидного концентрату цієї партії складає 129 доларів США за кілограм урану у вигляді уранового оксидного концентрату, включаючи вартість упаковки та витрат на доставку до місця поставки. Вартість уранового оксидного концентрату цієї партії поставки складає 51,6 млн доларів США. Продавець здійснює поставку уранового оксидного концентрату на умовах DAP (Інкотермс-2010) до ст. Тополі (Куп’янськ-пункт контролю), Південної залізниці, Україна, в термін не пізніше 30.11.2014.

При цьому, перед укладанням додаткової угоди №3 від 25.07.2014 до контракту купівлі – продажу уранового оксидного концентрату № 70/13 директор «Steuermann» Вольфганг Ейбергер та організатор злочинної організації Журило домовилися про закупівлю уранового оксидного концентрату виробництва Республіки Казахстан з представником казахстанського товариства «Степногірский гірничо-хімічний комбінат», а саме з громадянином Росії, менеджером вказаного товариства Едуардом Астаповим про те, що вказане товариство буде реалізовувати вироблений урановий оксидний концентрат за ринковими цінами товариству «Steuermann», а натомість вказані особи будуть отримувати грошові кошти від «Steuermann» у результаті реалізації його ДП «СхідГЗК» за завищеними цінами.

Надалі, продовжуючи свої злочинні дії у складі злочинної організації, спрямовані на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» членами злочинної організації, 25.03.2015 генеральний директор ДП «СхідГЗК» Сорокін використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах компанії «Steuermann», та організаторів злочинної організації Мартиненка та Журила, перебуваючи у приміщенні ДП «СхідГЗК», що в м. Жовті Води Дніпропетровської області по вул. Горького, 2, підписав зі співвиконавцем з числа членів злочинної групи – директором товариства «Steuermann» Вольфгангом Ейбергером додаткову угоду №5 до контракту купівлі – продажу уранового оксидного концентрату № 70/13, згідно з якою продавець, тобто товариство «Steuermann», здійснює поставку партії уранового оксидного концентрату походження Республіки Казахстан в обсязі 600 тис кг урану у вигляді уранового оксидного концентрату партіями по 100 тис кг. Ціна уранового оксидного концентрату цієї партії складає 125 доларів США за кілограм урану у вигляді уранового оксидного концентрату, включаючи вартість упаковки та витрат на доставку до місця поставки. Вартість уранового оксидного концентрату цієї партії поставки складає 75 млн доларів США. Продавець здійснює поставку уранового оксидного концентрату на умовах DAP (згідно з Інкотермс-2010, поставка у місце призначення), ст. Тополі (Куп’янськ-пункт контролю), Південної залізниці, Україна, в термін не пізніше 31.12.2015.

Надалі, продовжуючи свої злочинні дії у складі злочинної організації, спрямовані на заволодіння грошовими коштами ДП «СхідГЗК» членами злочинної організації, 08.09.2015, генеральний директор ДП «СхідГЗК» Сорокін використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби в інтересах компанії «Steuermann» та організаторів злочинної організації Мартиненка та Журила, перебуваючи у приміщенні ДП «СхідГЗК», що в м. Жовті Води Дніпропетровської області по вул. Горького, 2, підписав зі співвиконавцем з числа членів злочинної групи – директором товариства «Steuermann» Вольфгангом Ейбергером додаткову угоду № 6 до контракту купівлі – продажу уранового оксидного концентрату № 70/13, згідно з якою продавець, тобто товариство «Steuermann», здійснює поставку партії уранового оксидного концентрату походження Республіки Казахстан в обсязі 300 тис кг урану у вигляді уранового оксидного концентрату партіями по 100 тис кг. Ціна уранового оксидного концентрату цієї партії складає 115 доларів США за кілограм урану у вигляді уранового оксидного концентрату, включаючи вартість упаковки та витрат на доставку до місця поставки. Вартість уранового оксидного концентрату цієї партії поставки складає 34 500 тис доларів США. Продавець здійснює поставку уранового оксидного концентрату на умовах DAP (Інкотермс-2010), ст. Тополі (Куп’янськ-пункт контролю), Південної залізниці в термін не пізніше 31.01.2016.

Підписуючи договір № 70/13 від 28.01.2014 та додаткові угоди №№ 1-6 до нього Сорокін та Вольфганг Ейбергер були достовірно обізнані про те, що товариство «Steuermann» не є виробником уранового оксидного концентрату, не мало на меті надавати ДП «СхідГЗК» будь-які послуги та виконувати будь-які роботи в інтересах підприємства, у тому числі щодо його фактичного постачання, а лише виступає посередником по постачанню урану ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» (м. Степногірськ,  Казахстан), яке реалізує вказаному австрійському товариству уран у вигляді урановмісної сировини за значно нижчими цінами та є фактичним постачальником для ДП «СхідГЗК» вказаної сировини, а перераховані на розрахункові рахунки товариства «Steuermann» кошти, як різниця між ціною ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» (Казахстан), у подальшому будуть розподілені між членами злочинної організації та іншими особами, які сприяли її діяльності.

Контракт купівлі-продажу уранового оксидного концентрату №70/13 було підписано Сорокіним від імені ДП «СхідГЗК» 28.01.2014, тобто після затвердження фінансового плану ДП «СхідГЗК» на 2014 рік. Попри те, що вказаним фінансовим планом було передбачено здійснення витрат на сировину і основні матеріали у складі матеріальних затрат як елемента операційних витрат ДП «СхідГЗК» на 2014 рік в межах 560,22 млн грн, зазначеним контрактом №70/13 на ДП «СхідГЗК» було покладено обов’язок придбати у компанії «Steuermann» у 2014 році 600 тонн урану у вигляді уранового оксидного концентрату за ціною 138 доларів США за 1 кг, тобто загалом за 82,8 млн доларів США, що за офіційним курсом НБУ на дату укладення контракту 28.01.2014 становить 661,57 млн грн.

Разом з цим встановлено, що 25.07.2014 між ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» (Казахстан) в особі Кравцова з товариством «Steuermann» в особі члена злочинної організації, директора Вольфганга Ейбергера підписано контракт №KS70V114, про поставку 400 тис кілограмів урану у вигляді ураново-оксидного концентрату на умовах фізичної поставки уранового оксидного концентрату на умовах «DAP» до ст. Тополі (пункт контролю – Куп’янськ), Південна залізниця, Україна. Згідно з умовами вказаного договору, отримувачем вантажу є ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат», що в м. Жовті Води, вул. Горького, 2.

30.10.2014 ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» (Казахстан) товариству «Steuermann» пред’явлено попередній інвойс №69 про необхідність здійснення передплати за урановий оксидний концентрат, який у подальшому фактично буде постачатися вказаним казахтанським товариством ДП «СхідГЗК».

Товариство «Steuermann» та його директори Вольфганг Ейбергер та Марія Ляпінш отримавши 30 жовтня 2014 року вказаний інвойс №69 не мали фінансової можливості самостійно, без фінансування Мартиненком, реалізувати умови контракту з ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» та здійснити оплату зазначеного інвойсу.

Враховуючи викладене, у зв’язку з необхідністю здійснення товариством «Steuermann» попередньої оплати коштів ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат», що було умовою для подальшої реалізації злочинної схеми із заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі, 30.10.2014 Мартиненко надав вказівку Журилу забезпечити перерахування 500 тис доларів США з розрахункового рахунку підконтрольного їм товариства «Wargrave Trading Llp».

На виконання вказаної вказівки Мартиненка 31.10.2014 з розрахункового рахунку товариства «Wargrave Trading Llp» № LV66PARX0013230010001, відкритого Журилом в латвійській банківській установі «JSC Citadele Banka», на підставі контракту, датованого 02.12.2013, тобто за день до оприлюднення 03.12.2013 в бюлетені № 49 (175) «Announcer of the public purchasing» оголошення про проведення закупівлі ДП «СхідГЗК» 3000 тонн урану, Журилом забезпечено перерахування коштів коштів у сумі 500 тис доларів США на розрахунковий рахунок товариства «Steuermann» №AT561924000100571859, які у той же день Вольфганг Ейбергер та Марія Ляпінш на підставі попереднього інвойсу №69 перерахували на розрахунковий рахунок ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» №KZ919420122030000255.

Крім того встановлено, що із вказаного розрахункового рахунку товариства «Wargrave Trading Llp» Журило після домовленості з Мартиненком про створення злочинної організації та до початку фактичного надходження коштів від ДП «СхідГЗК» систематично здійснював відрахування коштів для покриття особистих витрат останнього. Так, 20.08.2013 Журило виконуючи вказівку Мартиненка, здійснив перерахування 21 тис євро за 3-місячну оренду нерухомості в Австрії для Мартиненко Софії Миколаївни – дочки Мартиненка М.В. та її матері Свєшнікової І.О.; 20.08.2013 перерахував 16 тис євро на оплату навчання дочки Мартиненка М.В. – Мартиненко С.М. в австрійському навчальному закладі «Danube International School Vienna»; 28.10.2013 перерахував 19558 доларів США за 2-місячну оренду нерухомості в Австрійській Республіці для Свєшнікової І.О. та Мартиненко С.М.; 14.11.2013 за оренду нерухомості в Австрії для Свєшнікової І.О. та Мартиненко С.М. в сумі 9541 доларів США.

З метою забезпечення максимальної конспірації інформації щодо дійсної вартості урану, який закуповувався компанією «Steuermann» у казахстанського товариства «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» та розміру коштів, що будуть одержуватися злочинним шляхом, недопущення ризиків доступу до інформації щодо обставин вчинення злочину – заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі сторонніх осіб Мартиненко М.В. надав вказівку Вольфгангу Ейбергеру та Марії Ляпінш разом з Журилом Р.М. забезпечити номінальне декларування попередньо запропонованої Журилом Р.М. близької для нього особи – Жанни Григоренко, 5 вересня 1975 року народження, як бенефіціарного власника вказаного австрійського товариства.

Так, 22.10.2014 безпосередньо перед початком розрахунків ДП «СхідГЗК» за до говорами із товариством «Steuermann» за поставлений УОК на підставі договору купівлі-продажу компаній «Nemessis Ansalt» та «Steuermann» Григоренко Жанна Леонідівна виконуючи вказівку Журила Р.М. шляхом підписання договору купівлі-продажу із Іоселіані Олександром Олександровичем номінально набула усі права на компанію «Steuermann». При цьому, фактично товариство «Steuermann» та його директори Вольганг Ейбергер та Марія Ляпінш продовжували перебувати під контролем Мартиненка М.В. та Журила Р.М.

Після підписання вказаних контрактів та надходження на ДП «СхідГЗК» 601294 кг урану у вигляді УОК Сорокін як керівник ДП «СхідГЗК», розпорядник коштів вказаного підприємства, виконуючи свою роль виконавця у складі злочинної організації, забезпечив підписання низки документів, за якими відбулося перерахування грошових коштів товариству «Steuermann», усього 74,75 млн доларів США.

Крім того встановлено, що 23.02.2015 Національним банком України було прийнято постанову № 124 «Про особливості здійснення валютних операцій», якою встановлено можливість здійснення банками України авансових платежів за імпорт на підставі зовнішньоекономічних договорів, загальна вартість яких перевищує 50 тис доларів США, виключно з використанням акредитивної форми розрахунків, що не було передбачено договором №70/13 між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann».

Враховуючи наявність перешкод у подальшому виконанні умов контракту №70/13 між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann», 31.08.2015 Журило Р.М. усвідомлюючи, що Мартиненко М.В. особисто зацікавлений у продовженні виконання контракту №70/13 між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann», а також наявність у нього зв’язків та владних повноважень усунути перешкоди, які заважали продовжити реалізацію злочинного плану діяльності злочинної організації спрямованого на заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі, надіслав із власної адреси електронної пошти ruslangv@gmail.com на особисту адресу електронної пошти Мартиненка М.В. ipad.nikolay@gmail.com електронний лист з проханням до Мартиненка М.В. посприяти у внесенні змін до постанови Національного банку України № 124 від 23.02.2015, шляхом введення товарної позиції за УКТЗЕД 28441090, до якої належить УОК, до переліку товарів, при імпорті яких дозволено здійснювати авансові платежі в іноземній валюті, як це було передбачено договором №70/13 між ДП «СхідГЗК» та товариством «Steuermann».

Після вказаного звернення Журила Мартиненко використовуючи своє службове становище народного депутата України, голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та члена колегії Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та особисті зв’язки забезпечив скерування 22.09.2015 і 02.10.2015 Міністерством енергетики та вугільної промисловості на адресу Національного банку України звернення з проханням введення товарної позиції за УКТЗЕД 28441090 до переліку товарів, при імпорті яких дозволено здійснювати авансові платежі в іноземній валюті. У свою чергу лист з аналогічним змістом був скерований на адресу ДП «СхідГЗК» 30.09.2015 його генеральним директором, членом злочинної організації Сорокіним.

Ці звернення стали формальною підставою винесення 15.10.2015 постанови НБУ №708, якою було встановлено особливості здійснення авансових платежів спеціально для ДП «СхідГЗК» за урановооксидний концентрат, імпортований на підставі договору №70/13, а саме було дозволено здійснення таких авансових платежів в іноземній валюті у відповідності до умов договору №70/13.

Відповідно, за сприянням Мартиненка, лише в жовтні 2015 року ДП «СхідГЗК» отримало можливість здійснюватися авансові платежі на користь товариства «Steuermann», підконтрольного Мартиненку та Журилу, за договором №70/13 і чинною на той час додатковою угодою №6 до нього від 08.09.2015.

Після підписання вказаних контрактів та надходження на ДП «СхідГЗК» 601294 кг урану у вигляді уранового оксидного концентрату Сорокін як керівник ДП «СхідГЗК», розпорядник коштів вказаного підприємства, виконуючи свою роль виконавця у складі злочинної організації, забезпечив підписання низки документів, за якими відбулося перерахування грошових коштів товариству «Steuermann», усього 74,75 млн дол США.

Таким чином, внаслідок злочинних дій генерального директора ДП «СхідГЗК» Сорокіна, вчинених ним як членом злочинної організації, організованої Мартиненком та Журилом, які нею і керували, за активної участі Богданця, Переломи, Вольфганга Ейбергера, Марії Ляпінш, Буги, за поставлені в Україну 601294 кг урану у вигляді уранового оксидного концентрату вартістю 57,46 млн доларів США товариству «Steuermann» без надання останнім жодних послуг ДП «СхідГЗК» перераховано 74,75 млн доларів США, тобто на 17,29 млн доларів США більше вартості урану, за яку його можна було б придбати за умов відсутності особистих інтересів членів злочинної організації, спрямованих на заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» через реалізацію уранового оксидного концентрату за завищеними цінами, що на дату проведення операцій складає 296,09 млн грн, що більш як у 600 разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину та, відповідно до примітки 4 до ст. 185 КК України, є особливо великим розміром.

Після заволодіння злочинною організацією у період із листопада 2014 року по лютий 2016 року коштами ДП «СхідГЗК» у сумі 17,29 млн доларів США, що є особливо великим розміром, на розрахунковий рахунок №AT561924000100571850, відкритий у «Meinl Bank AG» товариством «Steuermann», Мартиненко Микола Володимирович з метою мінімізації ризиків встановлення правоохоронними органами Австрії та України фактів володіння та використання на його особисті потреби доходів, одежаних товариством «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» внаслідок вчинення злочину – заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, надав вказівку Журилу, Вольфгангу Ейбергеру та Марії Ляпінш із залученням голови правління ПАТ «Діамантбанк» Ходачука О.М. та Буги Є.А. легалізувати (відмити) доходи, одержані злочинним шляхом, вчинивши сукупність дій з метою маскування та приховання незаконного походження та його прав на такі кошти.

Так, у період з 27.01.2015 по 26.11.2015 кошти у сумі 8,92 млн доларів США директор товариства «Steuermann» Вольфганг Ейбергер перемістив на рахунок №AT741924000000577717, що відкритий у «Meinl Bank» товариства «Bollwerk», засновником та директором якого був Вольфганг Ейбергер, під виглядом повернення позики на підставі формально укладеного між цими компаніями договору від 20.01.2015 №DVSTMB151. Встановлено, що зазначена компанія «Bollwerk» зареєстрована та знаходиться у тому ж самому приміщенні, що і компанія «Steuermann» – у м. Відень, Австрія.

Таким чином, транзакції між розрахунковими рахунками компаній «Steuermann» та «Bollwerk» носили формальний характер та були спрямовані на приховання та маскування джерел та факту незаконного походження цих коштів.

У подальшому 5,91 млн доларів США з вказаних 8,92 млн доларів США у період з 27.01.2015 по 25.02.2015 Вольфгангом Ейбергером перераховано на рахунок ДП «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ДП «ОГХК») №26006300002681, що відкритий у ПАТ «Діамантбанк», в рахунок оплати по контракту від 20.01.2015 №01151.

Встановлено, що на підставі наказу Міністерства промислової політики України №49 від 11.08.2014 Журила Руслана Миколайовича призначено виконуючим обов’язки генерального директора ДП «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат», а з 02.09.2014 – генеральним директором ДП «ОГХК», згідно з наказом Міністерства промислової політики України від 02.09.2014 №60 без конкурсного відбору на підставі укладеного контракту.

20.01.2015 у приміщенні ДП «ОГХК» за адресою: Київ, вул. Лінійна, 17, заступник генерального директора з комерційних питань ДП «ОГКХ» Юрій Перцев на підставі виданого йому 18.12.2014 Журилом доручення, від імені ДП «ОГХК» підписав з «Bollwerk» контракт №01151 на поставку титановмісної сировини, відповідно до якого ДП «ОГХК» як продавець зобов’язувалося продавати, а компанія «Bollwerk», як покупець, зобов’язувалося купувати продукцію виробництва філії «Вільногірський гірничо-металургійний комбінат» ДП «ОГХК» на умовах, що обумовлені у додатках до контракту, які є його невід’ємною частиною.

З огляду на викладене, кошти у сумі 5,91 млн доларів США, отримані «Steuermann», з метою приховання факту їх незаконного походження у подальшому під виглядом здійснення транзакцій на підставі договору позики від 20.01.2015 №DVSTMB151 перераховано на рахунок компанії «Bollwerk», а у подальшому на рахунок ДП «ОГХК» на підставі контракту від 20.01.2015 №01151, генеральним директором якого був організатор злочинної організації Журило.

Решту коштів у сумі 2,62 млн доларів США, одержаних «Bollwerk», використано шляхом перерахування 27.11.2015 на рахунок компанії «Adelis Trade LLP» №LV56PARX0016400170001, що відкритий у «Citadele Banka», в якості оплати по контракту, а кошти у сумі 500,5 тис доларів США, 11.12.2015 з рахунку «Bollwerk» було повернуто на рахунок «Steuermann» №AT561924000100571850, відкритий у «Meinl Bank».

Із вказаного рахунку «Adelis Trade Llp» того ж дня 27.11.2015 зазначені кошти в сумі 2,55 млн дол. США було використано для конвертації та перерахування на субрахунок того ж рахунку в євро, після чого ці кошти у той же день 27.11.2015 були перераховані в сумі 2,35 млн євро на рахунок компанії «Antra Gmbh» № SK0611000000002946012810 у словацькому банку «Tatra Bank».

Заяви на відкриття та обслуговування рахунку «Adelis Trade Llp» №LV56PARX0016400170001, про підключення вказаного клієнта до системи інтернет-банку 12.03.2015 подав до банку «Citadele Banka» за власним підписом член злочинної організації Буга Є.А. Він же при поданні вказаних документів діяв на підставі генеральної довіреності від «Adelis Trade Llp», виданої 31.01.2015. Строк вказаної довіреності становив до 31.01.2016. Після того 11.12.2015 Бузі компанією «Adelis Trade» було видано нову генеральну довіреність з терміном дії до 31.01.2017. Євген Буга також був єдиною особою, уповноваженою на розпорядження коштами на зазначеному рахунку «Adelis Trade Llp».

У період з 14.11.2014 по 29.12.2015 кошти у сумі 2,8 млн доларів США з розрахункового рахунку «Steuermann» №AT561924000100571850, відкритого у «Meinl Bank», перераховано на рахунок «Adtech Consulting Limited» №LV53AIZK0000010386555, що відкритий у «ABLV Bank» в рахунок оплати за агентські послуги.

Встановлено, що розрахунковий рахунок №LV53AIZK0000010386555 у латвійському банку «ABLV Bank» відкритий на підставі заяви від 19.06.2014 директора юридичної особи «Adtech Consulting Limited», поштова адреса: м. Москва, Борисоглібський провулок, 15/3, громадянина Росії Едуарда Астапова, 1 грудня 1975 року народження, який зареєстрований у м. Москва, вул. Ферганська, 13/3 та ідентифікований за паспортом, виданим 22.02.2008 відділом МВС Росії по району Вихіно-Жулебино у м. Москва. Бенефіціарним власником компанії «Adtech Consulting Limited» є громадянин Росії Зуєв Артем, 7 грудня 1972 року народження.

Підставами для перерахування коштів на рахунок «Adtech Consulting Limited» стали укладені договори між «Adtech Consulting Limited» та «Steuermann» в особі його директора Вольфганга Вільгельма Ейбергера, а саме: укладений 16.06.2014 агентський договір, за яким «Adtech Consulting Limited» мав знайти потенційного продавця для продажу в Україну 400 метричних тонн урану, та надати необхідні консультації, пов’язані із закупівлею урану в Казахстані. Загальна сума, належна до сплати «Steuermann» за вказаним договором, мала скласти 2 млн доларів США; укладена 03.12.2014 додаткова угода до договору від 16.06.2014, за яким сторони домовилися, що «Steuermann» має сплатити додаткову фіксовану комісію «Adtech Consulting Limited» у сумі 400 тис доларів США; укладений 07.04.2015 агентський договір, за яким «Adtech Consulting Limited» мало знайти «Steuermann» контрагентів на території Казахстану для постачання товару в Україну. Загальна сума, належна до сплати «Steuermann» за вказаним договором, мала скласти 1,3 млн доларів США.

Таким чином, кошти у сумі 2,8 млн доларів США, отримані «Steuermann» від ДП «СхідГЗК», в якості оплати за організацію поставки в Україну 601294 кг урану у вигляді уронового оксидного концентрату у подальшому надійшли у володіння громадян Росії Едуарда Астапова та Артема Зуєва, які забезпечили комунікацію між директорами «Steuermann» та ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» (Казахстан).

15.03.2016 кошти у сумі 2,5 млн доларів США Вольфгангом Ейбергером перераховано на інший власний рахунок компанії «Steuermann».

У період з 15.06.2015 по 31.07.2015 кошти у сумі 335 тис дол США перераховано на рахунок «Starfront Limited» №CY13002001950000357003968753, що відкритий у «Bank of Cyprus».

У період з 18.12.2014 по 31.07.2015 кошти у сумі 20,5 тис доларів США перераховано на внутрішній рахунок «Meinl Bank» в якості оплати операційних витрат.

У період з 17.11.2014 по 03.06.2015 кошти у сумі 4,42 млн доларів США Вольфганг Ейбергер, виконуючи свої зобов’язання перед організаторами злочинної організації Журилом та Мартиненком, перебуваючи у невстановленому місці за межами території України на території Австрії, перерахував на розрахунковий рахунок № LV66PARX0013230010001, відкритий у банківській установі «Citadele Banka» товариством «Wargrave Trading Llp», що було підконтрольне організатору злочинної організації Журилу, а саме: 17.11.2014 перераховано кошти в сумі 300 тис доларів США за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 18.11.2014 перераховано кошти в сумі 300 тис доларів США за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 20.11.2014 в сумі 320 тис доларів США за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 15.12.2014 двома платежами по 300 тис доларів США та 100 тис доларів США, тобто на загальну суму 400 тис доларів США, за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 05.02.2015 в сумі 400 тис доларів США за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 20.03.2015 в сумі 320 тис доларів США за агентською угодою з організації постачання сировини від 20.06.2014 на підставі інвойсу №28 від 03.11.2014; 01.04.2015 в сумі 300 тис доларів США за договором позики № LW-3/14 від 11.12.2014; 09.04.2015 в сумі 500 тис доларів США за договором позики № LW-3/14 від 11.12.2014 і додатковою угодою № 1 від 10.12.2014 до нього; 23.04.2015 в сумі 800 тис доларів США за договором позики № LW-3/14 від 11.12.2014 і додатковою угодою №1 від 10.12.2014 до нього; 13.05.2015 в сумі 600 тис доларів США за договором позики № LW-3/14 від 11.12.2014 і додатковою угодою №1 від 10.12.2014 до нього; 03.06.2015 в сумі 200 тис доларів США за договором позики № LW-3/14 від 11.12.2014 і додатковою угодою №1 від 10.12.2014 до нього.

Як встановлено, 07.12.2011 компаніями «Filtex Limited», юридична адреса: м.Беліз, Беліз, та «Berton Enterprises LTD», юридична адреса: Вікторія, Сейшельські острови, та зареєстроване за адресою: Західний Ессекс, Сполучене Королівство, було засновано товариство «Wargrave Trading Llp» та йому присвоєний реєстраційний номер ОС370544. Зазначені товариства у рівних частинах стали утримувачами 100% акцій товариства «Wargrave Trading Llp».

У подальшому склад утримувачів акцій товариства «Wargrave Trading Llp» змінено, та замість компаній «Filtex Limited» та «Berton Enterprises LTD» ними стали «Krontex Services LTD» та «Nostrex Services LTD».

Відповідно до довідки реєстратора компаній Англії та Уельсу Джонса від 22.10.2015, компанія «Wargrave Trading Llp» заснована як товариство з обмеженою відповідальністю. Згідно з документами, що містяться у справі товариства, компанії «Krontex Services LTD» та «Nostrex Services LTD» є призначеними учасниками товариства.

Відповідно до декларації про довірчу власність від 26.11.2013 компанія «Krontex Services LTD» підтвердила та заявила, що вона володіє 50% початкового капіталу компанії «Wargrave Trading LLP» як номінальний і довірчий власник від імені Руслана Журила, 28 лютого 1975 року народження.

Відповідно до декларації про довірчу власність від 26.11.2013 компанія «Nostrex Services LTD» підтвердила та заявила, що володіє 50% початкового капіталу компанії «Wargrave Trading Llp» як номінальний і довірчий власник від імені Руслана Журила, 28 лютого 1975 року народження.

Відповідно до декларації про довірчу власність від 17.12.2014 компанія «Krontex Services LTD.» підтвердила та заявила, що вона володіє 50% початкового капіталу компанії «Wargrave Trading Llp» як номінальний і довірчий власник від імені Жанни Григоренко 5 вересня 1975 року народження.

Згідно із заявою про відкриття та обслуговування розрахункового рахунку №LV66PARX0013230010001 клієнта номер 1323001 від 10.02.2012 встановлено, що вона подана до банківської установи Латвії «Citadele Banka» представником клієнта – компанії «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) Русланом Журилом, який народився 28.02.1975 та ідентифікований за паспортом серії ЕК №****91.

Відповідно до заяви про підключення Інтернет-банкінгу клієнта номер 1323001 від 10.02.2012 встановлено, що вона подана до «Citadele Banka» представником компанії «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) Русланом Журило.

Відповідно до картки зразків підписів та печатки від 10.02.2012 встановлено, що одноособово представляти клієнта банку «Citadele Banka» (Латвія) – компанію «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) має право Журило Руслан, 28 лютого 1975 року народження.

Відповідно до повідомлення про дійсних отримувачів вигоди компанії «Wargrave Trading Llp» від 17.08.2012 встановлено, що воно подане до банку «Citadele Banka» її представником Русланом Журилом, 28 лютого 1975 року народження, особа якого ідентифікована за паспортом серії ЕК №****91, що виданий 25.08.2009.

У вказаному повідомленні зазначено про те, що отримувачами вигоди компанії «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) у рівних частинах по 50% є Євсєєв Сергій, 05.10.1966 року народження, що проживає у м. Харків по вул. Дружби народів та ідентифікується за паспортом серії ЕЕ №****76, що виданий 23.02.2009, та Григоренко Жанна, 05.09.1975 року народження, проживає у м. Дніпро, вул. Дзержинського та ідентифікується за паспортом серії ЕН №****39, що виданий 01.03.2011.

Відповідно до заяви про підключення Інтернет – банкінгу клієнта номер 1323001 від 17.09.2014 встановлено, що вона подана до «Citadele Banka» представником товариства «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) Русланом Журило. Відповідно до вказаної заяви доступ до рахунку вказаного товариства отримав Євгеній Буга, 01.01.1977 року народження, особа якого ідентифікована за паспортом серії ЕТ №****92, який поставив свій підпис про отримання пристрою для авторизації. У зазначеній заяві також зазначено, що Бугою Є.А. отримано ім’я користувача «Redshire», для використання з метою дистанційного доступу до рахунку.

Відповідно до картки зразків підписів та печатки від 21.08.2015 встановлено, що одноособово представляти клієнта банку «Citadele Banka» (Латвія) компанію «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) має право Григоренко Жанна, 05.09.1975 року народження.

Таким чином, після реєстрації компанії «Wargrave Trading Llp» Журилом Русланом Миколайовичем у латвійській банківській установі AS «Citadele Banka» відкрито рахунок № LV66PARX0013230010001.

Відповідно до генеральних довіреностей від 07.12.2011 та від 07.12.2012 компанія «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) призначила Журила Руслана, що народився 28 лютого 1975 року та особа якого ідентифікується за паспортом України серії ЕК № ****91, дійсною і законною довіреною особою компанії (далі – довірена особа).

Відповідно до генеральних довіреностей від 31.10.2013 та від 24.10.2014 компанія «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) призначила Руслана Журила, який народився 28 лютого 1975 року, паспорт серії ЕК №****91, дійсною та законною довіреною особою для вчинення всіх та будь-яких дій та реалізації всіх повноважень, які компанія вважатиме належними та доцільними.

Відповідно до генеральних довіреностей від 05.02.2015 та від 21.10.2015 товариство «Wargrave Trading Llp» (реєстраційний номер ОС370544) призначило Жанну Григоренко, яка народилася 5 вересня 1975 року та ідентифікована за паспортом ES****26, дійсною та законною довіреною особою для вчинення всіх та будь-яких дій та реалізації всіх повноважень, які компанія вважатиме належними та доцільним.

Таким чином, у період з 05.02.2015 по 07.12.2016 колишня дружина Журила Руслана Миколайовича – Григоренко Жанна Леонідівна була особою, уповноваженою на представництво інтересів товариства «Wargrave Trading Llp».

З огляду на вищевикладене, у період з 07.12.2011 по 07.12.2016 Журило Руслан Миколайович прямо або через визначених ним же представників – Григоренко Жанну, Євсєєва Сергія, Євгенія Бугу був власником товариства «Wargrave Trading Llp», а також особою, уповноваженою на прийняття усіх рішень стосовно діяльності вказаного товариства та управління її розрахунковими рахунками. 

Про підконтрольність компанії «Wargrave Trading Llp» Журилу Руслану Миколайовичу також свідчить те, що з рахунку товариства «Wargrave Trading Llp» 05.12.2013 перераховано 200 тис євро як дивіденди безпосередньо Журилу Руслану Миколайовичу; 15.08.2014 перераховано 20 тис євро Журилу Руслану Миколайовичу на господарські потреби; 04.09.2014 перераховано 71 євро доньці Журила; 17.09.2014 перераховано 11 тис євро Журилу на господарську діяльність; 17.09.2014 перераховано 356 євро доньці Журила; 24.10.2014 перераховано 22 тис євро безпосередньо Журилу; 26.02.2014 перераховано 43 тис євро перераховано доньці Журила; 20.03.2014 перераховано 300,5 тис євро як заробітну плату Журилу; 23.10.2014 перераховано 3 тис євро безпосередньо Журилу; 24.10.2014 перераховано 4,3 тис євро Григоренко Жанні; 30.10.2014 перераховано 4 тис євро як дивіденди Григоренко Жанни.

З огляду на викладене, станом на 2014 рік кошти компанії «Wargrave Trading Llp» систематично використовувалися Журилом Русланом Миколайовичем у власних інтересах та на його розсуд в інтересах членів його родини та близьких осіб.

У подальшому зазначені 4,42 млн доларів США, що були зараховані на рахунок № LV66PARX0013230010001, відкритий у банківській установі «Citadele Banka» товариством «Wargrave Trading Llp» у складі загальної суми 4,57 млн доларів США, були легалізовані (відмиті) шляхом здійснення  фінансових операцій та правочинів. Серед таких правочинів зокрема наступні.

За період з 23.03.2015 по 08.06.2015 Буга Є.А., використовуючи пристрій авторизації доступу №1570412965 до рахунку компанії «Wargrave Trading Llp», отриманий ним 17.09.2014 в латвійській банківській установі «Citadele Banka» за письмовим клопотанням Журила, та ім’я підключення користувача «Redshire», перебуваючи у невстановленому місці в Києві, перерахував кошти у сумі 1,51 млн доларів США на рахунок компанії «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001, що відкритий у «Citadele Banka» в якості повернення коштів по контракту.

Як встановлено, 01.09.2011 Журило Руслан Миколайович, обіймаючи посаду заступника генерального директора ДП «СхідГЗК», подав до латвійської банківської установи «Citadele Banka» заяву про відкриття та обслуговування розрахункового рахунку № LV65PARX0005924960001 товариства «Dallas Fuel», реєстраційний номер 7437162023126, вказавши при цьому свій контактний номер телефону +38050*****89, дату народження 28.02.1975 та ідентифікаційний документ – паспорт серії ЕК №****91.

Крім того, 21.09.2011 до вказаної банківської установи Журило подав заяву про видачу платіжної картки та рахунку, у якій як уповноважена особа компанії «Dallas Fuel» (Панама) доручив «Citadele Banka» видати банківську картку та ПІН-код своїй дружині на той час Григоренко Жанні, 5 вересня 1975 року народження, яка проживає у Києві по вул. Інститутській 22/7 та ідентифікується за паспортом серії ЕН №****39, яка у подальшому письмово підтвердила банку отримання такої картки. Відповідно до картки зі зразками підписів та печатки клієнта «Dallas Fuel S.A.», Журило Руслан, 28 лютого 1975 року народження, є єдиною довіреною особою вказаного товариства.

10.03.2015 Журило, перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК», виконуючи попередні домовленості між Мартиненком та Переломою щодо перерахування коштів на розрахунковий рахунок компанії «Apco Worldwide» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку №LV65PARX0005924960001 компанії «Dallas Fuel» коштів у сумі 200 тис доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Apco Worldwide» №GB34BNPA40638411718048, що відкритий у «BNP Paribas», з призначенням платежу: на оплату послуг компанії «Apco Worldwide», що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 4,35 млн грн.

13.03.2015, 14.05.2015, 21.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, на виконання заздалегідь розробленого плану дій членів злочинної організації, спрямованого на легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом – внаслідок заволодіння коштами ДП «СхідГЗК» в особливо великому розмірі шляхом зловживання службовим становищем на виконання вказівки Мартиненка, забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку №LV65PARX0005924960001 компанії «Dallas Fuel» коштів у сумі 5097 доларів США, 5343 доларів США та 11553 доларів США відповідно, з них 5343 доларів США 14.05.2015 та 11553 доларів США 21.05.2015 попередньо сплачених ДП «СхідГЗК» за договором №70/13, на розрахунковий рахунок компанії «Phillips and Southern Limited» №GB04MIDL40034000680281, що відкритий у «HSBC Bank Plc», з призначеннями платежів: за оренду квартири Мартиненко Анни – дочки Мартиненка в м. Лондон (Велика Британія), що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 110 тис грн, 110 тис грн та 240 тис грн відповідно.

Проведенню зазначеної оплати передувало направлення 11.03.2015 Мартиненко Анною Миколаївною на електронну поштову адресу Мартиненка Миколи Володимировича ipad.nikolay@gmail.com електронного листа з реквізитами рахунків компанії «Phillips and Southern Limited» та проханням здійснити оплату 3358 фунтів стерлінгів за оренду квартири, що еквівалентно 5097 доларам США, які у подальшому у визначеній сумі були оплачені з рахунку товариства «Dallas Fuel».

23.03.2015 Журило перебуваючи у Києві, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» за контрактом від 28.01.2014 №70/13 діючи на виконання досягнутих попередньо домовленостей між Мартиненком та Переломою щодо перерахування коштів на розрахунковий рахунок компанії «Apco Worldwide», виконуючи вказівку Мартиненка, забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 100 тис доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Apco Worldwide» №GB34BNPA40638411718048, відкритий у «BNP Paribas», з призначенням платежу: на оплату послуг компанії «Apco Worldwide», що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 2,31 млн грн.

26.03.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 21 тис доларів США на розрахунковий рахунок навчального закладу Braemar College, відкритий у «Toronto Dominion Bank», з призначенням платежу: на оплату навчання за кордоном сина Богданця В.І., що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 493,5 тис грн.

02.04.2015, 08.04.2015 і 10.04.2015, перебуваючи у м. Київ, Журило, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 5 тис доларів США, 9,5 тис доларів США і 9,5 тис доларів США відповідно на розрахунковий рахунок своєї колишньої дружини та близької особи Григоренко Жанни №325021177079, відкритий у «Bank Of America» в якості дивідендів, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 117 тис грн, 223 тис грн та 223 тис грн відповідно.

02.04.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» на виконання вказівки Мартиненка забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A.» коштів у сумі 31746 доларів США на розрахунковий рахунок громадянина Ганса-Петера Шада №CH5808440896663290010, відкритий у «Bank Cler», з призначенням платежу: на оплату послуг адвоката Мартиненка М.В. Ганса-Петера Шада, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 745 тис грн.

07.04.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» за узгодженням із Мартиненком забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 50 тис доларів США на розрахунковий рахунок громадянина Єфіма Шабада №AT973500000000871178, відкритий у «Raiffeisenverband Salzburg», з призначенням платежу: на оплату за попереднім договором купівлі-продажу нерухомості, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 1,17 млн грн.

28.04.2015 Журило перебуваючи у невстановленому місці за межами України, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» на виконання вказівки Мартиненка, отриманої у той же день, забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 55 тис доларів США на розрахунковий рахунок громадянина Рези Вафадара №CH1704835071004932001, відкритий в «Credit Suisse, з призначенням платежу: за договором від 25.02.2015 за оплату юридичних послуг адвоката Мартиненка М.В. Рези Вафадара у кримінальній справі SV130943, яка розслідується компетентними органами Швейцарії щодо Мартиненка М.В., що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 1,26 млн грн.

11.05.2015 Журило перебуваючи в Австрії, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 1 тис доларів США на розрахунковий рахунок своєї дочки Журило Юлії №8358532, відкритий в «Canadian Imperial Bank of Commerce», з призначенням платежу: на поповнення рахунку, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 20720 грн.

15.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» на виконання вказівки Мартиненка забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 24087 доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Frohlich Wohnen Gmbh» №AT333421400000055640, відкритий в «Raiffeisenbank», з призначенням платежу: оплата за оренду житла матері дочки Мартиненка Миколи Володимировича Мартиненко Софії Миколаївни – Свєшнікової, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 495 тис грн.

15.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» коштів у сумі 11371 доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Plus E Holdings Pvt Ltd» №2000429921030, відкритий в «Hongkong and Shanchai Banking Corporation», з призначенням платежу: оплата за оренду апартаментів, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 234 тис грн.

15.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» коштів у сумі 16560 доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Minor Internationa Limited» №200028652101, відкритий в «Hongkong and Shanchai Banking Corporation», з призначенням платежу: оплата за найм апартаментів, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 340 тис грн.

20.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel S.A» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 17 тис доларів США на розрахунковий рахунок №26003057001881 ТОВ «Роза вітрів», що у м. Києві по вул. Щекавицькій, 30/39, за свій чартерний переліт та переліт інших членів злочинної організації, у т.ч. Богданця В.І. та Буги Є.А. рейсом №7W3777 DNK-WAW.

21.05.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» після узгодження можливості покриття витрат інших учасників злочинної організації із Мартиненком забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 70176 доларів США на розрахунковий рахунок компанії «Art De Vivre Limited» №CY33005001400001400181565401, відкритий в «Hellenic Bank Public Company Ltd», з призначенням платежу: за туристичні послуги, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 1,46 млн грн.

08.06.2015 Журило перебуваючи у м. Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» на виконання вказівки Мартиненка забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» коштів у сумі 22580 доларів США на розрахунковий рахунок Свєшнікової Ірини №AT502011182111400200, відкритий в «Erste Bank», з призначенням платежу: для поповнення рахунку матері дочки Мартиненка Миколи Володимировича Мартиненко Софії – Свєшнікової Ірини, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 475 тис грн.

24.06.2015 Журило перебуваючи у місті Київ, за рахунок коштів, одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» виконуючи вказівку Мартиненка забезпечив шляхом застосування пристрою авторизації дистанційного доступу перерахування з рахунку компанії «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 39977 доларів США на розрахунковий рахунок громадянина Рези Вафадара №CH1704835071004932001, відкритий в «Credit Suisse», з призначенням платежу: правова допомога за договором від 25.02.2015, тобто за оплату юридичних послуг адвоката Мартиненка М.В. Рези Вафадара, у кримінальній справі SV130943, яка розслідується компетентними органами Швейцарії щодо Мартиненка М.В., що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 860 тис грн.

Як встановлено, Федеральною прокуратурою Швейцарської Конфедерації здійснюється розслідування кримінального провадження №SV130943 за підозрою Миколи Мартиненка, який народився 12 січня 1961 року, громадянина України, який проживає за адресою: м. Київ, вул. Кудрявська, 13-19, у відмиванні коштів (ст. 305 Кримінального кодексу Швейцарської Конфедерації) та надання хабара іноземним посадовим особам (ст. 322 Кримінального кодексу Швейцарської Конфедерації), де адвокатами виступають Ганс-Петер Шад та Реза Вафадар, який стосується одержання Мартиненком М.В. коштів на розрахунковий рахунок компанії «Bradcrest Investments S.A.» та їх легалізації (відмивання).

Таким чином за рахунок коштів одержаних компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» за контрактом від 28.01.2014 №70/13 здійснювалася оплата витрат Мартиненка М.В. на адвокатів у Швейцарії у кримінальній справі, пов’язаній з висунутими йому обвинуваченнями за ст. ст. 305, 322 Кримінального кодексу Швейцарської Конфедерації.

Про підконтрольність компаній «Dallas Fuel S.A.» та «Wargrave Trading Llp» Мартиненку М.В. та Журилу Р.М. також свідчить здійснення перерахування 29.01.2015 з рахунку товариства «Wargrave Trading Llp» на рахунок товариства «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 53 тис доларів США, які у той же день в сумі 49950 доларів США було перераховано на рахунок швейцарського товариства «Princess Collection S.A.» в якості оплати за медичні послуги, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 796920 грн. Відповідно до інформації правоохоронних органів Федеральної прокуратури Швейцарської Конфедерації, зазначені 49950 доларів США, що за курсом 0,891 конвертовані в 44505 швейцарських франків, надійшли на розрахунковий рахунок швейцарської медичної компанії «Princess Collection S.A.» як оплата за медичні послуги Ганні Мартиненко, дружини Мартиненка М.В. Відповідно до офіційної інформації швейцарської медичної компанії «Princess Collection S.A.», кантон Женева, Швейцарія, Ганна Мартиненко є клієнткою вказаної компанії та з питання сплати зазначених 44505 швейцарських франків за медичні послуги представники вказаної медичної компанії спілкувалися особисто з Мартиненко М.В.

Крім того, 10.02.2015 з рахунку товариства «Wargrave Trading Llp» на рахунок товариства «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 надійшли кошти в сумі 30 тис євро, з яких 21 тис євро, що за курсом НБУ становить 588 тис грн в той же день з призначенням платежу «Frohlich Wohnen GmbH» за оренду 02.2015-04.2015 було перераховано на рахунок №АТ333421400000055640 вказаної компанії в якості оплати за оренду нерухомості в Австрії, де проживають Свєшнікова Ірина та Мартиненко Софія Миколаївна, дочка Мартиненка М.В.

Як встановлено, відповідно до відомостей Державного реєстру актів цивільного стану Мартиненко Микола Володимирович, 12 січня 1961 року народження та Свєшнікова Ірина Олександрівна, 1979 року народження є батьками Свєшнікової Софії Миколаївни, 2005 року народження. На підставі актового запису про встановлення батьківства від 2006 року прізвище Свєшнікової Софії було змінено на Мартиненко. При цьому заяву про визначення батьківства Свєшнікової Софії було подано батьком – Мартиненком М.В., який проживає в м. Києві.

Крім того, 27.02.2015 Журило перебуваючи у місті Київ, шляхом вчинення фінансових операцій з використанням розрахункових рахунків «Wargrave Trading Llp», «Dallas Fuel S.A.» виконуючи вказівку Мартиненка забезпечив перерахування з розрахункового рахунку «Dallas Fuel» №LV65PARX0005924960001 коштів у сумі 30 тис євро, що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 942585 грн з цього рахунку з призначенням платежу: на оплату юридичних послуг адвоката Рези Вафадара у кримінальному провадженні №SV130943, за підозрою Мартиненка М.В.

Крім того, 05.03.2015 Журило Р.М. шляхом вчинення фінансових операцій з використанням розрахункових рахунків «Wargrave Trading Llp», «Dallas Fuel S.A.», виконуючи вказівку Мартиненка М.В. забезпечив перерахування з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 коштів в сумі 20 тис євро з призначенням платежу: на оплату юридичних послуг Рези Вафадара у кримінальному провадженні №SV130943 за підозрою Мартиненка М.В., що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 530954 грн.

Крім того, 06.03.2015 Журило Р.М. шляхом вчинення фінансових операцій з використанням розрахункових рахунків «Wargrave Trading Llp», «Dallas Fuel S.A.», виконуючи вказівку Мартиненка М.В. забезпечив перерахування з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A» №LV65PARX0005924960001 коштів в сумі 60864 доларів США з призначенням платежу: на оплату послуг адвоката Мартиненка М.В. Ганса-Петера Шада, та в сумі 5580 доларів США з призначенням платежу: за оплату юридичних послуг адвоката Рези Вафадара у кримінальному провадженні №SV130943 за підозрою Мартиненка М.В., що за курсом НБУ на дату їх перерахування становить 1,52 млн грн.

Крім того, 03.02.2015 з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 скеровано 7728 євро на підставі інвойсу №5582 від 14.05.2014 за навчання Журило Юлії, дочки Журила Р.М. в коледжі Braemar College, що в м. Торонто, Канада.

Також, 13.03.2015 із розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» №LV65PARX0005924960001 на рахунок австрійської страхової компанії «Uniqa Osterreich AG» скеровано 7672 євро з призначенням платежу: у якості оплати страхових послуг. Відповідно до повідомлення австрійської страхової компанії «Uniqa Osterreich» оплата вказаних коштів здійснювалась в інтересах Григоренко Жанни, яка при укладенні договору, за яким здійснювався вказаний платіж, зазначила контактний номер телефону +38050*****89, яким фактично користується Журило Р.М., та електронну поштову скриньку останнього – Ruslangv@gmail.com.

Крім того, 02.04.2015 з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» скеровано 5 тис євро, 08.04.2015 суму 9,5 тис євро Григоренко Ж. на розрахунковий рахунок, відкритий у «Bank Of America» (Нью-Йорк, США), як дивіденди від діяльності вказаної компанії.

Також, 11.05.2015 з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» перераховано 1 тис євро дочці Журила Юлії Журило на розрахунковий рахунок, відкритий у банківській установі «Canadian Imperial Bank of Commerce».

Крім того, 20.05.2015 з розрахункового рахунку товариства «Dallas Fuel S.A.» кошти у сумі 17 тис доларів США, а 25.05.2015 кошти у сумі 43 тис доларів США перераховано на розрахунковий рахунок №26003057001881 ТОВ «Роза вітрів» за чартерні перельоти членів злочинної організації Журила Р.М., Богданця В.І. та Буги Є.А. рейсами №7W377778 DNK-WAW-DNK 27-28.05.2015, низки інших працівників ДП «СхідГЗК», народних депутатів України та членів їх родин, з метою відвідання футбольного матчу.

Таким чином встановлено, що кошти, після одержання їх компанією «Steuermann» від ДП «СхідГЗК» внаслідок реалізації 601294 кг урану у вигляді уранового оксидного концентрату у ТОВ «Степногірський гірничо-хімічний комбінат» за завищеними цінами кошти у подальшому використовувалися в інтересах та під контролем членів злочинної організації Мартиненка М.В., Журила Р.М., Вольфганга Ейбергера, Марії Ляпінш,  Богданця В.І. та Переломи С.В. 

З урахуванням вищевикладеного, Мартиненко Микола Володимирович обвинувачується у створенні з метою вчинення особливо тяжких злочинів злочинної організації, а також керівництві такою організацією та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України,

в організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України;

а також в організації легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, тобто у вчиненні фінансових операцій та правочинів з коштами, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчиненні дій, спрямованих на приховання та маскування незаконного походження таких коштів, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, а так само у набутті, володінні та використанні коштів, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчиненого в особливо великих розмірах у складі злочинної організації, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України.

Сорокін Олександр Геннадійович обвинувачується в участі у злочинній організації та у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України,

а також у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України.

З урахування вищевикладеного, Богданець Володимир Іванович обвинувачується в участі у злочинній організації та у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України,

а також  в пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України.

З урахування вищевикладеного, Перелома Сергій Віталійович обвинувачується в участі у злочинній організації та у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України,

а  також в пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України.

З урахуванням вищевикладеного, Журило Руслан Миколайович обвинувачується у створенні з метою вчинення особливо тяжких злочинів злочинної організації, а також керівництві такою організацією та участі у злочинах, вчинюваних такою організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 255 КК України;

в організації заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненого в особливо великому розмірі злочинною організацією, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 5 ст. 191 КК України;

а також в організації легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, тобто у вчиненні фінансових операцій та правочинів з коштами, одержаними внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, а також вчиненні дій, спрямованих на приховання та маскування незаконного походження таких коштів, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, а так само у набутті, володінні та використанні коштів, одержаних внаслідок вчинення суспільно небезпечного протиправного діяння, що передувало легалізації (відмиванню) доходів, вчиненого в особливо великих розмірах у складі злочинної організації, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 209 КК України.