СБУ збудилось за біржу друга Яценюка через продаж майна по моделі ФГВФО і нобелівського лауреата
01.11.2018   //   1078 Переглядів

Головне слідче управління Служби безпеки України розслідує кримінальне провадження №42014100000000597 про спричинення державному «Укрексімбанку» та Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) значної шкоди внаслідок продажу майна проблемних банків на аукціонах, що проводяться на одному з електронних торгових майданчиків системи «ProZorro.Продажі» – товарної біржі «Статус Експерт», чиїм фактичним контролером слідство вважає колишнього директора-розпорядника ФГВФО Андрія Кияка. Про це свідчать дані держреєстру судових рішень.

За даними слідства, службові особи «Укрексімбанку», «Фортуна-Банку», ФГВФО і Товарної біржі «Статус Експерт» вчинили умисні дії, внаслідок чого настали тяжкі наслідки у вигляді спричинення «Укрексімбанку» та ФГВФО значної матеріальної шкоди.

В СБУ встановили, що «протягом 2017-2018 рр товарною біржею «Статус Експерт» організовано та успішно завершено 115 аукціонів, виставлена вартість активів яких склала 1,476 млрд грн, а вартість реалізації склала 698 млн грн».

«Зазначені дії вищевказаних осіб, які направлені на реалізацію активів ФГВФО за заниженою вартістю окремим юридичним особам за винагороду, призводять до завдання збитків державі в особі Фонду, що не дозволяє державній спеціалізованій установі виконувати покладені на неї обов’язки з відшкодування коштів за вкладами фізичних і юридичних осіб», – вказують слідчі.

Разом з тим, з жовтня 2017 року в Україні почали продавати проблемні активи банків, що ліквідуються, на аукціонах за голландською моделлю. Вони проводяться через біржі у системі «Прозорро.Продажі». Їх головна відмінність від класичних аукціонів – це автоматичне пониження стартової ціни лота, поки хтось з учасників аукціону не зупинить пониження, викупивши лот.

У Мінекономрозвитку неодноразово наголошували, що головне завдання нового типу аукціонів – «швидко та ефективно продавати лоти, ціну яких важко визначити, або лоти, які користуються меншим ринковим попитом». Для запуску цієї моделі аукціонів в Україні залучався Нобелівський лауреат в сфері економіки Роджер Майєрсон. Товарна біржа «Статус Експерт» є одним з найбільших майданчиків системи «Прозорро.Продажі» по доходу.

У рамках справи слідчі СБУ влітку провели обшуки за місцем знаходження ТБ «Статус Експерт», місцем проживання керівника і засновника біржі, радника генерального директора біржі, уповноваженої особи ФГВФО, за місцем розташування ТОВ «Фінансова Компанія «Інтегріті».

Вказане кримінальне провадження №42014100000000597 було порушене ще у 2014 році – тоді ГПУ розслідувала зловживання при видачі кредитів «Укрексімбанком» ряд підприємств. Станом на 2016-2017 рр – слідство вже вело Головне управління Національної поліції у місті Києві, а станом на квітень 2018 року – СБУ. За даними держреєстру судових рішень, епізод про зловживання на аукціонах на ТБ «Статус Експерт» з’явився, коли за справу взялося саме СБУ. До слова, одним зі слідчих СБУ, який розслідує цю справу є Олексій Шапакін, син «діамантового» екс-прокурора ГПУ Володимира Шапакіна.

Нагадаємо, Андрій Кияк з квітня 2014 по листопад 2016 рр обіймав посаду заступника директора-розпорядника ФГВФО. Серед напрямків, які він курував, було врегулювання неплатоспроможності банків, а також організацію роботи тимчасових адміністраторів та ліквідаторів у процесі виводу проблемних фінустанов з ринку. До приходу на роботу у ФГВ, Кияк очолював рейтингове агентство «Кредит-Рейтинг» і ряд фінансових установ, у т.ч. «Трансбанк».

Кияка пов’язують з екс-прем’єром Арсенієм Яценюком,  з яким вони у 1996 році закінчили Чернівецький університет, а на початку 2000-х разом працювали у Нацбанку.

Нинішнім засновником ТОВ «ТБ «Статус Експерт» є компанія «Комфорд Лімітед» з Сейшел, директором – Кайумба Ноласкес Манде. У 2016 і до квітня 2018 рр співзасновником і директором ТБ «Статус Експерт» був Олексій Іванов, який раніше працював у ФГВФО.

Директором-розпорядником Фонду гарантування вкладів фізосіб з 2014 року є Костянтин Ворушилін, відомий як міноритарний акціонер «Міжнародного інвестиційного банку». Основними власниками банку є фонд «Прайм естет кепітал» президента Петра Порошенка і замголови фракції БПП Ігор Кононенко.