Норови АМКУ: як голова комітету розвалює регіональну мережу
03.08.2018   //  

Уже півтора року голова АМКУ Юрій Терентьєв призначає головами тервідділень виключно «лівих» людей.

З початку 2017 року призначено вісім голів обласних територіальних відділень, семеро з яких ні дня до призначення не працювали у системі антимонопольного органу. Про це свідчить аналіз біографій керівників тервідділень АМКУ.

Торік дві області отримали  нових керівників АМКУ –  Львівська та Харківська. При цьому львівян очолив юрист, який мав одне місце прописки з однокурсником Терентьєва, якого у свою чергу Терентьєв призначив головою Київського ТВ у 2015 році відразу як сам очолив комітет.

Цього року було призначено шестеро керівників голів обласних територіальних відділень – Донецької, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Чернівецької та Чернігівської областей. Крісла ще двох відділень сьогодні пустують – на них оголошені вакансії.

У доступних в мережі біографічних відомостях усіх шістьох цьогорічних новопризначенців ми не побачили жодних згадок про працю в антимонопольних органах до моменту зайняття відповідальних посад. Один із минулорічних «новоприбулих» також виявився без досвіду, а двоє – із формальним недовгим досвідом очільництва відділень в інших.

Такий підхід у призначеннях разюче відрізняється від політики призначень голів територіальних відділень АМКУ у період до 2016 року – адже у левовій частині випадків йшлось про підвищення заступників голів відділення до крісла голови ОТВ. Докладніше у таблиці нижче.

При цьому одночасно зі зміною підходу до кадрів голова АМКУ також націлився на знищення обласних тервідділень.

Влітку минулого року Юрій Терентьєв заявив про можливість ліквідації 17 з 24 обласних відділеь. Основною причиною реформування стали нібито нові механізми регулювання ринків, які перебувають у стані природної монополії, що дозволило зняти навантаження з АМКУ. Сам Терентьєв відкидає закиди про те, що ці зміни призведуть також до концентрації влади у руках голови Антимонопольного комітету.

Однак за даними «Наших грошей», зараз існує новий план ліквідації самостійності тервідділень – вони можуть бути позбавлені статусу окремих юридичних облич.

Підтримку у планах ліквідувати самостійні тервідділення голові АМКУ публічно виказує народний депутат Вікторія Пташник (позафракційна). Це дружина юриста Олександра Мамуні, що є співвласником юридичної компанії ТОВ «Екво». У свою чергу юристи «Aequo» обслуговують подання з концентрації підприємств, які проходять через АМКУ. За даними «Наших грошей», більшість з цих подань веде особисто Юрія Терентьєв. Також  подання «Aequo» були предметом розгляду і першої замголови АМКУ Марії Ніжнік, яка до призначення в комітет працювала саме по питанням концентрацій в «Aequo». Докладніше про зв’язки цієї фірми з АМКУ та Адміністрацією президента у статті «Антимонопольна клієнтела «Екво».

Керівники тервідділень АМКУ

Область Голова Рік призначення Примітка
Вінницька Слободянюк Микола Володимирович 2011 До призначення займав посаду замкерівника того ж відділення.
Волинська Вакансія / в.о. Луговий Сергій Андрійович До того, як приступити до виконання обов’язків керівника відділення, працював заступником голови.

У 2013 році «Центр протидії корупції» намагався оскаржити розіграш 14 мільйонів на будівельних тендерах у Волинській області між ТОВ «Житлобуд-2» та ПАТ «Луцьксантехмонтаж №536», однак, територіальне АМКУ закрило очі на справу і «не знайшло» ознак узгоджених дій – покрив схему Луговий.

Дружина антимонопольника, Наталія Лугова, як підприємець брала участь у 22 тендерах, взявши перемогу на одному з них. При чому, конкурентом тоді виступило ТОВ «Компанія готельного сервісу», яке прийшло без левової частини документів, що може свідчити про формальну участь у торгах.

За підсумком 2016 року Луговий декларував, що одне з приміщень дружина орендує у ТОВ «Геліус капітал». У наступній декларації така інформація відсутня. Сама компанія зареєстрована на офшори, а її комерційним директором є місцевий депутат з букетом бізнес-активів Валерій Бондарук.

Дніпропетровська Турковський Олександр Ярославович 2016 До призначення займав посаду провідного спеціаліста у Київському ОТВ АМКУ.

Місцеві журналісти розповідали про підозріло низький задекларований чиновником дохід, наприклад, за 2015 рік. Тоді Турковський повідомив лише про 12 тис. грн надходжень дружини. На запитання, яким чином сім’ї вдалось протягом року жити на ці кошти, відповів, що вказав «офіційні доходи», а сам «прийшов з бізнесу». З ЄДР відомо, що Турковський займався підприємницькою діяльністю з 2003 по 2016 рік.

Відмітимо, що брат дружини антимонопольника, Олександр Вилобков, через ГО «Рідні нивки» пов’язаний із депутатом Київської міськради Володимиром Яловим, а той, нагадаємо, – сват одіозного екс-нардепа Віктора Пилипишина.

Олександр Вилобков також був помічником і керівником приймальні Костянтина Ялового – сина згаданого Володимира Ялового.

Донецька Крамарь Олексій Миколайович 2018 Був зареєстрований як підприємець з 1999 по 2015 рік.

На місцевих виборах 2015 року Крамарь був першим номером у списку «Нашого краю» до Дніпровської райради. На той час працював спеціалістом відділу економічного розвитку і торгівлі у Дніпропетровській РДА. Балотувався до Дніпропетровської облради.

«Нашим грошам» він відомий як колишній керівник ТОВ «Будінвест Інжиніринг», яке у липні минулого року взяло стомільйонний будівельний підряд у Кам’янської міськради. На час, коли Крамарь керував компанією, її одноосібною власницею була Ірина Воробйова – екс-бухгалтер ТОВ «Спецкомунгосп», учасницею якого була позаштатна радниця Ігоря Коломойського на посаді губернатора Дніпропетровщини Людмила Калмикова.

Крім того, Крамарь раніше керував ще двома будівельними фірмами ТОВ «Будівельний Гранд» та ТОВ «Група “Капітал строй”» – обидві тендеряться на публічних закупівлях. Остання, до прикладу, з початку року отримала підрядів на 192,52 млн грн.

Житомирська Безсмертний Олександр Васильович 2006
Закарпатська Вакансія / в.о. Граб Василь Іванович Заступник Голови відділення – начальник Відділу досліджень і розслідувань.
Запорізька Білий Олександр Миколайович 2008 Заслужений юрист України
Івано-Франківська Савчин Тетяна Михайлівна 2010 На момент призначення пропрацювала у структурі 16 років. Починала з посади провідного спеціаліста, п’ять років напередодні призначення обіймала посаду заступника голови тервідділення.
Київська Хмельницький Олексій Миколайович 2015 Однокурсник голови АМКУ Юрія Терентьєва. Як раніше з’ясували журналісти «Наших грошей з Денисом Бігусом», з ними вчився і заступник голови АП Олексій Філатов, і замголови АМКУ Ніна Сидоренко. Цивільна дружина Філатова, Анна Бабич, є партнером у юридичній компанії «Aequo», яка представляє інтереси своїх клієнтів в АМКУ («Дарниця», Київстар, Альфа-Банк, Тедіс-Україна, Епіцентр, Сбербанк, Concorde Capital тощо).

За нашими даними Олексій Хмельницький із дружиною були прописані за різними адресами на вулиці Хрещатик у Києві. У реєстрі нерухомості немає даних щодо квартир подружжя на Хрещатику (у декларації за останній рік Хмельницький згадував про столичні квартири площами 62 та 69 кв м), однак на дружину Хмельницького, Ольгу Тамар’янську, зареєстроване машиномісце на 19,5 кв м у будинку 27б (ЖК Капітолій). У цьому ж будинку розташована квартира, записана на матір Тамар’янської – 110 «квадратів» орієнтовною нинішньою ринковою вартістю 24 млн гривень.

Кіровоградська Гречана Лариса Василівна 2018 Була головним бухгалтером у ТОВ «Дніпрорегіонгаз», яке належить ПАТ «Дніпропетровськгаз» Дмитра Фірташа.

У березні минулого року «Наші гроші» повідомляли, що «Дніпрорегіонгаз» зберігає автогаз «Глуско Україна», яке є ексклюзивним постачальником газу «Роснефти».

Сама Гречана декларує, що проживає у дніпровській квартирі площею 35 кв м, що належить Східному офісу Держаудитслужби.

Луганська Мєшков Костянтин Сергійович 2018 До призначення обіймав посаду заступника директора Департаменту – начальника управління міжнародної технічної допомоги, європейської інтеграції та інвестиційної діяльності у Луганській облдержадміністрації.

На позачергових виборах народних депутатів у 2014 році Мєшков балотувався до Верховної ради як член партії «Батьківщина».

Також ми повідомляли, що Мєшков є екс-помічником нардепа Андрія Іванчука і чому цей зв’язок може впливати на незалежність оцінок Мєшкова, як очільника відділення (детальніше тут).

Львівська Лещишин Ростислав Васильович 2017 До призначення у Львові очолював ОТВ АМКУ у Волинській області та Тернопільській області.

Був співвласником ТОВ «Юридична фірма “Азаров та партнери”».

Свого часу і Ростислав Лещишин, і нинішній голова Київського ОТВ Олексій Хмельницький, були прописані за однією адресою у смт. Ружин на Житомирщині. Вона ж була використана при реєстрації прав власності на ТОВ «Юридична фірма “Азаров та партнери”», яке сьогодні записане на тодішнього третього співвласника фірми Юрія Азарова.

Миколаївська Харченко Віталій Георгійович 2010 До призначення займав посаду заступника голови Одеського ОТВ АМКУ – начальника юридичного відділу. На той момент пропрацював на державній службі більше 12 років.
Одеська Корчак Дмитро Володимирович 2017 Як з’ясували журналісти «368.media» на початку 2010 років працював у Мінрегіонбуді, співзаснував  «Київський Центр сприяння розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків». У лютому 2016 року Корчак став помічником нардепа від «Народного фронту» Павла Пинзеника, а менш ніж через три місяці отримав від апарату ВР 7-й ранг держслужбовця і був поза конкурсом переведений у Мінрегіонбуд на посаду директора департаменту житлового забезпечення та житлової політики. Торік у травні Корчака назначили головою Чернігівського ОТВ АМКУ, однак на цій посаді чиновник пробув лише місяць, після чого потрапив в Одеське тервідділення АМКУ.
Полтавська Книш Віктор Миколайович 2018 До призначення з вересня 2017 року працював в «УГВ-Сервіс» ПАТ «Укргазвидобування». Також відомо, що з 2006  по 2015 рік працював в органах системи ДФС  Полтавської області.
Рівненська Боденчук Віктор Миколайович 2011
Сумська Касьян Євген Миколайович 2011 До призначення займав посаду заступника голови ОТВ. Розпочинав з провідного спеціаліста відділення.

Донедавна дружина Касьяна працювала заступником начальника відділу взаємодії з правоохоронними органами Північно-східного офісу Держаудитслужби, Управління Північно-східного офісу Держаудитслужби в Сумській області. Сьогодні працює провідним економістом фінансово-кошторисного відділу у САД Сумської області, входить до складу тендерного комітету служби.

Тернопільська В.о. Чорномаз Надія Євгенівна 2014 До призначення – заступник голови відділення, раніше працювала начальником юридичного відділу.
Харківська Гейда Ігор Олександрович 2017 З 1996 проходив військову службу в органах СБУ. Його підозрювали підозрювали у зв’язкам з лідером сепаратистського «Оплоту» Жиліним.

У 2009 році зайняв посаду заступника начальника головного відділу контррозвідувального захисту економіки начальника 1 відділу головного відділу контррозвідувального захисту економіки УСБУ в Харківській області. Загалом в органах СБУ пропрацював більше 14 років.

У 2010 році був звільнений у зв’язку зі «службовою невідповідністю» однак, згодом поновився через суд.

У 2012 році потрапив на службу в органи МВС – став начальником управління внутрішньої безпеки в Харківській області.

В декларації за 2016 рік на Гейду і його дружину Ірину записано дві квартири у Харкові площею 110 кв м і 115 кв м, будинок площею 398 кв м, будинок у Дергачівському районі площею 71 кв м. На дружину зареєстровано автомобіль Lexus NX300H 20015 р.в., хоча в декларації немає жодних даних про її доходи від роботи. Ігор Гейда задекларував 263 тис грн. зарплати у Тернопільському УСБУ.

Херсонська Василенко В’ячеслав Петрович 2016 У 2017 році недовго обіймав посаду голови Чернігівського АМКУ. Дружина Василенка працює головним спеціалістом архітектурно-планувального відділу управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради.

Нагадаємо, 31 липня Прокуратура Херсонської області спільно з місцевим спецпідрозділом УСБУ викрили замголови Херсонського тервідділення на хабарі у розмірі $4 тис за обіцянку суб’єкту господарювання закрити очі на здійснене ним порушення конкурентного законодавства.

Хмельницька Олуйко Віталій Миколайович 2009 Народний депутат IV скликання (член фракції «Народної партії»)
Черкаська Чемич Юлія Сергіївна 2016 До призначення з  липня 2015 року обіймала посаду начальника відділу розслідувань недобросовісної конкуренції невиробничої сфери Управління розслідувань Центрального апарату.

Торік у червні ОТВ під керівництвом Юлії Чемич оштрафувало ТОВ «Імперія води Україна» за неподання запитуваної відділенням інформації. Йшлося про дані, необхідні для розслідування ймовірної змови на тендері Уманської міськради щодо реконструкції уманського скверу із будівництвом фонтану очікуваною вартістю 23,21 млн грн.

В результаті аукціону перемога дісталась «Імперії води Україна» (23,10 млн грн), однак, як з’ясувалось, фірма прийшла на аукціон із власним субпідрядником, що привернуло увагу антимонопольників.

Такі дії тервідділення викликали гнів нардепа від партії «Відродження» Антона Яценка. За інформацією місцевих ЗМІ, саме Яценко свого часу лобіював залучення коштів на будівництво фонтану в Умані.

Чернівецька Янишев Денис Олександрович 2018 Янишев із Дніпра. З 1998 по 2010 рік займався підприємницькою діяльністю.

Володіє маєтком на 550 квадратів у Новоолександрівці на Дніпропетровщині. Свого часу головою Синельниківської РДА був екс-нардеп Олександр Шевченко. Янишев допомагав Шевченку на громадських засадах за часів депутатства останнього (IV скликання). Крім того, Янишев був одним із співзасновників Амур-Нижньодніпровської районної організації Народної партії м. Дніпра, створеної у 2004 році.

Протягом 2011 року Янишев очолював відділ агропромислового розвитку Поліської РДА (Київська область).

У 2005 році разом із Сергієм Классковським із Мінська співзаснував ТОВ «Клас-Імпорт». Пізніше партнером по бізнесу Янишева став дніпрянин Юрій Коваленко, на кого і була переписана фірма у 2014 році.

Чернігівська Виноградов Владислав Валентинович 2018 До призначення на посаду працював начальником відділу безпеки з координації роботи в Чернігівській області ПАТ «Укрпошта».

За нашими даними, щонайменше у 2006 році Виноградов був прописаний на вулиці Шевченка, 28 у Чернігові – це адреса Управління СБУ у Чернігівській області.

У тому ж будинку восени 2017 року Виноградов співзаснував Чернігівський благодійний фонд пенсіонерів СБУ «Захист». Співзасновниками фонду виступили також Юрій Кульгейко, Сергій Орешко, Андрій Трушніков, Олег Юрченко.

Юлія Костюк, Юрій Ніколов, «Наші Гроші»