Чотири угрупування поділили 1,5 мільярди на гемодіалізі за півтора року (карта)
02.08.2018   //   1951 Переглядів

Протягом останніх 18 місяців українські заклади охорони здоров’я провели через «Прозорро» закупівлі витратних матеріалів для гемодіалізу на 1,61 млрд гривень, левову частину з яких освоїли групи «Гамбро», «Фрезенівці», «Фісталівці» та «Лізоформ». Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Раніше «Наші гроші» помітили, що український ринок гемодіалізу ділять компанії двох таборів – «Гамбра» та «Фрезенівці». Ми проаналізували як змінився стан справ на ринку.

З’ясувалось, що тепер конкуренція на ринку загострилась і раніше непримітні гравці почали домінувати в окремих областях. Таким чином, з початку 2017 року ринок розділили чотири групи компаній. Щоправда, двоє із них перебувають скоріше у дружніх, ніж конкурентних відносинах, але про це далі.

Розклад сил за вартістю отриманих підрядів протягом аналізованого періоду виглядає наступним чином (детальніше у таблиці нижче):

  • Група «Фрезенівці» – 10 областей (Дніпропетровська, Київська, Кіровоградська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Черкаська, Чернівецька)
  • Група «Гамбро» – 10 областей (Волинська, Вінницька, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Луганська, Рівненська, Тернопільська, Хмельницька, Чернігівська)
  • Група «Фісталівці» – 2 області (Донецька, Житомирська)
  • Група «Лізоформ» – 2 області (Полтавська, Херсонська)

Група «Фрезенівці»

ТОВ «Лінк-Медитал» зареєстроване на Олексія Баришевського – сина Миколи Баришевського, який раніше був співзасновником фірми «Бакмед», що до «Діавіти» представляла продукцію «Baxter». Згодом Баришевський-молодший перейшов на торгівлю  препаратами «Fresenius». Директором «Лінк-медиталу» є Геннадій Нерсесян, який за часів Януковича працював спеціалістом в Управлінні моніторингу державних цільових програм та державних закупівель МОЗ під керівництвом Романа Богачова.

ТОВ «Ренарт» записане на Сергія Суміна, який у 2013-2014 роках був одним із учасників «Neomed Global s.r.o.» (Чехія). Це компанія, через яку «Лінк-Медитал» імпортує левову частину препаратів для діалізу.

Спільне українсько-німецьке підприємство у формі ТОВ «ТТВ-Дом» Лтд належить доценту Одеського національного економічного університету Анатолію Коверді та Олені Гущиній – донька колишнього співвласника цієї фірми та працівника Одеського екологічного університету Євгена Гущина. Антимонопольники ловили «ТТВ-Дом» на тендерній змові із «Фрезеніус Медикал Кер Україна». Крім того, у «ТТВ-Дом» спільні із «Ренартом» постачальники з Австрії («Medprodex Trading Gmbh» і «AP Holdihg GmbH»).

ДочП «Діасервіс Плюс» ми віднесли до «фрезенівців» тому, що ця фірма виходить на тендери з продукцією «Фрезеніус» і розігрує тендери з іншими «фрезенівцями». «Діасервіс плюс» записане на компанію «Палма Груп С.А.» (Швейцарія), що є також акціонером крупного одеського фармдистрибутора з«Метфарком-центр» бенефіціаром через яку виступає Зюршер Франсуа з Женеви. Левова частка імпорту препаратів від «Фрезеніусу» проходить через компанію «ETG Polska» Sp.z o.o. (Польща). Ще одним частим українським одержувачем матеріалів від цієї польської компанії є одеське «ТТВ-Дом».

Група «Екс-гамбрівці»

Як відомо, орієнтовно до 2012-2013 років основоположники групи («Діалсервіс» та «Румед») постачали лише продукцію «Гамбро», у зв’язку з чим за ними і закріпилась назва «гамбрівці». У наступні роки все ще залишаючись ексклюзивними представниками Гамбро в Україні, отримали дистриб’ютерство від компанії «Аллмед» та почали постачати її більш дешеву продукцію для апаратів Іннова.

ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» ділять співвласник «Діалсервісу» Євген Батюк і старший науковий співробітник відділу нефрології та діалізу ДУ «Інститут нефрології НАМН України» та головний лікар приватної клініки «Eureca» Костянтин Законь. Раніше до складу засновників згаданого «Діалсервісу» входила компанія «Гамбрамед» Леоніда Файнблата. Він же разом із Лілією Файнблат були співвласниками згадуваного вище «Румеду».

У ході публічних закупівель «Еврика Медикал Фаундейшн» прикріпляє довіреності на продаж та обслуговування витратних матеріалів від «Allmed Medical» (Німеччина), «MTN Neubrandenburg» (Німеччина), концентратів для гемодіалізу «Dialyhem» від «Imuna Pharm» (Словенія). При чому, двох із останніх названих виробників компанія почала представляти напряму у травні 2017 року. До цього «Еврика» працювала з ними через ТОВ «Укрмедіал», яке левову частину матеріалів імпортує через чеську компанію «Gambra East». За нашими даними, «Еврика» й сама завозить розхідники через «Gambra East». Торік через цю чеську фірму скуповувались також ТОВ «Діалайф» та ТОВ «Діалсервіс».

ТОВ «Діалайф» належить Максиму Барановському та Олександру Кушніру, співвласнику ТОВ «Румед».

Група «Фісталівці» (яка є дружньою до групи «Лізоформ»)

ТОВ «Білімед» зареєстроване на Ярославу Тарасюк із Київщини, яка також є керівником компанії. Складські приміщення «Білімеду» розташовані за однією адресою зі складами «Топсервіс-медтехніка». Ці нежитлові приміщення знаходяться у приватній власності ТОВ «Виробнича компанія Діспомед», а земля під ними належить ДочП «Регіон-2002». Бенефіціарними власниками обох фірм є брати Володимир та Герман Фісталі, сини відомого донецького лікаря Еміля Фісталя.

ТОВ «Топсервіс-Медтехніка» належить Олександру Алістренку, він же керує компанією. Раніше він ділив фірму з киянином Іллею Карбачевським. Останній також відомий як керівник благодійного фонду фармацевтичного бізнесмена Бориса Литовського «Здоров’я нації». У свою чергу Литовський є засновником ВГО «Український медичний союз» разом із Юрієм Поляченком, який до 22 лютого 2014 був нардепом від Партії регіонів. У 2006-2007 рр. Поляченко був міністром охорони здоров’я в уряді Віктора Януковича.

Група «Лізоформ» (яка є дружньою до групи «Фісталівців»)

ТОВ «Госпітальний менеджмент» належить швейцарському АТ «БХП Біо Хелс Фарма АГ», а також Зазі Берадзе, він же через згадуване товариство виступає кінцевим бенефіціарним власником компанії. Заза Берадзе є родичем Георгія Берадзе, який свого часу займав посаду в.о. голови Державного управління справами, а за часів президентства Віктора Януковича Берадзе працював заступником голови ДУС Андрія Кравця.

У 2016-2017 роках «Госпітальний менеджмент» самостійно не імпортував витратні матеріали для гемодіалізу. Із завантажених у «Прозорро» документів відомо, що, наприклад, розхідники турецького виробника «Farmasol Tibbi Urunler San. Ve Tic.A.S.» компанія одержувала через київське ТОВ «Дельта Фармацевтик», а розхідники виробників «Bellco s.r.l.» та «F.M.S.p.A.» компанія отримувала від ТОВ «Лізоформ Медікал», яка є їхнім представником на території України. Бенефіціаром «Лізоформ Медікал» є Заза Берадзе. Крім того, у 2003 році він виступав одним із засновників компанії з аналогічною назвою ЗАТ «Лізоформ Медікал».

Також на тендерах «Госпітальний менеджмент» завантажував авторизаційний лист від «Good Look GmbH» (Німеччина) на підставі листа від «B.Braun Avitum» на поставку матеріалів для гемодіалізу. За нашою інформацією, із цією компанією як посередником при імпорті розхідників співпрацюють «Білімед» та «Індекс».

Згідно із витягами із бізнесового реєстру Німеччини, директором «Good Look» є Олександр Кльопфер 1987 року народження, а до нього підприємство представляли Едуард Кльопфер 1981 року народження та Ельвіра Кльопфер 1955 року народження. Остання ймовірно є дружиною Едуарда Кльопфера 1953 року народження, який в Україні був прописаний із Едуардом Кльопфером-молодшим (1981 р.н.).

ТОВ «Індекс» належить Едуарду Кльопферу. Із ЄДР невідомо, чи йдеться про старшого (1953 р.н.) чи про молодшого із Кльопферів (1981 р.н.). За даними «Прозорро», найчастішим спаринг-партнером «Індекса» на тендерах виступав «Білімед».

 

Область ∑ вартість замовлень з початку 2017 року, млн грн Компанії, які отримали найдорожчі замовлення Вартість отриманих замовлень, млн грн Група
Волинська 61,59 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 28,78 Гамбро
ТОВ «Діалайф»

 

26,94 Гамбро
Вінницька 69,97 ТОВ «Діалайф» 66,97 Гамбро
Дніпропетровська 44,37 ТОВ «Ренарт» 30,04 Фрезенівці
ТОВ «Білімед» 10,61 Фісталівці
ТОВ «Топсервіс-Медтехніка» 3,51 Фісталівці
Донецька 91,24 ТОВ «Білімед» 58,51 Фісталівці
ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 31,14 Гамбро
Житомирська 31,06 ТОВ «Білімед» 30,01 Фісталівці
Закарпатська 45,41 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 42,24 Гамбро
Запорізька 106,60 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 54,48 Гамбро
ТОВ «Білімед» 26,17 Фісталівці
ТОВ «Топсервіс-Медтехніка» 11 Фісталівці
Івано-Франківська 114,12 ТОВ «Діалайф» 114,04 Гамбро
Київська 251,47 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 68,96 Гамбро
ТОВ «Лінк-Медитал» 53,62 Фрезенівці
ТОВ «Білімед» 52,87 Фісталівці
ТОВ «Ренарт» 40,39 Фрезенівці
Кіровоградська 20,37 ТОВ «Ренарт» 16,67 Фрезенівці
Луганська 16,22 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 9,87 Гамбро
ТОВ «Ренарт» 6,35 Фрезенівці
Львівська 110,96 ТОВ «Лінк-Медитал» 105,73 Фрезенівці
Миколаївська 49,51 ТОВ «ТТВ-Дом» 48,99 Фрезенівці
Одеська 90,33 ТОВ «Лінк-Медитал» 40,01 Фрезенівці
ТОВ «Ренарт» 32,68 Фрезенівці
ТОВ «ТТВ-Дом» 17,64 Фрезенівці
Полтавська 44,69 ТОВ «Індекс» 41,37 Лізоформ
Рівненська 63,07 ТОВ «Діалайф» 33,44 Гамбро
ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 29,63 Гамбро
Сумська 54,30 ТОВ «Ренарт» 43,92 Фрезенівці
Тернопільська 47,11 ТОВ «Діалайф» 46,91 Гамбро
Харківська 79,48 ТОВ «Ренарт» 61,56 Фрезенівці
Херсонська 31,78 ТОВ «Госпітальний менеджмент» 13,80 Лізоформ
ТОВ «Лізоформ Медікал» 12,15 Лізоформ
Хмельницька 42,14 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 42,14 Гамбро
Черкаська 69,34 ДочП «Діасервіс Плюс» 60,30 Фрезенівці
Чернівецька 19,30 ТОВ «Ренарт» 19,30 Фрезенівці
Чернігівська 57,82 ТОВ «Еврика Медикал Фаундейшн» 40,13 Гамбро
ТОВ «Лінк-Медитал» 17,54 Фрезенівці

Як раніше повідомляли «Наші гроші», українські дистриб’ютори витратних матеріалів для гемодіалізу працюють за «непрямими контрактами», в результаті чого ціна на розхідники в Україні значно вища від цін на аналогічні матеріали у Європі (детальніше про переплати тут).

Суть схеми полягає у тому, що постачальники не укладають прямий договір з виробником, а закуповують препарати у іноземної фірми-«прокладки», яка ще до кордону України штучно підвищує ціну. Тільки після цього товар потрапляє в Україну і йому додають дозволену законом торгівельну націнку у вигляді 10% від митної вартості товару та 7% ПДВ (детальніше у матеріалах «Контррозвідка і діалізні заробітки» та «Діалізна маржа для СБУ»).

Юлія Костюк, «Наші гроші»