«Укрзалізницю» оштрафують на 120 мільйонів за сумнівне старе розслідування АМКУ з подачі «Нібулону»
12.07.2018   //   687 Переглядів

Касаційний господарський суд постановив стягнути з «Укрзалізниці» на користь ТОВ «СП “Нібулон”» 120,28 млн грн, як шкоди, завданої компанії у 2012-2014 роках в результаті неправомірно встановленого «експортного тарифу» на перевезення зернових вантажів до станції Миколаїв-Вантажний. Про це свідчить постанова суду від 3 липня.

У липні 2013 року Антимонопольний комітет оштрафував Державну адміністрацію залізничного транспорту («ДАЗТ») на 100 млн грн за зловживання монопольним становищем. Йшлося про підміну вартості послуг з перевезення зерна на експорт вартістю послуг з перевезення територією України.

За саму справу антимонопольники взялись на підставі скарги СП «Нібулон». Засновниками ТОВ «СП «Нібулон» є Олексій Вадатурський та його син Андрій Вадатурський, нині нардеп від «БПП».

Комітет встановив, що  ДАЗТ безпідставно зобов’язувала «Нібулон» вказувати у перевізних документах інформацію про перевезення вантажів зі своїх підрозділів у Миколаїв як експортних, оскільки станція Миколаїв-Вантажний знаходиться в межах України і перевезення до неї відносяться до категорії «внутрішнього сполучення».

Весною 2016 року «Нібулон» звернувся у суд з позовом до «Укрзалізниці», як правонаступника ДАЗТ, з вимогою про стягнення 120 млн гривень шкоди (зайво сплачені 60,14 млн грн х 2 з 06.02.2012 по 22.07.2014).

Справа остаточно вирішилась на другому судовому колі постановою Касаційного госпсуду на користь «Нібулону».

Колегія суддів підтримала висновки суду апеляційної інстанції з приводу того, що у компанії з’явилось право позиватись до «УЗ» щодо відшкодування зайво понесених витрат з моменту винесення згаданого рішення АМКУ. Тому спір щодо наявності чи відсутності підстав для стягнення цієї шкоди суди вирішили на користь позивача.

Суди виходили з того, що факт підміни перевезення за внутрішнім сполученням «експортним» є повністю доведеним:

  • по-перше, Комітетом, який переглянув власне рішення у червні 2014 року, залишивши його без змін.
  • по-друге, результатами розгляду справи щодо визнання переглянутого АМКУ рішення недійсним, який завершився поразкою «ДАЗТ».
  • по-третє, результатами розгляду справи щодо стягнення з «ДАЗТ» 100 млн грн штрафу та такої ж суми пені, яка також завершилась перемогою АМКУ.

При цьому, як повідомляли «Наші гроші», під час розгляду справи «ДАЗТ» проти АМКУ щодо визнання спірного рішення недійсним, суди встановили, що «Нібулон» у лютому 2012 року експортував привезене залізницею зерно. Про це засвідчили дані Держсільгоспінспекції, згідно з якими фірма того місяця отримала 72 сертифікати на експорт 249 т зерна через порт у Миколаєві.