АМКУ оштрафував постачальників автогазу на 41 мільйон за безпідставно задерті ціни
11.07.2018   //   463 Переглядів

Антимонопольний комітет України визнав винними у ціновій змові на ринку скрапленого газу групи компаній «Надежда», «WOG», «ОККО», а також ТОВ «Авантаж 7» і ТОВ «Факторінг Груп», наклавши на них штраф загальним розміром 40,99 млн грн. Про це повідомляється на сайті регулятора.

Комітет довів, що у серпні 2017 року 16-ть учасників ринку скрапленого газу безпідставно підвищували роздрібні ціни на скраплений газ. Компанії підіймали ціни синхронно, не беручи до уваги закупівельну ціну газу при формуванні його роздрібної ціни.

Оскільки мова про дії найбільших учасників оптового та роздрібного продажу газу, то компаніям вдалось істотно обмежити конкуренцію на ринку. Зокрема, через встановлення завищеного рівня оптових цін для операторів, що не входили до пулу змовників, в результаті чого ті не мали можливості отримувати аналогічні порушникам торговельні надбавки.

Комітет визнав дії груп «Надежда», «WOG», «ОККО», ТОВ «Авантаж 7» і ТОВ «Факторінг Груп» такими, що призвели до обмеженні конкуренції, а тому порушують конкурентне законодавство.

16-ть суб’єктів господарювання отримали загалом 40,99 млн грн штрафу («Компанія “Надежда”», «Євростандарт-Автогаз», «Л.В.», «Газ постачання», «Монтажналадка», «Надежда Ритейл», «Надежда-Закарпаття», «Імпорт Транс Сервіс», «ВОГ Ритейл», «Нафтотрейд Ресурс», «ОККО-Бізнес Контракт», «ОККО-Контракт», «ОККО-Рітейл», «ОККО-Схід», «Авантаж 7», «Факторінг Груп»).

ТОВ «Факторінг Груп» належить колишньому полковнику податкової міліції Олександру Підліснюку.

Засновником ТОВ «Авантаж 7» є генерал-майор Володимир Чіріч, колишній начальник центрального будівельного управління Міноборони. Його син Дмитро Чіріч працював у газових структурах Дмитра Фірташа.

Компанія «Надежда» належить бізнесменам Станіславу і Віктору Батраченкам.

Саме розслідування, що вів держуповноважений Валерій Полюхович, побудоване на аналізі динаміки: (1) середньозважених цін роздрібної реалізації газу відповідачами у справі; (2) середньозважених цін придбання газу відповідачами у справі.

Для кількісної оцінки взаємозв’язку між роздрібними цінами на газ, які встановлювали компанії, Комітет застосував кореляційний аналіз.

(Коефіцієнт кореляції може набувати значення від -1 до 1. Чим ближче абсолютне значення коефіцієнта кореляції до 1, тим тісніший зв’язок існує між двома змінними, а якщо навпаки парний коефіцієнт кореляції дорівнює 0, то між двома змінними залежність відсутня)

Так, значення коефіцієнтів кореляції, розрахованих для рядів роздрібних цін компаній із вибірки протягом липня-вересня 2017 року та у серпні того ж року становили від 0,98 до 1. Це, пояснили антимонопольники, свідчить про «взаємозалежність цінових траєкторій відповідачів у справі».

При цьому, відмітив Комітет, що значно нижчим є ступінь зв’язку між рядами даних середньозважених цін придбання газу у той самий період. Тобто, незалежно від того, скільки компанії витрачали на придбання скрапленого газу, ціни перепродажу були дуже подібно завищеними та змінювались синхронно.