Замгенпрокурора передав справу по «Тедісу» в одеське СБУ після закриття проваджень по кільком фігурантам
01.06.2018   //   557 Переглядів

З грудня 2017 року гучне кримінальне провадження стосовно цигаркового монополіста ТОВ «Тедіс Україна» розслідує Управління СБУ в Одеській області. Про це «Нашим грошам» повідомили у ГПУ у відповідь на офіційний запит.

Заступник генпрокурора 19 грудня 2017 року визначив підслідність кримінального провадження №32015210000000119 від 22.12.2015 за слідчим управлінням УСБУ в Одеській області. Провадження ведеться за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.205 (фіктивне підприємництво), ч.2 ст.209 (легалізація доходів, одержаних злочинним шляхом), ч.1,2 ст.364 (зловживання владою), ч.1 ст.258-3 (сприяння діяльності терористичної групи) КК, зазначили у ГПУ. До передачі розслідування здійснював т.зв. Департамент «Кононенка-Грановського» (Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки) Генпрокуратури.

При цьому у Генпрокуратурі вказали, що 2 листопада 2017 року із основного провадження №32015210000000119 було виділено матеріали відносно директора Дирекції ТОВ «Тедіс Україна» Івана Бея за №42017000000003485 за ознаками ухилення від сплати податків (по ч.3 ст.212 КК). У подальшому 5 грудня суд за клопотанням прокурора звільнив Бея від кримінальної відповідальності «у зв’язку із добровільною сплатою до держбюджету 58,22 млн грн, тобто суми, на яку ТОВ «Тедіс Україна» ухилився від сплати податків».

Разом з тим у ГПУ не згадали про ще одне виділення з основного провадження, яке сталося у той же день – 2 листопада. Йдеться про виділення матеріалів стосовно одеського бізнесмена Олександра Грановського (не плутати з народним депутатом) та Левона Багдасаряна (виділеному щодо них провадженню присвоєно номер №42017000000003483). Це виділене провадження прокурор ГПУ закрив 16 листопада. Незважаючи на те, що провадження закрито і його відомості більше не становлять таємниці, у ГПУ не відповіли, на яких підставах відбулося закриття. Відзначимо, що Грановському ГПУ по цій справі оголосило підозру 24 травня 2017 року.

Крім того, після усіх виділень і зміни підслідності не зрозуміло, чи фігурують і у якій якості у справі посадові особи Антимонопольного комітету. В одній із судових ухвал є інформація про те, що раніше слідством було встановлено, що прикриття протиправної діяльності у схемах ТОВ «Тедіс Україна» здійснювали, зокрема, голова АМКУ Юрій Терентьєв та двоє державних уповноважених АМКУ.

Нагадаємо, наприкінці березня 2017 року близько тисячі правоохоронців провели обшуки у найбільшого тютюнового дистриб’ютора в Україні – компанії «Тедіс Україна». Після чого глави МВС та ГПУ дали спільний брифінг, де говорили про вимогу відставки Терентьєва.

Досудовим розслідуванням було встановлено, що власники ТОВ «Тедіс Україна», використовуючи незаконні методи ведення підприємницької діяльності, шляхом підкупу службових осіб центральних державних органів України, в тому числі АМКУ, разом з виробниками тютюнової продукції «Філіп Морріс Україна», «Джей Ті Інтернешнл Україна», «Імперіал Тобако Юкрейн», «В.А.Т.-Прилуки» на загальнодержавному ринку дистрибуції сигарет створили нездоланні бар’єри входження на ринок дистрибуції сигарет потенційних реалізаторів-дистриб’юторів, у зв’язку з чим ТОВ «Тедіс Україна» зайняло монопольне становище у даному виді економічної діяльності в Україні.

Детальніше про обвинувачення і схеми, однією з яких стала оборудка з надання «Тедісом» фінансової допомоги 11 фіктивним підконтрольним фірмам на суму 2,51 млрд грн, читайте тут.

Відзначимо, що у лютому 2018 року генпрокурор Юрій Луценко разом з головою АМКУ Юрієм Терентьєвим взяв участь у зустрічі з представниками тютюнового ринку. На ній було наголошено на відсутності значних проблем, хоча компанія «Тедіс» після відкритих кримінальних проваджень та розслідування АМКУ знизила свою частку на оптовому ринку лише з 96 до 89%.

До публічного скандалу бенефіціарами «Тедісу» разом з Кауфманом були громадяни Росії Сергій Кацієв та Ігор Кесаєв, які займають монопольне становище на російському ринку легального та тіньового обігу тютюнових виробів. У жовтні 2016 року Кесаєв був внесений до санаційного списку України, оскільки його «Завод ім. Дегтярьова» випускає зброю, яка постачається бойовикам в незаконні збройні формування т.зв. «ЛНР» і «ДНР».

У грудні 2016 року АМКУ оштрафував ТОВ «Тедіс Україна» на 429,31 млн грн. Однак компанія заплатила лише 300 млн грн., а виплату решти оскаржує в суді. У лютому цього року апеляційний суд відмовив фірмі і залишив в силі рішення АМКУ (розгляд справи проходив у закритому режимі). Відзначимо, що у рамках розслідування слідство встановило, що сума накладеного штрафу була безпідставно занижена. Це дало підстави слідству вважати голову АМКУ Юрія Терентьєва причетним до «прикриття протиправної діяльності» компанії «Тедіс».