Пов’язана з Третьяковим «УНЛ» стала найбільшим оператором лотерей за роки санкцій проти конкурентів
15.05.2018   //   959 Переглядів

Співвласник “УНЛ” Віталій Коваленко і його товариш Олександр Третьяков (БПП)

З 2016 року «Українська національна лотерея» (УНЛ) стала найбільшим з трьох лотерейних операторів країни і продовжила збільшувати частку ринку у 2017-му. Про це ідеться у сюжеті Аліси Юрченко для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

До Майдану 2013-2014 рр «УНЛ» була найменшим лотерейним оператором. Зростання оборотів компанії відбулося після того, як два інші власники лотерейних ліцензій – «М.С.Л.» і «Патріот» – потрапили до санкційного списку РНБО у 2015 році. З того ж часу «УНЛ» почали пов’язувати з народним депутатом від БПП Олександром Третьяковим. Тоді політик з’явився в офісі «УНЛ» під час обшуку. У той час тривав корпоративний конфлікт між українськими та іноземними акціонерами лотерейного оператора. Серед українських співвласників компанії історично присутній Валерій Коваленко, як виявилося, товариш нардепа Третьякова.

У 2016 році Олександр Третьяков повідомив, що має опціон на викуп частки в «УНЛ».

Уже понад рік «УНЛ» платить ТОВ «АТЕК-95» за оренду офісу та супутні послуги. Фірма ж «АТЕК-95» весь цей час платила зарплату дружині  Третьякова, а нардеп раніше був її офіційним співвласником та директором.

За даними фінзвітності, яка є в розпорядженні програми «Наші гроші з Денисом Бігусом», задекларований оборот Української національної лотереї у 2017 р. становив 934 млн грн. Її найближчий конкурент – компанія М.С.Л. – тепер втричі менша. У 2017-му вона показала 308 млн грн обороту.

На своєму сайті УНЛ повідомляє, що випускає, зокрема, електронні лотереї «Космолот», «Фаворит-спорт», «Лото Парі-Матч» та ін. «Космолот» і «Фаворит-спорт» – це мережі гральних залів, які працюють за ліцензією УНЛ. Під брендом «Парі-матч» в Україні здійснювалась букмекерська діяльність, яка з 2009 р. заборонена законом.

Від «Наших грошей»

Формально бенефіціаром «УНЛ» вказують британського юриста з Гонконгу Майкла Фогго, чиї компанії у тому числі надають послуги номінального утримання акцій. У 2017 році він замінив у якості бенефіціара лотерей Романа Зеньо, тренера з велоспорту тернопільської дитячої спортшколи. Також на Фогго торік була переоформлена компанія ТОВ «Софтлайн груп Україна», яка до того належала росіянину Ігорю Боровікову, і яка через цей зв’язок з країною-агресором потрапила у перелік російських компаній, щодо яких Україна застосовує економічні санкції.

Найближчий конкурент «УНЛ» – компанію «М.С.Л.» – останнім часом пов’язують із двома народними депутатами – екс-регіоналом Віталієм Хомутинніком та нарфронтівцем Сергієм Пашинським. На ринку говорять про їхнє залучення для вирішення санкційних проблем компанії, зокрема, за частку в ній. І Хомутиннік, і Пашинський в коментарях програмі «Наші гроші з Денисом Бігусом» цю інформацію заперечили.

У санкційний список компанія потрапила через інформацію про зв’язки з російською «Альфа-груп» Михайла Фрідмана. Формулювання РНБО: створення загроз нацбезпеці і фінансування тероризму. Тоді «М.С.Л.» ініціював кримінальне провадження, аби СБУ перевірила його на причетність до тероризму. Нині провадження закрите – фінансування тероризму не доведене.

Однак чи вибула «М.С.Л.» із санкційного списку, оновленого РНБО в травні 2018 року, наразі невідомо. Публікація рішення очікується ближчими днями.

Третій лотерейний оператор – компанія «Патріот» після введення санкцій є практично неактивною. Її минулорічний оборт – 367 тис грн проти 8 млрд у 2014 р. У 2015-му програма «Наші гроші з Денисом Бігусом» розповіла, що власник українського «Патріоту» – російський бізнесмен Олег Бойко – офіційно фінансує російську армію. Нині у «Патріоті» декларують вихід попередніх акціонерів з бізнесу, а бенефіціаром називають українського банкіра Олександра Морозова.