Прокладку, через яку закуповують скандальні БМП, очолює син екс-топ-менеджера «Укроборонсервісу»
18.04.2018   //  

Кіпрська прокладка «Petralink limited» фігурує у схемі постачання українській армії 30 бойових машин піхоти БМП-1 загальною вартістю $5 млн. Про це повідомив народний депутат Сергій Лещенко.

Як з’ясували «Наші гроші», кіпрську фірму очолює Володимир Петенко – син колишнього працівника «Спецтехноекспорту» і топ-менеджера «Укроборонсервісу» зі структури «Укроборонпрому» Володимира Петенка.

«Petralink limited» створена на Кіпрі у липні 2015 року зі статутним капіталом 1 тис. євро. Має двох директорів – кіпріота Андреаса Арісіду та українця Володимира Петенка. У жовтні 2017 року «Petralink» відкрила філію в Чехії, звідки в Україну і надходять замовлені БМП.

Володимир Петенко, за даними публічної бази «Nomer.org», був прописаний за однією адресою з генерал-майором Володимиром Петенком. Останній 2006 року був виконавчим директором ДП «Укроборонсервіс» із структури «Укроборонпрому». Також, за даними «Наших грошей», Петенко-старший працював у ДП «Спецтехноекспорт», ДК «Укрспецекспорт», був радником Леоніда Кравчука за його президентства. 2003 року Петенко-старший виступив на суді в італійському місті Турині по справі «Стрешинський 8+» щодо поставок зброї в обхід санкцій ООН.

Очільник «Petralink limited» Петенко-молодший теж не чужий «Укроборонпрому». Інша фірма, яку він очолює, ТОВ «Нозсейл Комершил Корпорейшн Юкрейн», фігурує в кримінальному провадженні по фіктивній закупівлі спецсталі структурою «Укроборонпрому» – Державним науково-дослідним інститутом хімічних продуктів (ДержНДІХП). Справу розслідує управління ГУНП в Сумській області з липня 2016 року.  Досудове розслідування встановило, що ДержНДІХП 2015 року на папері купив у ТОВ «Нозсейл Комершил Корпорейшн Юкрейн» спецсталь для випробувальних робіт: 53С «ОСТ 3-4374-89» вагою 3,980 т  на суму 117 600 грн. та АК-10 вагою вагою 3,391 т на суму 111 903 грн. При цьому будь-якої продукції до ДержНДІХП від ТОВ «Нозсейл Комершил Корпорейшн Юкрейн» не надходило, а інститут для випробувальних робіт використовував сталеві листи, які вже більше 5 років лежали на його складах.

ТОВ «Нозсейл Комершил Корпорейшн Юкрейн» заснована офшоркою із Британських Віргінських островів «Nothsale Commercial Corp», тож її власник – прихований. Утім, і зараз і на час підписання контрактів, якими зацікавилися правоохоронці, керівником і підписантом української ТОВ-ки значиться саме Володимир Петенко-молодший, нинішній очільник «Petralink limited».

Продавцем бойових машин піхоти, які постачатиме українській армії «Petralink limited», за даними «Наших грошей», є чеська фірма «Real Trade Praha a.s». Це – частина холдингу з понад 20 оборонних компаній Чехії та Словаччини «Czechoslovak Group a.s.» (CSG). Холдинг отримує замовлення від чеської та словацької армій,  його оборот торік досяг майже мільярда євро. До січня 2016 року «CSG» називався «Excalibur group a.s», його заснував підприємець Ярослав Стрнад, який у 1990-х роках торгував металобрухтом, а пізніше почав перепродувати  непотрібну військову техніку та надлишки з армійських складів.

За інформацією газети «Hospodářské noviny», у зброярський бізнес Стрнада спрямував його майбутній тесть Зденек Нехватал, у минулому заступник керівника Головного управління матеріально-технічного забезпечення Міністерства оборони Чеської республіки. Після виходу на пенсію Нехватал долучився до родинного бізнесу і фігурував як керівник чи акціонер  у компаніях холдингу. У січні 2018 року Ярослав Стрнад офіційно передав керівництво «CGS» синові Міхалові Стрнадові. Проте старший Стрнад не відійшов від управління, а лишається директором фірми-акціонера «CSG». Одним із можливих пояснень переводу власності на Стрнада-молодшого є необхідність проходження бенефіціаром холдингу безпекової перевірки для допуску до держтаємниці, успішність якої викликає сумніви у випадку старшого Стрнада.

Історія торгівлі «CSG» залишками БМП-1 соціалістичних армій прослідковується у матеріалах світових ЗМІ. Як повідомило чеське видання «Novinky.cz», БМП від початку належали НДР і були успадковані Бундесвером. 1994 року майже 400 штук купила Швеція. Потім, за інформацією «Sverigesradio.se» Швеція передала їх на модернізацію в Чехію. Контракт на 30 млн. євро уклали з державною компанією «VOP-026 Šternberk», але виконувала роботи фірма «Excalibur army spol. s.r.o», що належала «CSG».  Згодом шведське Управління матеріально-технічного забезпечення (FMV) продало 350 БМП-1 державній чеській компанії «VOP-026 Šternberk», а та за попередньою домовленістю продала їх «Excalibur army spol. s.r.o». Швеція не могла збути військову техніку приватній компанії, тому погодилася на таку схему. 2015 року виявилося, що «Excalibur army spol. s.r.o» продала в Ірак 250 із цих БМП-1. Шведські закони забороняють продаж зброї країнам, що воюють, тож спалахнув скандал, який потрапив у пресу.

У березні 2018 року часопис «Foreignpolicy» опублікував коментар колишнього радника Держдепартаменту та міністерства оборони часів адміністрації Джорджа Буша-молодшого Крістофера Гаррісона «Путін отруює Прагу». Гаррісон звернув увагу на головного інвестора і бізнес-партнера Стрнада – словацького олігарха з російським корінням Алєксєя Бєляєва, який має бізнес зв’язки із російським олігархом Володимиром Якуніним. А фірма «Daco-CZ», власниками якої є Стрнад і Бєляєв, надала 2 млн. крон на останню виборчу кампанію президента Мілоша Земана, відомого лобіюванням інтересів Росії в ЄС. Також холдинг Стрнада привернув увагу США тим, що продав озброєння Азербайджану для використання проти Вірменії всупереч ембарго ЄС та політиці торгівлі зброєю НАТО.

Олекся Басараб, Аліна Стрижак