Першу зовнішню оцінку НАБУ пропонують доручити італійському прокурору та аудитору ФБР США
20.12.2016   //   508 Переглядів

Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції 21 грудня має рекомендувати одного з шести кандидатів для делегування в комісію аудиторів НАБУ від Парламенту. Окрім відомих іноземних експертів свої кандидатури подали екс-прокурор Донеччини, люстрований чиновник зі служби з контролю за наркотиками та інші. Про це повідомили «Центр протидії корупції» та «Transparency International Україна», які провели аналіз всіх претендентів на роботу в комісії з зовнішньої оцінки НАБУ.

У 2017 році Національне антикорупційне бюро України проходитиме перший зовнішній аудит за два роки роботи, результат якого є єдиною законною підставою для звільнення чинного директора Бюро Артема Ситника з посади та зменшення рівня бюджетного фінансування незалежного правоохоронного органу.

Посольство США та Представництво ЄС повідомили голову парламентського комітету Єгора Соболєва, що вони рекомендують Джованні Кесслера, генерального директора Європейського управління боротьби з шахрайством (ОЛАФ), який брав участь у відборі директора Антикорупційного Бюро, та Роберта Сторча, заступника генерального інспектора США – органу Міністерства юстиції, що проводить оцінку роботи ФБР та Інтерполу.

Роберт Сторч з 2007 по 2009 рік працював радником з питань правосуддя у Посольстві США в Україні, а у 2014 році був залучений до розробки проекту закону про Антикорупційне Бюро. Офіс головного інспектора – незалежна державна установа США, завдання якої – виявляти і розслідувати розтрати, шахрайства, зловживання та неправомірні дії робітників всіх підрозділів і програм Мінюсту США. Зокрема, цей офіс здійснює аудит, в тому числі фінансовий, роботи ФБР та Інтерполу, інспектує роботу всіх федеральних прокурорів США. Генеральний інспектор Офісу призначається Сенатом за поданням Президента й підзвітний Генеральному прокурору Сполучених Штатів.

Джованні Кесслер брав участь у роботі конкурсної комісії з обрання директора Антикорупційного Бюро. Європейське управління боротьби з шахрайством розслідує всі випадки зловживання коштами Євросоюзу, вивчає операційну та фінансову роботу будь-якої інституції чи органу ЄС.

Окрім іноземних експертів свої кандидатури до комісії з зовнішньої оцінки НАБУ подали ще чотири українці. Центр протидії корупції та Transparency International Україна проаналізували всіх претендентів на роботу в комісії з зовнішньої оцінки НАБУ.

  • Володимир Гошовський – викладач права з Дніпропетровського університету, люстрований у 2014 році з посади першого заступника голови Державної служби контролю за наркотиками, народний депутат IV скликання та керівник політичної партії “Соціалістична Україна».

З офіційної біографії відомо, що свій трудовий шлях Гошовський розпочав балаклієвським санітаром у Харківській районній лікарні, після чого одразу перейшов менеджером до ТОВ Фармація, став віце-президентом харківської «Укрнадрапромінвест» після чого одночасно працював заступником гендиректора з фінансово–економічних питань ДК «Торговий дім «Газ України» НАК «Нафтогаз України» у Києві та депутатом міськради у Харкові. Під час депутатства у Раді (IV скликання) Гошовський двічі змінював фракції та депгрупи, мав 57 помічників.

Згідно Реєстру речових прав Гошовський володіє трьома земельним ділянками в Плютах, Козині та Обухівському районі, будинком у Харкові, двома квартирами – в Харкові та Євпаторії.

Після люстрації із забороною 10 років займати посади на держслужбі, працює викладачем, професором кафедри адміністративного та кримінального права Дніпропетровського національного університету ім. О. Гончара.

  • Олег Сюсяйло все життя працював в органах прокуратури Донеччини, під час Революції Гідності був прокурором Донецької області; у 2014 році, після звільнення Олегом Махніцьким усіх прокурорів обласного рівня часів Януковича, терористи ДНР «призначили» його генеральним прокурором так званої «Донецької народної республіки». Нині працює адвокатом.

У ЗМІ Сюсяйло називають «близьким» до Ахметова та кепкують з розкішних годинників за $8 тисяч, у яких Сюсяйло на посаді заступника прокурора області сфотографувався на світлину для офіційного сайту прокуратури.

  • Нікіта Самбожук, член Нацради з питань антикорупційної політики при Адміністрації Президента, 32 роки. Народився в Кишиневі, жив у Франкфурті, освіту здобув у Лондоні, працювати приїхав в Україну. Одразу після університету став радником депутата Парламенту Великобританії Джона Грогана, який головував у групі зі зв’язків з Україною та піарив в Одесі Олексія Гончаренка. Досвід роботи Нікіти полягає, переважно, у консультуванні комерційних структур з питань налагодження двосторонніх відносин.

Батько Самбожука Микола три скликання поспіль працює помічником на громадських засадах у регіоналів, БЮТівців та ляшківців; нині – у нардепа екс-радикала Мельничука, якого Генпрокуратура підозрює в організації озброєної банди.

Нікіта Самбожук є уповноваженим з антикорупції громадської організації Міжнародний комітет захисту прав людини, де також працює комісаром Києва його тато Микола, від імені якого у 2014 році було оприлюднено публічний лист на ім’я перших осіб країни з вимогою розслідувати факти корупції під час закупівлі корейських Хюндаїв. Також батько кандидата в аудитори НАБУ є власником квартири в елітній новобудові ЖК «Riviera Riverside» в 50 метрах від Дніпра з приватною гаванню для яхт.

  • Степ’юк Валентин, після випуску з Академії внутрішніх справ працював опером та слідчим відділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю Лінійного відділу міліції на ст. Дарниця Управління МВС України на Південно-Західній залізниці. З 2004 року працює адвокатом та, як зазначено в офіційній біографії, «з 2009 року та по теперішній час займаюсь діяльністю пов’язаною з захистом адвокатів від свавілля правоохоронних органів». Під час обшуків детективів НАБУ у адвокатів Онищенка Валентин Степ’юк став на бік інтересів адвокатури: «На сегодняшний день ничего не было изъято. Мы смогли доказать о том, что тех документов, которые ищут антикоррупционное бюро, здесь не было», – так прокоментував голова Ради адвокатів Києва законність обшуків у поплічників Онищенка.

«Закон про НАБУ не містить специфічних вимог до членів комісії з зовнішнього аудиту, однак вимагає від кандидатів мати міжнародний практичний досвід проведення оцінок ефективності роботи правоохоронних органів. Оскільки порядку проведення зовнішньої оцінки Бюро не існує і його треба розробляти з «0», очевидно, що до проведення першого аудиту НАБУ необхідно залучити найкращих незалежних фахівців із бездоганною репутацією та значним кредитом довіри», – відмітили у «Центрі протидії корупції».

Нагадаємо, конкурсна комісія зі складу трьох осіб має визначити засади проведення зовнішньої оцінки операційної роботи Антикорупційного Бюро та провести такий аудит у 2017 році. Антикорупційний комітет ВР може порадити кандидата й Кабінету Міністрів України та Адміністрації Президента, які за законом мають право делегувати від себе в комісію по одному представнику. В АП вже визначились зі своїм кандидатом, але прізвище не називають.

Для проведення оцінки (аудиту) члени комісії зовнішнього контролю мають право доступу до фінансових документів Бюро, матеріалів кримінальних проваджень, де завершено досудове розслідування; можуть проводити конфіденційні інтерв’ю з працівниками НАБУ, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, інших державних та правоохоронних органів.

Висновок незалежної зовнішньої оцінки діяльності Національного бюро оприлюднюється разом письмовим звітом Національного бюро та заслуховується Верховною Радою України.

Строки проведення оцінки законом не визначені.

В Адміністрації президента вже визначились зі своїм кандидатом, але прізвище не називають.