«Енергоатом» без торгів дав порошенківському «Турбоатому» 448 мільйонів на конденсатор для ЗАЕС
06.12.2016   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 1 грудня замовило ПАТ «Турбоатом» конденсатор турбіни за 448,13 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Конденсатор турбіни К-1000-60/1500-2 для енергоблоку №3 Запорізької АЕС поставлять до червня 2017 року.

За технічними вимогами загальний строк служби обладнання має становити 30 років, між капітальними ремонтами – 9 років.

Угода передбачає аванс у розмірі 29% на строк до 31 січня 2017 року.

Тендер провели за переговорною процедурою через відсутність конкуренції «на відповідному ринку, внаслідок чого договір про закупівлю може бути укладено лише з одним постачальником, за відсутності при цьому альтернативи».

Разом з тим, цього року «Енергоатом» проводив відкриті торги на будівництво конденсатора для енергоблоку №3 Запорізької АЕС очікуваною вартістю 530,49 млн грн. Тоді на торги були подані чотири заявки. Окрім харківського «Турбоатому» свої послуги пропонували чеські фірми «I&C Energo a.s.» і «Královopolská, a.s.»,  та німецька «Balcke-Dürr GmbH». Однак усіх іноземців з різних причин не допустили до торгів, де б вони могли запропонувати ринкову ціну.

При цьому було відомо, що «Турбоатом» ще до початку тендеру «Енергоатому» вже домовився з італійською фірмою «A.D.Tubi Inossidabili S.p.A» про поставку труб для виготовлення конденсаторів на суму 8,22 млн євро. За даними Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту трубної промисловості ім. Я.Ю.Осади, ціна цих трубок з Італії була завищена у півтора рази.

«Balcke-Dürr GmbH» оскаржувала дискримінаційні умови тих торгів. Німці вказували, що на виготовлення конденсатору необхідно щонайменше 10 місяців, тоді як «Енергоатом» відвів вісім місяців. Тобто задовольнити атомників міг лише той завод, який ще до тендеру почав підготовку до робіт.

АМКУ не задовольнив скаргу німців. Однак після публічного скандалу «Енергоатом» відмінив ті відкриті торги і зараз уклав угоду з «Турбоатомом» по ціні його пропозиції на відмінених торгах. Скільки могли запропонувати в результаті аукціону чеські та німецькі залишилось невідомим, оскільки «Енергоатом» більше відкритих торгів не влаштовував.

Нагадаємо, у жовтні «Енергоатом» також замовив «Турбоатому» конденсатор турбіни К-1000-60/1500 для енергоблоку №1 Южно-Української АЕС за 465,02 млн грн. Тоді закупівлю теж провели за переговорною процедурою через відсутність конкуренції та необхідність забезпечення сумісності обладнання із раніше встановленим. Мова йшла про те, що у лютому 2015 року держкомпанія вже замовляла заводу два конденсатори для цієї ж станції за 344,34 млн грн.

Держава володіє 75,22 % акцій харківського «Турбоатома». Ще 13% акцій має ТОВ «КУА «Сварог Ессет Менеджмент» ПЗНВІФ «Сьомий», яке належить кіпрській «Енерджі Стандард Фанд Менеджмент Лімітед» Леоніда Півоварова зі Швейцарії та Максима Маркова з Росії – юристів Костянтина Григоришина.

Директором «Турбоатому» є Віктор Субботін, власник «Мегабанку», екс-«регіонал», який у 2015 році балотувався до Харківської облради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».