«Енергоатом» без конкурсу замовив порошенківському «Турбоатому» конденсатор для ЮУАЕС за півмільярда
21.10.2016   //  

ДП «НАЕК «Енергоатом» 18 жовтня замовило ПАТ «Турбоатом» конденсатор турбіни за 465,02 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Конденсатор турбіни К-1000-60/1500 для енергоблоку №1 Южно-Української АЕС поставлять До кінця 2017 року.

За технічними вимогами загальний строк служби обладнання має становити 30 років, між капітальними ремонтами – 8 років.

Нагадаємо, у лютому 2015 року держкомпанія замовила «Турбоатому» два конденсатори турбіни К-1000-60/1500 для цієї ж станції за 344,34 млн грн.

Нинішню додаткову закупівлю провели за переговорною процедурою, оскільки:

  1. ПАТ «Турбоатом» на сьогоднішній день володіє правом інтелектуальної власності на конструкцію конденсатора для турбоагрегату власної розробки, включаючи конструкторську документацію, термодинамічні, гідравлічні, сейсмічні розрахунки на турбоустановку в цілому та суміжні з конденсатором турбіни системи машзалу і є єдиним можливим виготовлювачем конденсатора бічного розташування для турбіни К-1000-60/1500 з відповідними референціями.
  2. Дана закупівля конденсатора є додатковою закупівлею у того ж виробника і спрямована на уніфікацію, забезпечення сумісності з суміжними системами турбоагрегату в цілому, поставленого тим же виробником, на збереження існуючого технологічного процесу експлуатації 2-го контуру АЕС.
  3. Заміна постачальника може призвести до несумісності з існуючою конструкцією турбіни і до пов’язаних з цим проблемам технічного характеру при експлуатації і обслуговуванні турбоагрегату та енергоблоку АЕС в цілому, а також до додаткових фінансових витрат.

Відповідно до висновку галузевого інституту НАН України «Інститут проблем машинобудування ім. А.М. Підгірного» від 14.07.2016 № 52/426, на даний час є об’єктивні обставини що підтверджують можливість виготовлення та постачання конденсатора «блоково-модульного» виконання турбіни К-1000/60/1500 виключно ПАТ «Турбоатом».

Держава володіє 75,22 % акцій харківського «Турбоатома». Ще 13% акцій має ТОВ «КУА «Сварог Ессет Менеджмент» ПЗНВІФ «Сьомий», яке належить кіпрській «Енерджі Стандард Фанд Менеджмент Лімітед» Леоніда Півоварова зі Швейцарії та Максима Маркова з Росії – юристів Костянтина Григоришина.

Директором «Турбоатому» є Віктор Субботін, власник «Мегабанку», екс-«регіонал», який у 2015 році балотувався до Харківської облради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність».

У вересні «Енергоатом» допустив лише «Турбоатом» до аукціону щодо закупівлі конденсатора для блоку №3 Запорізької АЕС на очікувану суму 530,49 млн грн. Решту потенційних учасників відхилили через різні невідповідності технічним вимогам і претензії до документів. Німецька фірма «Balcke-Dürr GmbH» безуспішно скаржилася в АМКУ на неможливість здійснення у березні-травні 2017 року поставки, на яку потрібно щонайменше 10 місяців.

При цьому кількома тижнями раніше «Турбоатом» замовив компанії «A.D.Tubi Inossidabili S.p.A» (Італія) зварних труб з аустенітної сталі марки TP316L на суму 8,22 млн євро, або близько 241,05 млн грн. Такі труби є основним елементом конденсаторів.