Куди не кинь – всюди харч
26.09.2016   //  

catУ Черкасах на харчуванні школярів будуть робити одне з двох: або красти, або труїти дітей.

Мова йде за скандальний тендер на харчування дітлахів у дитсадочках та школах, оголошений цього літа Департаментом економіки та розвитку Черкаської міськради.

Скандальним він став від самого моменту оголошення. Ось ознаки:

  • торги очікуваною вартістю 206 млн грн. було оголошено 29 липня, лише за два дні до переходу України на систему «Прозорро»

vdz-29-lypnya

  • документація конкурсних торгів була затверджена конкурсним комітетом лише 3 серпня. Тобто вже після введення «Прозорро».

dkt-3-serpnya

  • весь контракт розрахований на чотири роки, але не до кінця учбового року, що було б логічно, а до грудня 2019 року – саме на цей період мають припасти нові вибори мера Черкас замість нинішнього Анатолія Бондаренка, обраного у листопаді 2015 року.

bondarenko

Тобто коняку офіційно поставили позаду возу. Подальший розвиток подій не розчарував поціновувачів тендерних інтриг.

На тендер зголосилось аж 11 постачальників, п’ятьох зарізали відразу – через претензії до пропозицій, але ніхто офіційно не скаржився. З решти обирали одного виконавця і 21 вересня акцептували ТОВ «Каштан-плюс». Це відомий у місті постачальник їжі, насамперед тим, що раніше був монополістом з харчування у лікарнях Черкасах (104 млн грн. на два роки).

На «шкільних» торгах мерія зробила абсолютно законну річ. Єдиним критерієм для обрання переможця була визначена ціна пропозиції. А ціна – це сукупна вартість продуктової корзини зі 133 позицій, необхідних для приготування сніданків та обідів у школах та дитсадках. Ось що з цього вийшло.

«Каштан-плюс» заміксував у своїй пропозиції нормальні, корупційні та нереальні ціни. Ось фотокопія, оприлюднена колегами з «Кропиви». Будь-хто, хто сам купує продукти у магазинах та базарах, відразу легко зрозуміє всю глибину глибин:

kashtan1 kashtan2 kashtan3

До нормальних магазинних цін можна віднести цукор по 18 грн./кг, куряче філе по 59 грн./кг, вершкове масло по 110 грн./кг, свинину без кості по 75 грн./кг. Але це лише у випадку, якщо ці харчі будуть нормальної якості, а не спредом чи гниллям. Відзначимо, що ми порівнюємо з магазинними цінами, у які включено усі можливі накрутки, хоча гуртові ціни завжди менші на чверть.

Далі гірше.

У «каштановому» прайсі знайшлись такі діаманти як картопля по 7 грн./кг, морква по 9 грн./кг, цибуля по 8 грн./кг. Це щонайменше вдвічі дорожче від базару та гуртових закупівель. Саме це порівняння і змушує нас зробити перше припущення про розкрадання бюджетних коштів.

А ось друге, ще більш трагічне припущення про отруєння дітей базується на порівнянні з ринковими – наступних цін з пропозиції «Каштан-плюсу»:

1 грн./кг – м’ясо конини, дині та кавуни;

3 грн./літр – соки виноградний, ананасовий, апельсиновий та інші;

6 грн./кг – хліб білий з бороша «вищого ґатунку» – навіть півкілограмова паляниця такого хлібу коштує дорожче, ніж заявлений кілограм;

10 грн./кг – сардельки «1 ґатунку» та філе хека, сайди, палтуса;

15 грн./кг – сардельки «вищого ґатунку», свинина на кості та олія нерафінована (у цьому випадку за літр);

20 грн./кг – ковбаса варена «1 гатунку» та філе минтая.

Ось покладіть руку на серце і скажіть: ви могли б своїми руками купити у магазині сардельки по 10(!) гривень за кіло і примусити з’їсти це свою власну дитину?

Ми теж сподіваємось, що черкаська мерія, хоча б напівпритомна,і не покладе відвертого  лайна у тарілки дітлахів, які не винні, що дорослі дядьки та тітки грають у свої ігри. Шанс на це дає обмовка у тендерній документації, яка визначає, що ціна на тендерні товари може змінюватись у трьох випадках:

  • зміни умов та порядку оплати у разі прийняття після укладення Угоди нормативно-правових актів, які регулюють питання оплати за рахунок державних коштів, відповідно до правил, установлених такими актами;
  • зміни ціни Товару у зв’язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно змінам таких ставок;
  • зміни ціни Товару у разі зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції.

Тобто мерія може підняти закупівельну ціну на сардельки та рибу і взагалі-то мусить це зробити. Бо, як вже говорилось, цей контракт розраховано до кінця 2019 року, а за цей час з гривнею неодмінно трапиться ще купа всякого недоброго. Але це знову повертає нас у першу частину нашого припущення – про можливість розкрадання. Бо оці «інфляційні» зміни цін будуть підвищувати ціну не лише на аномально дешеві сардельки, але й на аномально дорогу картоплю.

Звісно, захисники усталеного порядку речей можуть заявити, що дітям нічого небезпечного у тарілку не потрапить. Мовляв, наддешеві товари просто не будуть проходити через сито контролерів, а відтак і не будуть закуповуватись.

Це означає, що ми маємо справу з аферою, яка вже не раз траплялась «Нашим грошам» на різних тендерах. Нещодавно так само прогриміла історія з мільярдним тендером «Укрзалізниці» на постачання дизпалива, який по ненормально дешевій ціні виграв «ВОГ», а потім притягнув купу довідок про збільшення ринкових цін і в три заходи по 10% підняв тендерну ціну аж вище ринку. Тобто на тендері ціна товару скидується нижче плінтуса лише аби формально законно обійти конкурентів, а потім вже піднімається так, щоб врахувати усі бажані «дельти» та «маржі».

Звісно, без згоди мерії таке підняття тендерних цін неможливе.

З іншого боку, така афера взагалі неможлива без згоди черкащан, які і обрали собі таких господарів. До наступних виборів ще довго, а сардельки по 10 гривень купуватимуть вже невдовзі. У кращому випадку школярів годуватимуть виключно коштовними картоплею та буряком, може не потруять. Все це може розпочатись уже найближчими днями, коли мерія остаточно підпише угоду з «Каштан-плюсом».

Юрій Ніколов, «Наші гроші»