«Укроборнпромівці» перерахували 44 мільйона за вигадані агентські послуги з продажу патронів арабам, – слідство
01.07.2016   //  

НАБУ підозрює посадовців ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» в закупівлі у «Fuerteventura Inter LP» фіктивних агентських послуг на суму майже $1,95 млн.

Про це стало відомо з ухвали Солом’янського  районного суду міста Києве, який розглядав звернення детективів НАБУ в рамках розслідування кримінальної справи №52016000000000081 від 23.03.2016

З матеріалів судового засідання відомо, що 20 травня 2015 року дочірнє підприємство ДП «Укрспецекспорт» – ДГЗІФ «Укрінмаш» та «Fuerteventura Inter LP» (Велика Британія) було укладено агентську угоду. Вона передбачала, що британська фірма буде посередником при продажі ДП ДГЗІФ «Укрінмаш» 1 мільйона патронів калібру 23 мм Генеральному штабу Збройних сил Об’єднаних Арабських Еміратів. Загальна вартість контракту з ОАЕ склала $14,82 млн, а винагорода  «Fuerteventura Inter LP» була понад 12% – близько $1,92 млн.

На виконання угоди в жовтні та грудні 2015 року «Укрінмаш» перерахував на рахунок фірми у Versobank AS всю суму комісії.

Але слідство встановило, що «Fuerteventura Inter LP» відповідні послуги не надавала. Більш того,за даними слідчих, саме «Укрінмаш» надавало агентські послуги при експорті зброї українських виробників. Тому службові особи «Укрінмашу» достовірно знали, що Fuerteventura Inter LP не виконало умови агентської угоди, але з корисливих мотивів перерахували кошти на її рахунок.

«Fuerteventura Inter LP»  була зареєстрована в Шотландії на початку лютого 2015 року – за три місяці до підписання угоди з «Укрінмаш». В матеріалах засідання Солом’янського районного суду м. Києва сказано, що фірма порівну належить двом особам. Але в реєстрі Великої Британії їх імена не розкрито.

«Укрінмаш» – одне з підприємств концерну «Укроборонпром», яке займається торгівлею зброї. В кінці жовтня кадрова комісія держконцерну «Укроборонпром» вибрала генеральним директором «Укрінмаш» Сергія Слюсаренка. До цього призначення Слюсаренко був одним з топ-менеджерів компанії BRAIN Computers, яка займається торгівлею ІТ-технікою.

На момент укладання угоди з британцями в.о. гендиректора «Укрінмашу» був Володимир Омельянчук, а його заступником – Леонід Крючков. Останній відомий як власник офшора «Бейрок Файненс Лімітед», на який виводилися кошти колишнього міністра енергетики Едуарда Ставицького. Крючков – брат Дмитра Крючкова, який  займає посаду голови правління ПАТ «ХК «Енергомережа» і його оголошено в розшук в справі про крадіжку на «Запоріжжяобленерго» 346 млн грн. Учасники ринку неофіційно пов’язують Крючкова з віце-президентом УЄФА Григорієм Суркісом, представники якого входили до керівних органів «Енергомережі».

Відмітимо, що минулого року президентом Федерації футболу України року став народний депутат від «Блоку Петра Порошенка» Андрій Павелко, а його заступниками стали представники групи Суркіса. У парламенті Павелка пов’язують з замголови фракції ББП Ігорем Кононенком, який є давнім бізнес-партнером Порошенка.

За даними нардепа від БПП Сергія Лещенка, саме Кононенко допомагає Суркісам і Крючкову з призначення своїх людей в керівництво обленерго, де держава має контрольний пакет.

Відмітимо також, що торгівля зброєю знаходиться у сфері відповідальності першого заступника секретаря РНБО України Олег Гладковський. За його словами, масштабні контракти на постачання зброї до ОАЄ було підписано під час виставки IDEX-2015, яку відвідав президент Петро Порошенко.

За середнім курсом обміну валют в жовтні-грудні 2015 року сума виплачених агентських «Fuerteventura Inter LP»  склала 43,94 млн грн.