«Роттердамська» формула «порошенківців» зробила енергетичне вугілля для українців найдорожчим у світі
08.06.2016   //  

Визначена державою ціна енергетичного вугілля є найвищою в світі. Відповідні дані оприлюднив екс-член НКРЕКП Андрій Герус.

цена угля

У перерахунку на калорійність вугілля 6000 ккал/кг паливо по так званій «роттердамській» формулі коштує $63 за тонну. Тоді як до введення цієї формули  його вартість становила близько $44.

Стара ціна знаходилась на рівні цін у інших країнах-експортерах вугілля – Росії ($42 на Балтику), Польщі ($42), Колумбії ($44). У імпортуючій Туреччині вартість палива є більшою – $50, однак все рівно нижчою від нової ціни для України.

Нова формула була введена НКРЕКП наприкінці квітня. Тепер теплоелектростанції закладають у тариф ціну вугілля по наступній формулі – його вартість у порту Роттердам (нині близько $46) плюс доставка з Нідерландів до України (близько $15), нібито наша країна його імпортує зі світового ринку.

Водночас міністр енергетики Ігор Насалик повідомив про остаточну відмову України від закупівлі південно-африканського вугілля за світовими цінами на користь постачальників з Росії та окупованого терористами Донбасу. Це вугілля ввозиться до України за коротким маршрутом і введення до формули транспортного плеча до Нідерландів є штучним елементом для підвищення ціни вугілля, а відтак і електроенергії, яка виробляється з подорожчавшого вугілля.

Найбільшими виробниками «вугільної» електроенергії є ДТЕК Ріната Ахметова, державне «Центренерго» та «Донбасенерго» Гуменюка-Януковича. Вони отримають від підвищення ціни вугілля додаткові 10 млрд грн., які їм заплатять споживачі електроенергії по підвищеному тарифу.

Нагадаємо, після введення в дію «роттердамської» формули єврооблігації  ДТЕК подорожчали на 40%. Коли вони були дешевими їх скупкою займалась компанія ICU. На чиї гроші проводилась скупка – наразі невідомо.

Співвласником ICU є нещодавно звільнений з посади міністра енергетики Володимир Демчишин. У цій же компанії раніше працював Дмитро Вовк, нинішний очільник НКРЕКП.

Раніше співвласником ICU також була Валерія Гонтарєва, яка стала головою Нацбанку за подання президента Петра Порошенка.