Держінститут попри відсутність грошей має заплатити 30 мільйонів фірмі з офшорними власниками
16.05.2016   //   228 Переглядів

ТОВ «Бізтех» стягує 30,45 млн грн. з Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи. Про це свідчить рішення Господарського суду м.Києва від 27 квітня.

Йдеться про заборгованість по договору 2013 року що придбання ліцензій на комп’ютерні програми «Ветеринарний контроль», «Ветеринарно-санітарна експертиза», «Ветеринарні засоби»  .

Фірма «Бізтех» звернулась до суду з позовом про визнання недійсними положень договору, за якими послуги оплачуються в залежності від бюджетного фінансування. «Бізтех» вважає, що такі умови не відповідають чинному законодавству.

Крім того, фірма подала позов про стягнення 16,20 млн грн. боргу, а також 13,91 млн грн. процентів за користування чужими грошима, 12,91 млн грн. інфляційних і 1,34 млн грн. як 3% річних неналежне виконання грошового зобов’язання. В сумі компанія хотіла стягнути 44,36 млн грн.

У договорі було зазначено, що оплата здійснюється в міру надходження коштів, а в разі відсутності фінансування замовник не несе майнової відповідальності перед постачальником.

Держінститут на суді позов заперечував, вказуючи на те, що «Бізтех» підписала його, погодившись на такі умови.

Суд вирішив, що встановлення строку оплати з вказівкою на умову отримання коштів як на подію, яка може не настати, суперечить Цивільному кодексу. Адже це по суті звільняє Держінститут від відповідальності за неоплату договору.

Відтак суд визнав недійсними вищезгадані пункти договору. Щодо стягнення коштів, то суд ці вимоги також задовольнив, але частково. Зокрема, суд відмовився стягувати 13,91 млн грн. процентів за користування чужими грошима. Це суд пояснив тим, що такі проценти могли б нараховуватися, якщо б це був договір позики. А Держінститут утримував у себе гроші не через договір позики, а через неналежне виконання обов’язків по договору надання послуг.

За даними Вісника держзакупівель, загальна вартість договору з фірмою «Бізтех» становила 34,30 млн грн. Єдиним конкурентом «Бізтех» на тому тендері була фірма «Ілайф». У 2009-2011 рр. засновником обох цих компаній був киянин Юрій Моісєєв. На момент тендеру і до сьогодні власником «Ілайф» значиться Євген Лук’янчук, який раніше володів компанією разом із Моісєєвим.

У 2011 році Моісєєва як засновника фірми «Бізтех» замінила гонконгська компанія Ever New Victory Limited. У 2012 році до складу засновників також увійшов панамський офшор Selena Management S.A.

За даними гонконгського реєстру компаній Ever New Victory Limited належить віргінському офшору Rootberg Nominees Limited (Corporation). У серпні 2014 року директором гонкогської фірми Ever New Victory Limited була призначена українка – Марина Барчан, прописана в Алчевську Луганської області. Відомо, що свого часу Марина Барчан також була зареєстрована в Києві.

За даними «Інсайдеру», фірма «Бізтех» через ланцюжок засновників пов’язана з групою молдавського мільйонера Емануїла Гріншпуна.

Окрім вищезгаданого контракту, у січні 2015 року компанія «Бізтех» виграла тендер на 1,87 млн грн. у ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» щодо обслуговування реєстру тварин.