АМКУ зобов’язав відмінити тендери на мільярд за кіотські гроші, половину з яких зливали «прокладці»
26.01.2016   //   112 Переглядів

Антимонопольний комітет 25 січня зобов’язав ДП «Українські екологічні інвестиції» відмінити десяток тендерів робіт із заміни існуючих світильників на енергозберігаючі світильники на основі LED-технологій на очікувану суму 926,72 млн грн. за гроші від уряду Японії по Кіотському протоколу. Про це повідомляється на сайті АМКУ.

Рішення прийнято за результатами розгляду 31 скарги на дії замовника закупівель з боку учасників тендерів, чиї заявки були відхилені конкурсним комітетом. Антимонопольний комітет зазначив, що при проведенні цих закупівель замовник допустив порушення, які неможливо усунути. Рішення АМКУ на сайті поки не опубліковані.

Скарги в АМКУ подавали, зокрема, «Хмельницькобленерго», «Харківобленерго», «Черкасиобленерго» і «Миколаївобленерго». Їх пропозиції були дешевші, але їх відхиляли за те, що світильники не підходили замовнику, непідтвердженість фінансової спроможності виконати роботи та пов’язаність обленерго між собою у розумінні п.19 ч. 1 ст. Закону «Про здійснення державних закупівель». На думку замовника, проблемою було те, що учасники перебувають під спільним контролем однієї юридичної особи, яка володіє пакетами акцій у обсязі більше, ніж 25% у кожному з обленерго. Ця юрособа – Фонд держмайна.

18-19 грудня ДП «Українські екологічні інвестиції» акцептувало тендерні пропозиції ТОВ «Агротехбуд» на суму 480,01 млн грн. Незадовго перед торгами фірма змінила власника і ним став Олексій Алтунін, прописаний в окупованому Донецьку.

Задля перемоги цієї фірми на усіх тендерах викидали дешевших конкурентів.

Наприклад, у тендері на об’єкти Одеської області брали участь 12 компаній. Однак тендерний комітет викинув 10 конкурентів, кожен з яких був дешевший від «Агротехбуду».

Один із найбільших підрядників «Енергоатому» по справді складному обладнанню ПАТ НВП «Радій» пропонував замінити лампочки на Одещині на 73 млн грн. дешевше за «Агротехбуд».

Народний депутат Юрій Дерев’янко повідомив, що уряд тендер з ініціативи Мінекології дозволив на цих тендерах не 30% , а 70% передоплати.

Однак прем’єр-міністр Арсеній Яценюк згодом заявив, що він нібито не підписав це рішення, оскільки дізнався, що «Агротехбуд» зареєстрований в квартирі і що власником фірми перед тендером став мешканець Донецьку. Свою заяву Яценюк зробив вже після того, як обленерго оскаржили ці тендери, а Юрій Деревянко повідомив про наміри щодо розпилу коштів.

Також Яценюк заявив про проведення службового розслідування з боку уряду, та пообіцяв звернутись до Національного антикорупційного бюро.

Яценюк вважає, що гроші на цих тендерах «просто хотіли вкрасти».

Однак досі немає жодних даних щодо покарання міністра екології Сергія Курикіна та директора ДП «Українських екологічних інвестицій» Олексія Коваля, який і очолює тендерний комітет замовника тендерів.

Наразі Україна має близько 2,5 млрд грн. невикористаних коштів, отриманих по Кіотському протоколу. Якщо ці кошти не будуть освоєні до лютого 2016 р., то у березні їх прийдеться повернути Японії.