Кіно і міліція
25.12.2015   //  
Арсен Аваков кинув у Саакашвілі стакан з водою за публічно виголошену підозру у корупції. Що тепер і в кого буде кидати міністр внутрішніх справ?

Арсен Аваков кинув у Саакашвілі склянку з водою за публічно виголошену підозру у корупції. Що тепер і в кого буде кидати міністр внутрішніх справ?

СБУ і ГПУ рік тому подивились «приховане відео» з кабінету заступника Авакова. Хоча фільм був у жанрі кримінальної драми, актори не постраждали.

Це фільм із тих, про які всі говорять, але мало хто додивився до кінця. Така доля всіх гучних прихованих зйомок, які з’являються спершу на Youtube, а потім на помийних сайтах. Рівень довіри до таких відео – мінімальний, а відтак навіть якщо воно – мегасенсаційне, за кілька днів щезає в небуття.

Так сталось би і з цим фільмом. Якби не Реєстр судових рішень. Який підтвердив, що відео – не сфальшоване. А відтак у нас виникло бажання розповісти ширшому загалу про що йдеться, і одне питання: «Чому до цього часу актори фільму спокійно собі ходять містом?». Тим паче, що зніматись у серіалах – це лише їхнє хобі, основна ж робота – в центральному апараті МВС.

А тепер про деталі. На початку цього місяця невідомі люди оприлюднили в Інтернеті відео, відзняте Службою безпеки ще в листопаді-грудні 2014 року у кабінеті Сергія Чеботаря – на той час заступника міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

З Судового реєстру стало відомо, що це записи Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління Служби безпеки України. Ці записи долучені до матеріалів кримінального провадження №12014110100000953, що стосується зловживань при продажу піску ДП МВС «Спецсервіс».

Генпрокуратура через суд добилася доступу до даних сайту «Антикор», який розмістив це відео. Взагалі-то відео було завантажено на Youtube і вже звідти поширювалось різними сайтами. Але в такі деталі прокурори не занурювались. Поки що в Шокіна обурені лише розголошенням таємниці слідства. Зміст самого відео і наслідки для його фігурантів, видається, ГПУ хвилює менше. Не зважаючи на кримінальне провадження, ніхто з осіб, зафіксованих на відео, досі не має статусу підозрюваного. Більше того, один із організаторів – Олексій Тахтай – навіть отримав підвищення до заступника міністра.

На відео Сергій Чеботар з використанням ненормативної лексики обговорює продаж піску держпідприємством «Спецсервіс» через приватну «прокладку». Учасниками цих розмов були начальник департаменту фінансового забезпечення МВС Олексій Тахтай і керівник ДП «Спецсервіс» Василь Петрівський.

На відео керівник «Спецсервісу» Петрівський розповідає Чеботарю, що 19 листопада було оголошено аукціон по піску, а до 10 грудня мають провести торги і вибрати «правильного» переможця.

Василь Петрівський: До 10 числа в нас відбудуться торги, офіційні. І ми станемо переможцями

Сергій Чеботар: Я не поняв, що значить ви переможете?

Василь Петрівський: «Я не про нас. Ми виграли…. Ми викупимо на «прокладку» весь обсяг…

Сергій Чеботар: Ну а офіційно і по-нормальному?.. Ми заключаєм з біржею, так?

Олексій Тахтай: Біржею уже 19 числом з’явлено об’явлєніє…

Василь Петрівський: Якого ніде нема.

Сергій Чеботар: Ну я поняв.

Олексій Тахтай: До 10 числа пройдуть торги. Соотвественно, фирма, про которую только что рассказывал, является победителем и реализует весь песок уже в полном обьеме.

Друга зустріч відбулася після аукціону, який виграла контрольована «Буд Маркет Групп». З’ясувалося, що потенційний покупець, який мав купувати пісок у «прокладки» по ринковій ціні, чомусь зволікає.

Сергій Чеботар: «Ми вже з тобою по факту говорили. Справляєшся – да. Не справляєшся – давай, бл** когось іншого назначим, хто буде справляться і шось робить. І що дальше?»

Василь Петрівський: «Ну я думаю, Сергій Іванович… Попросили день-два. Я сказав умови».

Сергій Чеботар: «Бо міністр мене питається все це. І всі знали, що воно буде. Бо вони граються, бо вони ждуть, що воно ще бл** понизиться гривня! І що воно тоді мені принесе?! Тоді був долар 12, сьогодні він скільки? 20. Тоді його нада брати становиться в розніцу продавати і більше на цьому заробляти. Скільки зараз стоіть пісок?

Василь Петрівський: «45 гривень на заводі».

Сергій Чеботар: «Тоді треба перерахувати ціну піску. Я цей п**ж не хочу слухати. Я що це маю міністру розказувати?!»

Василь Петрівський: «Значить, я рішив, домовився. Два місяці дали мені відстрочку по платежу в бюджет. Ну можна трохи ще потягнути. Виграла фірма ту, яку… Ну моя... Дивіться, я ж зробив все, що міг. І, вибачте, ці торги зробив так, що ніхто не знав і податкова до сих пір нічого. І офіційно все провели… Вони попередньо зразу погодилися, не знаю, що їх тормознуло».

Уточнимо який саме пісок продають. У 2014 році ДП «Спецсервіс», що входить у структуру МВС, отримало від податкової право продати 2,38 млн тон безхазяйного, нелегально видобутого піску. Гроші від цієї угоди мали піти в бюджет. Від цього «правоохоронці» і вирішили відщипнути свою долю.

З судового реєстру ми дізналися, що службові особи ДП «Спецсервіс» і МВС України організували фіктивні торги і продали пісок за мінімальною ціною 8 грн/т підконтрольній фірмі – «Буд Маркет Групп», створеній за три місяці до аукціону. А далі пісок вже продавався по нормальних цінах від імені цієї «прокладки». Зокрема, ТОВ «Альянс будівельників України» купувало пісок вдвічі дорожче – по 18 грн/т.

Для порівняння. За даними «Вісника держзакупівель», в кінці 2014 року КП «Київавтошляхміст»  купував пісок по 50 грн/т (ціна з доставкою), «Управління по ремонту та експлуатації автошляхів» Дніпропетровської міськради – по 86 грн/т., а будівельний пісок для Одеської залізниці коштував 118 грн/т. Зараз не будемо заглиблюватись в пояснення різниці. Це просто для розуміння порядку цін.

Чи вдалося багато заробити і скільки ми, на жаль, не знаємо. Відомо тільки, що «Буд Маркет Групп» мала проблеми з реалізацією цього піску, а відповідно – з поверненням грошей в бюджет (а навіть за мінімальними розцінками це близько 20 млн грн.). «Прокладка» встигла продати піску щонайменше на 1,5 млн грн. Покупцем стало ТОВ «Альянс будівельників України». Планувалося продати піску на удвічі більшу суму. Але у серпні цього року Генпрокуратура пісок арештувала. Відтак компанія «Буд Маркет Групп» більше торгувати цим піском не може. У листопаді «Альянс будівельників України» стягнув з «БМГ» 1,5 млн грн. заплачені за решту піску, який не змогли поставили.

чеботар прослушка

Сергій Чеботар з негодуванням демонструє “жучок”, який писав розмови про корупцію у його кабінеті.

А тепер кілька слів про учасників фільму. Про те, що Чеботаря «пишуть» – було офіційно відомо ще з кінця минулого року, коли в кабінеті замміністра знайшли відповідний пристрій. Шпигунська камера була вмонтована у «дверний налічнік» і працювала цілодобово. В кінці минулого року Сергій Чеботар особисто демонтував «жучок» під прицілами телекамер.

Навесні Сергій Чеботар пішов у відставку. Основною причиною для широкого загалу стали не підозри в корупції, а… зять. Нагадаємо, що у травні цього року біля маєтку доньки Чеботаря в Лісниках побили журналістів телепрограми «Наші гроші». Одним із нападників був зять замміністра. Після цього у Верховній раді зареєстрували постанову про відставку міністра Арсена Авакова. Чеботар, щоб не підводити шефа, звільнився сам.

У тому інциденті з журналістам Арсен Аваков був повністю на боці свого заступника.

«Чеботар. Створено міф, який із задоволенням крутять і сумлінні люди, які помиляються, і покидьки від журналістики… А, кажуть, Чеботар кришує перевезення. Кажуть, Чеботар хабарничає за призначення. А ще кажуть, що Чеботар краде пісок. І таких “ще кажуть” я можу навести величезну кількість у різних виданнях… він дав себе спровокувати, замість того, щоб відкритися суспільству й сказати все, як є: це моє, це зятя, це ще когось… Натомість він піддався емоціям, зять піддався емоціям… А за що він має бути арештований? За те, що хтось.. зробив ще 20 проплачених публікацій про нього?» – коментував Аваков.

Мусимо зауважити, що пан Аваков трохи лукавить. Адже питання до Чеботаря були не тільки у журналістів, а й у Служби безпеки, яка одразу після відставки вручила Чеботарю повістку на допит в Генпрокуратуру. Але екс-замміністра того ж дня вилетів до Відня і на допит не прийшов. В інтерв’ю у листопаді цього року Аваков розповів, що його колишній заступник лікується у Німеччині.

Навесні цього року, ще до відставки Чеботаря, у ЗМІ просочилася інформація, що 31 березня СБУ робила обшук у центральному апараті МВС. Свого часу на цьому піарився нардеп Сергій Каплін, який в ефірі каналу «112» заявив, що в кабінеті Чеботаря знайшли коштовності, золоті злитки і документальне підтвердження корупційних схем у міністерстві внутрішніх справ. У серпні цього року адвокат Чеботаря виграв суд проти Капліна і зобов’язав цю заяву спростувати як недостовірну.

З судового реєстру нам вдалося з’ясувати, що 31 березня обшук проводила Генпрокуратура по кримінальному провадженні №142014000000001738, що стосується зловживань у ДП МВС «Спецсервіс». Зокрема, вилучалися документи в Обухові, що стосуються ТОВ «Альянс Будівельників України» – фірми, яке купувало пісок у «прокладки».

Ми достеменно не знаємо, у якій справі Чеботаря викликали в ГПУ і чи було проти нього відкрито яке-небудь кримінальне провадження. Однак факт залишається фактом. СБУ вже рік має записи, які свідчать про можливі зловживання керівництвом міністерства. Якщо ці записи справді від початку були доступні і ГПУ, то питань з’являється більше, ніж відповідей.

Олексій Тахтай після "пісчаної" афери отримав підвищення до заступника міністра МВС.

Олексій Тахтай після “піщаної” афери отримав підвищення до заступника міністра МВС.

Натомість Сергію Чеботарю дали спокійно виїхати за кордон. Тим часом, Арсен Аваков зробив своїм новим заступником Олексія Тахтая, який курував для Чеботаря роботу з держпідприємством «Спецсервіс».

Олексій Тахтай – син Володимира Тахтая, на початку 2000-х головного контролера Рахункової палати, у середині 90-х заступника міністра фінансів. Брат Олексія – Андрій Тахтай – начальник Департаменту внутрішнього аудиту «Нафтогаз-України» і член ревізійної комісії ПАТ «Укргазвидобування». Однак, як бачимо, Олексій Тахтай має і власні заслуги, що дозволили йому стати заступником Арсена Авакова.

Тож у темі з продажем піску ми до міністра внутрішніх справ взагалі не апелюємо, бо, припускаємо, що він вкотре знайде виправдання своїм підлеглим і скаже, що «покидьки від журналістики» просто не змогли оцінити їх менеджерського таланту. Так само годі сподіватися на СБУ, яка рік мовчала про записи в кабінеті Чеботаря, та на слідчих, які досі не назвали підозрюваних по справі.

Можливо, саме слідчим нового Антикорупційного бюро вистачить духу, щоб розібратися із цією історією. Тим паче, що за законодавством – тепер це їхнє поле діяльності.

У кожному разі почекаємо у новому році продовження серіалу. Дасть Бог, другий сезон буде цікавішим.

Ірина Салій, «Наші гроші»