Кому належать рекреаційні землі Харківщини
24.11.2015   //  

Родини Добкіна і Кернеса та головного «порошенківця» Харкова, люди Авакова, прокурори й податківці – під їх управлінням мальовничі землі.

Законодавство України до рекреаційних земель відносить землі, які використовуються для організації відпочинку людей, туризму та спортивних заходів. На території Харківської області, за даними ГУ Держземагентства, таких земель 3915 га. З них 2772 га – це державна власність на території одного району – Великобурлуцького, ще 1143 га – роздані різним підприємствам й установам, як приватної, так й державної власності.

«Наші Гроші» проаналізували довідку Держкомзему щодо використання земель рекреаційного призначення державної власності на Харківщині. Дані, які опубліковані нижче – лише верхівка айсберга, яка демонструє, як харківські чиновники, депутати, прокурори вдало використовували своє становище.

Валківський район

Каріна Давтян

Каріна Давтян

В 2011 році Стармерчицька селищна рада в один день передала в оренду одразу дві ділянки площею 0,85 га кожна для організації туристично-спортивних заходів. Орендарями стали дві приватні структури зі схожими назвами – ТОВ «Харків-тур» й ТОВ ТФ «Дік тур». Обидві ці фірми заснували Інесса та Карина Давтян – дружина та донька голови Харківської міської організації партії «БПП «Солідарність» Олександра Давтяна. На останніх виборах він став депутатом Харківської міськради, хоча раніше вибирався до обласної ради.

ТОВ «Харків-тур» має також 3 га рекреаційних земель на території Печеніжського району. Фірма отримала їх в оренду ще в 2003 році терміном на 50 років. В 2013 році прокуратура подавала позов до суду, стверджуючи, що земля була виділена з порушеннями закону. Але через закінчення терміну позовної давнини, суд залишив ділянку ТОВ «Харків-тур».

Великобурлуцький район

В 2008 році ТОВ «Бірюк» отримало в оренду під базу відпочинку на території селища Великий 0,65 га рекреаційних земель. Засновниками підприємства є Валерій Водяницький, Віктор Нечеверя й Інна Васіщева. Остання відома як начальник управління по роботі з персоналом ПАТ «Мегабанк», який належить гендиректору «Турбоатома» Віктору Субботіну й Олені Жуковій. Варто відзначити, що Дочірнє підприємство «Бірюк» є одним з найбільших власників мисливських угідь на території Харківщини.

Вовчанський район

Алла Добкіна з бабусею Алою

Алла Добкіна з бабусею Аллою

Обслуговуючий кооператив «Дачний кооператив «Вереск» отримав в оренду на території одного з найбільш мальовничих селищ Харкіщини Старий Салтів земельну ділянку площею 3,4 га, Земля була виділена під створення бази відпочинку.

Засновниками цього кооперативу зараз є  Алла Миколаївна Добкіна, Алла Михайлівна та Анастасія Боженко. Перші дві – мати і донька екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна. Схоже, що Анастасія Боженко є родичкою другої дружини Добкіна Аліни Боженко.

Андрій Шаптала

Андрій Шаптала

Сам кооператив «Вереск» ще в 2009 році мати Добкіна заснувала разом з Ганною Овчаренко й Андрієм Шапталою. Останній є комерційним директором КП «Парк ім. Горького», а також засновником близько десяти кооперативів, які безкоштовно отримували землю від Харківської міськради часів Добкіна-Кернеса.

В 2012 році замість Добкіної й Шаптали деякий час засновниками «ДК «Вереск» були теперішній керівник кооперативу Лідія Адам й Сергій Бездєтко. Адам також є керівником ОК «ЖБК «Триумф», який володіє маєтком Добкіна у Лісопарку. Бездєтко зараз працює заступником начальника фінансово-економічного відділу управління фінансових ресурсів Департаменту капітального будівництва ХОДА. Під контролем цього Департаменту майже всі тендери, що стосуються будівельних робіт в області, а його чиновників правоохоронці зараз підозрюють у корупції та зловживанні службовим становищем.

Будівля, де зареєстровано кооператив, належить ТОВ «База відпочинку-профілакторій «Хвойне» Сергія Вєткіна.

Відразу до декількох рекреаційних ділянок в Старий Салтів має відношення Юрій Пільтєєв. В якості приватного підприємця він орендує 2,06 га під кемпінг «Алий парус». Його ПП «Парус-Максі» отримало ділянку площею 8,40 га під базу відпочинку «Алий парус». Крім того, Пільтєєв разом з Павлом Колодним є засновником ТОВ «Артекс», яке орендує 18,30 га у тому ж селищі.

Тетяна Каратуманова

Тетяна Каратуманова

Відомо, що Пільтєєв є керівником ТОВ «Центр Здоров’я». Засновниками цього підприємства вказані АТЗТ «Куряжський домобудівельний комплекс», ТОВ Фірма «Співдружність», ХОО ФСТ «Динамо». Бенефіціарами підприємства є Валерій Вереітінов, екс-депутат Харківської облради від Партії регіонів Еміль Тер-Степанян та дружина депутата облради від «Опозиційного блоку» Олега Каратуманова – Тетяна Каратуманова, яка мала дівоче призвище – Колодна.

Земельну ділянку площею 3 га в Старому Салтові отримало в оренду ТОВ «Юнацька вітрильна база». Засновниками підприємства є Андрій Синиця, Павло Пилипенко, Сауд Халіль Аль Бісс, Андрій Кравцов.

Синиця є засновником великої кількості підприємств. У ТОВ «Автодром Харків» його партнером є Олег Чігрінов – один з постійних бізнес-партнерів зятя колишнього губернатора Харківщини Євгена Кушнарьова Олександра Кагановського.

Відразу три земельні ділянки загальною площею 11,31 га на території Хотимлянської сільської ради має в оренді ТОВ «Інвестсервіс». Засновником підприємства є канадське АТ «Angram S.A.», а бенефіціаром вказано австралійця Жуліо Переса Фрієра.

Раніше серед засновників підприємства були Андрій Іваницький, Олександр Гончаров та родина Волковських.

Олександр Доровський

Олександр Доровський

Поряд розташувалася ділянка ТОВ «Ходос», яке записане на віргінський офшор «Ходос Холдінгс Лімітед». Кінцевим бенефіціаром вказано кіпріота Антреа Калоркоті. До 2011 року серед засновників були Генадій Хорунжий й Олександр Доровський. Останній є керівником ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я». В 2014 році він балотувався до Верховної Ради по одномандатному округу, але програв боротьбу Олександру Кіршу. Цього року, на місцевих виборах він підтримував президентську партію «Солідарність».

Крім того, у цьому селі земельну ділянку площею 9,9 га має ТОВ «Ліс-2003». Засновниками цієї фірми є вже згаданий Чігрінов та брат Олександра Кагановського – Дмитро. Керівником підприємства – Денис Давидов.

Дергачівський район

На території Малоданилівської селищньої ради земельну ділянку площею 6,5 га орендує Благодійний фонд «Слобожанщина». Засновниками Фонду є люди, які разом з Шапталою безкоштовно отримують земельні ділянки від міськради – Альона Аріх, Дмитро Аріх, Світлана Аріх, Мирослав Балюк, Олександр Ружицький, Вадим Кононенко й Альберт Кононенко. Останній став депутатом облради від партії «Відродження». Також від цієї партії переобрався до міськради Ігор Аріх – брат Дмитра Аріха.

Євген Попович

Євген Попович

А ще Аріх В.С. орендує в цьому ж селі 1,54 га під розміщення човнової станції. Інший орендар тут – екс-прокурор Харкова Євген Попович, у користуванні якого 2,41 га.

Також в Малій Данилівні під розміщення прибережного парку відпочинку орендує 2,42 га Благодійний фонд «Українська Слобожанщина». Його засновниками є керівник Державної фінінспекції в Харківській області, депутат міськради від «Солідарності» Станіслав Косінов, його дружина Оксана Тацій та його батьки – Світлана та Анатолій Косінови. Тацій – дочка ректора Юридичного університету ім. Ярослава Василя Тація. Крім них засновниками Фонду є також Тетяна Спіцина й Максим Авер’янов

Вже згадуваний Сауд Халіль Аль Бісс разом з Антоніною Бірюк, Іриною Пилипенко й Оленою Вінніковою заснували ТОВ «Супутник-СВ», яке орендує 3,55 га землі під зону відпочинку на території Черкасько-Лозової.

Зміївський район

На Оксану Гайсинську зписано бізнес Геннадія Кернеса, а на її маму Галину - гектар землі.

На Оксану Гайсинську зписано бізнес Геннадія Кернеса, а на її маму Галину – гектар землі.

В 2004 році ПП «Карпі» отримало в оренду на 49 років земельну ділянку на території Задонецької селищної ради. Земля булла виділена під розміщення бази відпочинку, площа ділянки – 2,54 га. Засновницею «Карпі» а є Ольга Пільтєєва. Вона разом з Тетяною Каратумановою та Марією Колодною заснували ТОВ «Фірма «Вітерець».

Також в цьому селі в 2013 році отримала в оренду земельну ділянку площею 1,06 га Галина Петрівна Гайсинська – мати «дружини» Генадія Кернеса Оксани Гайсинської.

Василь Синчук (другий ліворуч) і Арсен Аваков (через одного від прокурора) на святкуванні Дня прокуратури у 2006 році.

Василь Синчук (другий ліворуч) і Арсен Аваков (через одного від прокурора) на святкуванні Дня прокуратури у 2006 році.

Неподалік ділянку площею 3.16 га на 25 років взяло в оренду ТОВ «Терра-плюс». Це підприємство належить Ларисі Василенко та сину колишнього прокурора Харківської області, а нині прокурора АР Крим Василя Синчука – Олександру Синчуку.

Земельну ділянку площею 10,44 га до 2058 року має спільне Українсько-американське підприємство «Європоль» у формі ТОВ. Його засновниками є Юрій Нарожний та Сергій Утицьких. В 2010 році серед засновників був Юрій Задорожний.

До трьох фірм, які орендують земельні ділянки за територією Задонецької селищної ради, має відношення міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Мова йде про ПП «Харків-Будіндустрія», в оренді якого ділянка площею 0,79 га, ПП «Револд» з землею в 0,79 га та ТОВ «Мегаполіс-Буд», у користуванні якої 0,83 га.

Колись Арсен Аваков займався бізнесом разом з Геннадієм Кернесом

Колись Арсен Аваков займався бізнесом разом з Геннадієм Кернесом

ПП «Харків-Будіндустрія» заснувало ТОВ «Мультімедіацентр», а бенефіціарами вказані кіпріоти Сідера Пенелопі й Геогіос Влакоу. Саме на цих кіпріотів записано АТ «ТРК «Право А/ТВК», яке володіє однойменним харківським телеканалом. Директором фірми з кінця 2014 року є Сергій Бордовський. До цього Бордовський протягом п’яти років був членом правління «Інвестору» Арсена Авакова. На кіпріотів оформлене й ПП «Діатрек», яке є засновником ПП «Револд». «Діатрек» також є засновником ТОВ «Готель «Київський», яке зараз судиться з облрадою за 40 млн. грн.

ТОВ «Мегаполіс-Буд» записане на Сергія Катрича, який є бенефіціаром каналу «А/ТВК» разом з кіпріотами. В 2006 році засновником підприємства значився бізнес-партнер Генадія Кернеса Анатолій Челобітчиков. В цьому немає нічого дивного, адже до 2011 року у Авакова та Кернеса був спільний бізнес, зокрема «7 канал».

Печеніжський район

В Печеніжському районі біля одного з найелітніших селищ області Мартового є база відпочинку ТОВ «Елат» на земельній ділянці в 6,43 га. Засновниками підприємства є Михайло Харнам, Леонід Надточий, Геннадій Рудман. Вони відомі, як засновники ТОВ «Будівельник», яке регулярно виграє тендери.

Також 6 га орендує ПП «Композит» Юрія Непокритого. Земельну ділянку площею 0,95 га також у Мартовому орендує колишній головний податківець Харківщини Станіслав Денисюк.

У Печенігах земельну ділянку площею 9.90 га має фірма родини Протасів ТОВ «Ідалія». Теж у райцентрі отримали три ділянки загальною площею 20,97 га ТОВ «Ліс 2003» Дмитра Кагановського та Олега Чігрінова.

Чугуївський район

Земельну ділянку площею 4,05 га під базу відпочинку орендує ТОВ «Малинівка». Засновниками підприємства є ТОВ «Агропромислова асоціація «Агросвіт», ТОВ «КУА «Дікв-Л». Бенефіціарами вказані Сергій Полумисний, Олександр Бічуч та кіпріот Хрістодулу Кіріллос. Раніше серед засновників був Павло Пилипенко, який згадувався у ТОВ «Юнацька вітрильна база». Він заснував це підприємство разом з Арменом Асланяном.

Й це лише верхівка айсберга, яка демонструє, як харківські чиновники, депутати, й навіть прокурори ставали заможними латифундистами перебуваючи на державній службі, або освоюючи державні тендери.

Павло Новик, «Наші гроші. Регіон»