ГПУ рятує з вогню тещу Ставицького
20.11.2015   //   440 Переглядів

ogonЗа червневі вибухи на нафтобазі у Глевасі вже арештовано крайніх. Справжніх винуватців слідство відмітило штрафом у розмірі 340 гривень.

Відразу після вибуху та епічної пожежі на нафтобазі під Києвом, яка забрала життя шести чоловік, СБУ порушило справу по дещо екстравагантній статті про екоцид. Але тодішній голова відомства Валентин Наливайченко, вже знаходячись однієї ногою у відставці, дозволив собі заявити, що вбивча нафтобаза і мережа АЗС «БРСМ-нафта» належать біглому міністру Едуарду Ставицькому, а також, що незаконну діяльність нафтобази покривав скандальний екс-заступник генпрокурора Яреми Анатолій Даниленко.

Не знаємо, Даниленко чи хто інший виступав дахом, але майже через півроку стало очевидно – слідство Генпрокуратури за неймовірною траєкторією пройшло між крапельками згадок Ставицького у розслідуванні трагедії.

Власникам нафтобази через півроку після пожежі так і не винесено підозри про вчинення жодного злочину!

карта бази«БРСМ-нафта», «Побутрем будматеріали», «Парком Транс» і «УкрТрансОіл-2009», за даними слідства, користувалися нафтобазою з 2010 року без будь-яких дозвільних документів, зокрема щодо введення її в експлуатацію. Також є підозра, що «Побутрембудматеріали» отримали 1,2 га під нафтобазою у власність незаконно. Ця ділянка і деякі приміщення бази знаходяться в іпотеці у держбанку.

Варто зауважити, що влітку правоохоронці отримували дозвіл на вилучення у Васильківському райвідділі Держслужби з найдзвичайних ситуацій документів, де йдеться про перевірку нафтобази. При цьому МВС підозрює, що місцеві рятувальники могли приховувати документи щодо погодження робіт з будівництва і введення в експлуатацію нафтобази. Цікаво також, що покажуть документи Васильківської РДА, комісія якої розглядала діяльність нафтобази протягом 2011-2015 рр.

За ходом цієї справи ми слідкуємо за допомогою Судового реєстру, у якому публікуються проміжні ухвали Печерського райсуду. Наразі відомо наступне.

Кримінальне провадження порушено Головним слідчим управлінням МВС, а від Генпрокуратури його веде прокурор Євген Шаблін.

Справу порушили за фактами порушень правил безпеки на нафтобазі у Глевасі, безпечної експлуатації споруд, а також щодо випуску на ринок небезпечної продукції.

Досудовим розслідуванням встановлено, що правила безпеки на нафтобазі порушили службові особи ТОВ «Побутрембудматеріали» (власник бази), ТОВ «БРСМ-нафта» (давній користувач бази), ТОВ «Парком Транс» і ТОВ «УкрТрансОіл-2009» (останні орендатори нафтобази).

Здавалося б, все в порядку, тут фігурують фірми «БРСМ-нафта» і «Побутрембудматеріали», власником яких безпосередньо була теща Ставицького (див. нижче: «Схема власників нафтобази Ставицького-Ушакової»).

Але ні. Позовів до «Побутрембудматеріалів» і «БРСМ-Нафти» стосовно вказаних порушень ми не знайшли. Окрім хіба що адмінпозову до провідного інженера «Побутрембудматеріалів», якого суд у липні оштрафував на жалюгідні 340 грн за ряд порушень, а саме:

  • під час реконструкції нафтобази не впроваджено вимоги розділу «Інженерно-технічні заходи цивільного захисту» (які саме – в судових матеріалах не оприлюднено),
  • не проведено навчання керівного складу на курсах цивільної оборони,
  • не розроблено схему оповіщення працюючого персоналу та населення при НС,
  • об’єкт не забезпечено прямим телефонним звязком з найближчою пожежною частиною.

А тепер відчуйте різницю. Начальник пожежної частини Олексій Ніколаєнко, що безпосередньо гасив пожежу (бійці його частини загинули внаслідок вибуху резервуарів), вважає, що трагедія сталась з наступних причин:

  • резервуари з пальним не були обладнані стаціонарними генераторами піни, які дали б можливість пожежникам приєднуватися до ємностей подалі, а не підходити упритул, щоб охолоджувати їх.
  • на нафтобазі була відсутня обваловка резервуварів, тобто рів, який би не допустив розливання палива по поверхні землі.
  • резервуари були розташовані занадто близько один до одного.
  • у пожежній водоймі було недостатньо води.

пожар

Тобто порушення, вказані пожежником, стосуються саме фірми «Побутрембудматеріали», що як власник бази мала все це врахувати при будівництві об’єкту.

Однак слідство, скажімо так, не акцентує увагу на цих «дрібницях», зосередившись на орендарях, які отримали базу у користування вже з явними порушеннями безпеки.

І на цих «орендарях» слідство лютує по повній програмі. Повідомлення про підозру за статтею про порушення правил безпеки на вибухонебезпечних підприємствах було вручено інженеру «Парком Трансу» Юрію Южаніну і заступнику директора «Укртрансоіл-2009» Юрію Шквирі. Вони з літа перебувають під домашнім арештом і їм загрожує до 10 років позбавлення волі.

Саме їх роблять відповідальними за те, що на нафтобазі бодяжили паливо в кустарних умовах на паршивому устаткуванні, внаслідок чого іскра, бум і смерті.

При цьому адвокат «Побуттрембудматеріалів» вже відхрестився в суді від «кустарного» обладнання. Він заявив, що власник нафтобази не передавав орендаторам електронасоси. Тобто вони бродяжили на свій розсуд і мають самі відповідати за свої вчинки. І слідство з цим погоджується, зосередившись на менеджерах, які знаходяться на найнижчих щаблях в групі власників бази.

ставицький

Схема власників нафтобази Ставицького-Ушакової

Керівником ТОВ «Побутрембудматеріали» з 2009 року є Віктор Щербатко. У той же час засновниками фірми стали син покійного нардепа-«регіонала» Андрій Біба і Валентина Ушакова – теща Едуарда Ставицького. Нинішнім засновником «Побутрембудматеріалів» є офшор «Солферіно Касас Ес.Ей.» (Панама), номінальним бенефіціаром якого значиться голландець Роланд Пипер.

пиперВалентина Ушакова разом із Андрієм Бібою раніше також були співзасновниками ТОВ «БРСМ-Нафта». Нинішнім керівником «БРСМ-Нафти» є Тамара Євдокімова, у засновниках фірми залишився Біба і компанія «Меліан Менеджмент Лтд.», бенефіціаріом якої є Роланд Піпер. Голландець відомий як «агент по організації виступів в Росії та СНД» – такий собі тамада на бізнес-тусовках в російськомовних країнах.

Засновником і директором ТОВ «УкрТрансОіл-2009» значиться Олег Деменок, який був керівником мережі АЗС «БРСМ-Нафта».

Засновником і керівником ТОВ «Парком Транс» є Володимир Ткачук. Телефон фірми 067-911-43-59 також використовує ТОВ «Айрен Дейл», засновником і директором якої є Віктор Сенчук. Він також був керівником ТОВ «БП-Груп», засновником якого був офшор «Голдендейл Лтд.Ес.А» (Панама). У свою чергу цей офшор був засновником ТОВ «ТД-Лотус», директором якого у 2011-2012 рр. був Борис Анатолійович Ставицький. Останній разом із сином біглого міністра Станіславом Ставицьким був співзасновником вже ліквідованого ТОВ «Гематіт». Також у першій половині 2000-х рр. Борис був співзасновником ТОВ «Дитячо-юнацький футбольний клуб «Кристал-Аметист», почесним президентом якого з 2002 року є Едуард Ставицький.

Також у ході оперативних дій встановлено, що була особа, яка надавала Юрію Шквирі вказівки по телефону стосовно діяльності нафтобази у Глевасі. Ця особа є фактичним директором іншої нафтобази. Як відомо, у «БРСМ-Нафти» є ще одна нафтобаза у с. Переяславське Київської області. Її користувачем є ТОВ «Парком Транс». Останнє у серпні домоглося розблокування роботи цієї нафтобази, а у жовтні також йому вдалося відновити доступ до 2056 т свого дизельного пального.

…І наостанок ще пара штрихів. Генпрокуратура так розслідувала справу щодо корупції Ставицького, що днями суд зняв арешт з двох суперкарів (належали тещі Ставицького) і офісного центру по вул.Шота-Руставелі 31-г (належав дружині Ставицького і був переписаний на панамський офшор).

Виходить Наливайченко був правий, коли вказував на Генпрокуратуру як на дах Ставицького, що не дасть поплічнику Януковича відчути смак тюремної баланди?

Ірина Шарпінська, «Наші гроші»