«Укренерго» відмінило останні тендери на закупівлю коштовних трансформаторів Григоришина через «відсутність потреби»
18.08.2015   //   256 Переглядів

(додано дані про донбаський тендер)

Південно-Західна електроенергетична система ДП «НЕК «Укренерго» 12 серпня прийняла рішення про відміну двох тендерів на придбання трансформаторів на очікувану суму 206 млн грн. Про це повідомляється в «Віснику державних закупівель».

Рішення прийнято у зв’язку з «відсутністю подальшої потреби у закупівлі товарів, робіт та послуг».

Подробиць щодо прийняття цього рішення не оприлюднено. Відомо, що Південно-Західна електроенергетична система спочатку планувала провести розкриття пропозицій 7 серпня. Але за тиждень до цього було внесені незначні корекції у технічне завдання стосовно умов безпосередньої доставки трансформаторів і розкриття було перенесено на 14 серпня. Однак за два дні до тендерів їх було скасовано.

Підрозділ «Укренерго» планував придбати автотрансформатор АТДТН-125000/330/110/35кВ, виділивши на нього максимум 93 млн грн. Це становило $33 тис за МВА, що майже втричі вище від світових ринкових цін.

На другому тендері планувалось придбати автотрансформатор АТДТН-200000/330/110-У1 за максимум 113 млн грн., або $26 тис за МВА.

Ці торги Південно-західної енергосистеми були передостанніми у цілій серії тендерів, які проводили в останні місяці регіональні підрозділи «Укренерго». По низці торгів вже було акцептовано перемогу ПАТ «Запоріжтрансформатор» Костянтина Григоришина. При цьому «Укренерго» останні півроку очолює Юрій Касіч, який до призначення у держкомпанію працював у обленерго з групи Григоришина.

Однак Антимонопольний комітет по ходу прийняв рішення про внесення «Запоріжтрансформатору» до чорного списку постачальників за розіграш тендерів ще з однією фірмою Григоришина. Це стосувалось торгів 2011 – 2013 років, які проводили підконтрольні Григоришину обленерго. Це розслідування не стосувалось актуальних тендерів і про нього у «Укренерго» дізнались лише з листа СБУ. Спецслужба офіційно направила держкомпанії дані про рішення АМКУ, після чого замовники не мали іншого виходу, як відмінити торги.

9 вересня також закінчився відміною тендер Донбаської електроенергетичної системи «Укренерго» на очікувану суму 503 млн грн. Там кілька разів перенесили розкриття пропозицій, останній раз воно було призначено на 1 вересня. Зрештою протокол розкриття так і не було оприлюднено, але тендер відмінено через відсутність двох необхідних для відкритих торгів конкурентів.

Загалом «Укренерго» планувало витратити близько 2 млрд грн. на закупівлю трансформаторів у заводу Григоришина, який є єдиним українським виробником такого обладнання. Однак такі трансформатори виготовляють низка транснаціональних корпорацій, відтак при відсутності дискримінаційних вимог можна було б отримати конкурентні торги і зниження цін. Разом з тим, «Укренерго» у своїх тендерах виставляло умову поставки трансформаторів впродовж 60 днів після тендеру, що виключало участь іноземних виробників. Оскільки заводи просто не встигли б виготовити складні трансформатори у такий термін. Тобто це передбачало або закупівлю трансформаторів, які знаходяться на останній фазі доробки, або наступну домовленість з керівником «Укренерго» про продовження терміну поставки.

Історія питання:

«Жити по-григоріанськи«,

«Вовчий цінник на трансформатори Григоришина»,

«Трансформатори Григоришина: а валюту – в Росію»,

«Відповідь нардепів держкомпанії «Укренерго», яка лобіює коштовні трансформатори Григоришина»