«Укренерго» заплатить Григоришину 2 мільярди за трансформатори, вдвічі дорожчі від світових цін
15.07.2015   //  

Національна комісія регулювання ринку електроенергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) 14 липня затвердила нову інвестпрограму держпідприємства НЕК «Укренерго» на 2015 рік, згідно якої 1,75 млрд грн. піде на закупівлю трансформаторів у ПАТ «Запоріжтрансформатор» російського бізнесмена Костянтина Григоришина. Про це пише Сергій Головньов у «Insider».

Напередодні «Укренерго» підготувало зміни до проекту інвестиційної програми, які передбачали збільшення фінансування майже вдвічі – з 4,7 млрд грн до 8,3 млрд грн. Додаткові 3,6 млрд передбачалося на закупівлю 37 трансформаторів. Однак, початкову вартість інвестпрограми знизили до 6,9 млрд. Передбачалося, що різниця 2,2 млрд буде покрита за рахунок збільшення тарифу на утримання магістральних мереж.

За словами голови НКРЕКУ Дмитра Вовка, підкорегувати суму довелося через те, що з лютого, коли формувалася програма, зміцнилася національна валюта. Крім того, компанія порахувала, що до кінця року зможе купити не 37, а лише 27 трансформаторів, на які тепер передбачено 1,75 млрд грн.

На засіданні НКРЕКУ прихильники інвестпрограми на чолі з в.о. директора «Укренерго» Юрія Касіча наводили аргументи, згідно яких в Україні на 70% застарілий фонд трансформаторного обладнання, він аварійний, крім того необхідно транспортувати електроенергію Рівненської та Запорізької АЕС в центральну Україну. За підрахунками енергетиків, оновлення трансформаторного фонду дозволить вивільнити 1 ГВт потужності. У перерахунку на паливо, це 600 тисяч тонн вугілля на рік.

Противники ж інвестпрограми, зокрема народні депутати від «Самопомочі» Олексій Скрипник та Вікторія Войціцька, звернули увагу, що програма тягне за собою підвищення тарифу для промислових споживачів електроенергії. А це негативно позначиться на економіці країни. Крім того, вони повідомили про завищену ціну закупівлі обладнання у «Запоріжтрансформаторі», що говорить про корупційну складову.

Тим не менш, комісія одноголосно затвердила зміни до інвестпрограми.

До НКРЕКП входить шість людей. Наразі вони контролюються президентом Петром Порошенком, давнім бізнес-партнером Костянтина Григоришина. 29 червня президент Петро Порошенко затвердив на посаді голови Комісії Дмитра Вовка, який до цього був в.о. керівника відомства. До приходу на держслужбу Вовк працював менеджером кондитерської корпорації Roshen в Москві, а також в компанії ICU, яка належала нинішній голові Нацбанку Валерії Гонтарєвій.

Щодо виконуючого обов’язки директора «Укренерго» Юрія Касіча, його заступника та головного інженера, то раніше вони працювали в енергорозподіляючих компаніях Григоришина. Через кілька кіпрських компаній бізнесмен контролює єдиного українського виробника необхідних «Укренерго» трансформаторів – завод «Запоріжтрансформатор».

У липні 2014 НАЕК «Енергоатом» за результатом тендеру вже купляв у ЗТР два трансформатора потужністю 63 мегавольт-ампер (МВА) за ціною 42 млн грн. за одиницю. За минулорічним офіційним курсом НБУ вартість 1 МВА трансформаторів ЗТР становила близько $28 тисяч. Це майже в два рази вище ринкових світових цін.

У нинішньому році ЗТР пропонує трансформатори за середньою ціною $24 тис за один МВА. Це майже вдвічі від ціни міжнародних виробників Siеmens або ABB.