«Укренерго» збирається вимити з держбюджету понад 4 мільярди на адресу Григоришина
12.07.2015   //  

У новій інвестпрограмі НЕК «Укренерго» на 2015 рік передбачено понад 4 млрд грн. на закупівлю 37 трансформаторів для українських обленерго, що можна розцінювати як спробу вимити кошти з держбюджету в інтересах російського бізнесмена Костянтина Григоришина. Про це пише Інна Михайлівська для «Главкому».

Державний оператор української енергосистеми НЕК «Укренерго» представив на затвердження НКРЕКУ свою нову інвестпрограму на 2015 рік. Вона передбачає збільшення фінансування майже вдвічі – з нинішніх 4,7 млрд грн до 8,3 млрд грн. Понад 4 млрд грн планується виділити на закупівлю 37 трансформаторів для українських обленерго. Запропонована інвестпрограма вже пройшла узгодження в Міненерговугілля.

За інформацією голови парламентського підкомітету з питань електроенергетики та транспортування енергії Льва Підлісецького, така велика кількість трансформаторів Україні непотрібна. Наразі енергоринок відчуває набагато більш насущні потреби у фінансуванні.

Крім того, програмою запланована виплата всієї суми замовлення авансом, хоча на виготовлення та встановлення обладнання потрібно кілька років. Також є підозри, що очікувана ціна за трансформатори буде в середньому в два рази вище, ніж на світовому ринку аналогічної продукції. Тож інвестпрограма більше схожа на спробу вимити кошти з державної компанії.

На думку експертів, закупівлі трансформаторів можуть бути орієнтовані на одного постачальника – ПАТ «Запоріжтрансформатор», яке належить російському бізнесмену Костянтину Григоришину. Раніше «Енергоатом» вже надавав йому «підтримку». 29 травня за результатами тендеру «Енергоатом» уклав контракт з «Запоріжтрансформатором» на поставку обладнання на загальну суму 266 млн грн. Зроблено замовлення на чотири шунтуючих реактора для Запорізької АЕС, поставити обладнання повинні протягом 10 місяців. У листопаді 2014 аналогічне замовлення було зроблено для Рівненської АЕС на суму 63 млн грн.

Про можливість прийняття інвестпрограми в інтересах Григоришина можуть свідчити кадрові зміни в НКРЕКУ. Кілька членів НКРЕКУ відмовилися затверджувати сумнівну інвестпрограму і пішли у відставку, а 29 червня президент Петро Порошенко затвердив на посаді голови Комісії Дмитра Вовка, який до цього був в.о. керівника відомства. До приходу на держслужбу Вовк працював менеджером кондитерської корпорації Roshen в Москві.

У парламентському профільному комітеті вважають, що інвестпрограму «Укренерго» не приймуть в запропонованому вигляді. Однак, враховуючи сильні політичні позиції бізнесменів, зацікавлених у такому проекті, інвестпрограма може бути затверджена непомітно.