Кооператив друзів Кернеса та Добкіна узаконив в судах ще 28 гектарів землі в Харкові
18.05.2015   //  

Господарський суд Харківської області відмовив прокуратурі в задоволенні двох позовів про повернення в комунальну власність земельних ділянок в Харкові загальною площею 28,23 га, яка належить обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Бархани».

Про це повідомляється в рішеннях суду від 27 та 28 квітня 2015 року.

Харківська міськрада передала кооперативу обидві ділянки площею 2,06 га та 26,17га рішенням від 24 лютого 2010 року. Але у березні 2015 року прокуратура звернулася до суду, вимагаючи скасувати ці рішення та повернути земельну ділянку у комунальну власність. В позові прокуратури відмічається, що «Бархани» отримали землю з порушенням Земельного кодексу України та Житлового кодексу УРСР.

В свою чергу відповідач на суді заявив, що прокурором було пропущено строк на подання заяви. Адже з моменту передачі харківськими депутатами землі у власність кооперативу пройшло більше трьох років.

Суд погодився, що строк подачі позову минув. А на заяву прокуратури, що нові обставини справи їй стали відомі тільки в лютому цього року суд заявив, що на згаданому засіданні міськради в 2010 році був присутній представник прокуратури Петрова.

Раніше 17 квітня суд прийняв таке ж щодо ОК ЖБК «Бархани». Тоді Господарський суд Харківської області відмовив прокуратурі в задоволенні позову про повернення в комунальну власність земельної ділянки в Харкові площею 10,60 га, вартістю 65 млн. грн.

ОК «ЖБК «Бархани» було створено в кінці січня 2010 року, за місяць до того, як міськрада передала кооперативу 10,60 га землі. Його засновниками є Олександр Коровкін, Олександр Тімій та Андрій Шаптала. Вони також виступають в ролі засновників ще близько десятка схожих кооперативів. В одному з них – «Дачний обслуговуючий кооператив «Вереск» партнеркою Шаптали раніше була мати екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна – Алла Добкіна.

Наприклад, 24 квітня Господарський суд Харківської області відмовив прокуратурі в задоволенні позову про повернення в комунальну власність земельної ділянки в Харкові площею 7 га, яка належить обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельний кооператив «Шевченківський», де засновником також Шаптала.

Сьогодні Шаптала займає посаду комерційного директора комунального підприємства «Центральний парк культури і відпочинку ім Горького». Саме він керував реконструкцією парка та купівлею усіх атракціонів.

Прокуратура Харківської області не погоджується з рішеннями першої інстанції. У червні суд почне розглядати апеляції.

Нагадаємо, що Житловий кодекс УРСР, який до цього часу діє в Україні, дозволяє житлово-будівельним кооперативам отримувати безкоштовно землю для побудови багатоквартирного житла. Але Кодекс висуває декілька вимог до учасників ЖБК: його члени повинні постійно проживати у місті, де буде будуватися житло, потребувати поліпшення житлових умов і стояти у квартирній черзі. А ще стояти на обліку бажаючих вступити до кооперативу при підприємстві, установі, організації або виконкомі ради. Членів кооперативу має бути щонайменше п’ятеро, але загалом стільки ж, скільки і квартир у запланованому будинку. Вік членів кооперативу – до 30 років.

Тому засновники більшості житлово-будівельних кооперативів реєструють їх як обслуговуючі. І хоча такі організації не мають права на безкоштовне позачергове отримання землі, міські ради виділяють їм ділянки по всій Україні.